Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Podlasiu jest najwięcej odłożonych zaskórniaków. Ale nie wszyscy mają tzw. poduszkę finansową

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Na mapie Polski znajdują się województwa, których mieszkańcy regularnie odkładają pieniądze. Do takich należą mieszkańcy województw podlaskiego.
Na mapie Polski znajdują się województwa, których mieszkańcy regularnie odkładają pieniądze. Do takich należą mieszkańcy województw podlaskiego. Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Podlaskie w kraju jest liderem oszczędzania - tak wynika z analizy Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego i platformy edukacyjnej Kapitalni.org Dla ok. 30 proc. mieszkańców udało się zgromadzić oszczędności na przeżycie przez okres powyżej 1 roku.

Poziom zaskórniaków odłożonych przez konsumentów jest zróżnicowany regionalnie. Na mapie Polski znajdują się województwa, których mieszkańcy regularnie odkładają pieniądze. Do takich należą mieszkańcy województw podlaskiego, pomorskiego i małopolskiego, gdzie niemal co druga osoba przyznaje, że co miesiąc stara się odłożyć pewną kwotę do przysłowiowej skarpety.

Są też takie regiony, gdzie mieszkańcy przyznają, że „nie stać ich na oszczędzanie” – cały miesięczny budżet przeznaczają na bieżące wydatki. W województwach świętokrzyskim czy kujawsko-pomorskim deklaruje tak niemal co 3. osoba (kolejno 31 i 30 proc. wskazań). Niewiele lepiej sytuacja kształtuje się w Wielkopolsce, na Podkarpaciu i Śląsku oraz w województwie zachodniopomorskim – w każdym z tych obszarów ponad jedna piąta mieszkańców (20 proc. i więcej) także nie może pozwolić sobie na budowanie poduszki finansowej.

W większości regionów mieszkańcy najczęściej deklarują, że ich zaskórniaki pozwoliłyby im się utrzymać do 3 miesięcy. I mimo że średnia ogólnokrajowa wynosi 42 proc., to w niektórych obszarach wskaźnik ten jest znacznie wyższy. Na przykładu w województwie warmińsko-mazurskim aż 58 proc. osób ma oszczędności, które wystarczyłyby im tylko na jeden kwartał. Podobnie na Mazowszu, gdzie takiej odpowiedzi udzieliło 52 proc. badanych.

A Podlasie szczególnie wyróżnia się na mapie, gdyż tutaj większej części mieszkańców udało się zgromadzić oszczędności na okres powyżej 1 roku, niż tylko na 3 miesiące (31 proc. vs. 29 proc.) - z analizy Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego i platformy edukacyjnej Kapitalni.org A niemal połowa osób zamieszkałych w Podlaskiem odłożyło do skarbonki kwotę, z której mogliby się utrzymać powyżej 6 miesięcy (47 proc.).

Na drugim miejscu w tym zestawieniu znajduje się Wielkopolska. Choć niemal co 4. mieszkaniec tego regionu nie może pozwolić sobie na systematyczne wrzucanie pewnych kwot do skarbonki, to jednak ogólna suma oszczędności prezentuje się dobrze na tle innych województw. Niemal 40 proc. Wielkopolan mogłoby konsumować odłożone środki przez ponad 6 miesięcy. Podobnie na Lubelszczyźnie – tam również blisko 4 na 10 mieszkańców ma zasoby, które wystarczyłyby ich gospodarstwu domowemu na co najmniej pół roku.

- Mówiąc o rekomendowanej sumie oszczędności, która da nam poczucie komfortu finansowego, absolutnym minimum jest posiadanie środków na okres 3 miesięcy. Jednak zdecydowanie bezpieczniej będziemy się czuć, gdy odłożona kwota da nam co najmniej 6-miesięczny bufor – stwierdza Agnieszka Wachnicka, prezes Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. I dodaje: - Niekiedy wydaje nam się, że zarabiamy za mało i nie stać nas na oszczędzanie, ale po dogłębnej analizie wydatków i spojrzeniu na nie w dłuższym horyzoncie czasowym niż jeden miesiąc, okazuje się, że jesteśmy w stanie wygospodarować z naszego budżetu choćby drobne sumy by przeznaczyć je na poczet oszczędności. Nie uda nam się to jednak, jeśli nie będziemy planować swoich wydatków. Niestety pokus jest tak dużo, że zawsze znajdzie się jakaś kolejna potrzeba, a innymi słowy - wymówka, aby w danym miesiącu wydać wszystkie pieniądze.

Czytaj też:
Inflacja nieoczekiwanie poprawiała naszą wiedzę finansową z zakresu zarządzania budżetem domowym. Gdzie z finansami nie dajemy rady?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny