Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na początku Wojewódzki Dom Kultury, później Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i wreszcie PIK. Podlaski Instytut Kultury świętuje 65-lecie

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
Wojciech Wojtkielewicz
- 65 lat to mnóstwo czasu i Podlaski Instytut Kultury bardzo się w tym czasie zmieniał. Na początku Wojewódzki Dom Kultury, później Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i wreszcie PIK – niezależnie od nazwy nasza instytucja zawsze przywiązywała dużą wagę do tradycji, tożsamości, dziedzictwa kulturowego, wspierała artystyczny ruch amatorski - mówi dyrektorka PIK, Barbara Bojaryn-Kazberuk.

65- lat to piękny czas podsumowań. Jak Pani ocenia ten czas działania instytucji? 

65 lat to mnóstwo czasu i Podlaski Instytut Kultury bardzo się w tym czasie zmieniał. Na początku Wojewódzki Dom Kultury, później Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury i wreszcie PIK – niezależnie od nazwy nasza instytucja zawsze przywiązywała dużą wagę do tradycji, tożsamości, dziedzictwa kulturowego, wspierała artystyczny ruch amatorski. Kontynuujemy to, ale dążymy do specjalizacji działań. Innymi słowy nie chcemy aby Podlaski Instytut Kultury był dużym domem kultury, ale nowoczesnym ośrodkiem eksperckim, kulturotwórczym, wyspecjalizowanym w określonych dziedzinach. Chciałabym, aby PIK stał się rozpoznawalną marką, gwarancją wysokiej jakości usług, organizacji i współpracy.  Aby był postrzegany jako  partner, który wnosi wysokie standardy i pilnuje interesów ludzi kultury, pomaga im w rozwiązywaniu codziennych problemów, jako  instytucja specjalizująca się we wsparciu kultury amatorskiej. I wreszcie jako główny promotor motywów ludowych we współczesnej kulturze.

Z sentymentem patrzy Pani na minione lata i zrealizowane projekty, także przez poprzedników?

Oczywiście – bo przecież cały czas czerpiemy z przeszłości,  kontynuujemy dawne inicjatywy – choćby Podlaską Oktawę Kultur, Festiwal Piosenki Literackiej, tyle że modyfikujemy ich charakter, zmieniamy tak, jak zmieniają się czasy i odbiorcy. Przez kilka miesięcy nasz zespół pracował nad strategią PIKu. Zadaliśmy sobie pytanie jak ma wyglądać nasza instytucja za 5, 10 lat. Jakie działania są dla nas najważniejsze, jak chcemy być postrzegani w regionie, kraju.

I jakie wnioski płynął?

Chcemy działać w trzech strategicznych dla nas obszarach. Po pierwsze będziemy chronić i popularyzować kulturę ludową, rozumianą szeroko, jako sposób na podtrzymanie tradycji i tożsamości regionu przy jednoczesnym nacisku na praktyczne wykorzystanie jej elementów w życiu codziennym, np. we wzornictwie użytkowym, grafice. Po drugie chcemy rozwijać kulturę amatorską. Wychodzimy tu z założenia, że każdy mieszkaniec regionu jest twórcą kultury i jako taki powinien zostać doceniony. Po trzecie zamierzamy wspierać instytucje kultury w regionie – szkolić kadry, wypracowywać dobre praktyki, łączyć tych, którzy pracują na rzecz kultury, pomagać im.

Gdzie odbędzie się jubileusz oraz jaki program przygotowano podczas wtorkowego koncertu? Kogo zaprosiliście Państwo do wspólnego świętowania?

Świętowaliśmy 65-lecie właściwie przez cały rok. Powstała publikacja podsumowująca  65 lat działalności. Przypomnieliśmy w niej czasy WDKu, WOAKu i  teraz PIKu. Przygotowaliśmy wystawę plenerową, która prezentuje w pigułce charakter naszej instytucji. Była też sentymentalna podróż do przeszłości, czyli spotkanie z byłymi pracownikami i współpracownikami. A teraz, we wtorek 15 listopada zaprosiliśmy do OiFP, naszych pracowników byłych i obecnych, współpracowników, ludzi kultury z regionu, przyjaciół i sympatyków na wielką galę z koncertem Kurpi Zielonych i zespołu Vołosi.

Zatem jubileusz świętujecie koncertowo i z przytupem...

Można powiedzieć, że to mocne muzyczne podsumowanie naszego jubileuszu.

Ruszyliście w tym roku też z wielkim remontem siedzib przy ul Kilińskiego i Spodków.

Tak. Dzięki staraniom i pomocy pana Marszałka Artura Kosickiego otrzymaliśmy na te inwestycje blisko 60 milionów złotych z rządowego programu Polski Ład. Prace potrwają do 2025 roku, to niepowtarzalna okazja, by naszym budynkom przywrócić blask. Bardzo się na to cieszymy.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pierwsza wielka wymiana książek w Chojnicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny