Na pisankowym szlaku będą promować swoje dzieła

Helena Wysocka
Największa, bo 3-metrowa pisanka została zainstalowana przy Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji przy ul. Rynek 2
Największa, bo 3-metrowa pisanka została zainstalowana przy Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji przy ul. Rynek 2 fot. MGOK w LIPSKU
Jedenaście pisanek, w tym jedna trzymetrowa, znajduje się na nowo utworzonym Szlaku Pisankowym, który zacznie funkcjonować od soboty.

Poza otwarciem trasy turystyczno – rekreacyjnej na sobotnie popołudnie zaplanowano też występy artystyczne i ognisko.
Pisanki lipskie od siedmiu lat znajdują się na liście produktów tradycyjnych ministerstwa rolnictwa. A tradycja ich przygotowywania sięga aż XIX wieku. W przeszłości stanowiły ozdobę stołów wielkanocnych, koszyczków, a także były głównym składnikiem prezentów wielkanocnych wręczanych przez rodziców chrzestnych swoim chrześniakom. Dziś świetnie sprawdzają się jako pamiątki z naszego regionu. Tym bardziej, że od ponad 200 lat nie zmieniają się po względem wzorów. Na każdej pojawia się słoneczko, będące symbolem Boga oraz jodełka przypominająca liść palmy z niedzieli palmowej, kiedy to Pan Jezus wjeżdżał do Jerozolimy, a także gwiazdki, kłosy i kwiatki, czyli to wszystko, co nas otacza i jest inspiracją wzorów.

W przeszłości każda mieszkanka Lipska i jego okolic potrafiła pisać pisanki. Dziś zajmują się tym twórczynie ludowe, działające przy Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji. Funkcjonuje tam też Towarzystwo Przyjaciół Lipska, które podejmuje różne inicjatywy, aby lokalną „wizytówkę” promować. Niedawno lipszczanie zaczęli np. szyć różne ubrania, torby i poduszki z tkanin z pisankowymi wzorami.

Natomiast od soboty o lipskich kraszankach opowiadać będzie trasa turystyczno-rekreacyjna, czyli Szlak Pisankowy. W ramach tego projektu na terenie miasta ustawionych zostało 11 kraszanek, przy czym największa ma aż 3 metry wysokości, a pozostałe – po 30 cm. Te ostatnie zostały zlokalizowane w najczęściej odwiedzanych miejscach, do których należą m.in.: Kopiec Wolności, Park Miejski, pomnik „Zginęli za Polskę” czy dom bł. Marianny Biernackiej.

– Zadaniem turystów będzie wędrowanie według określonych wskazówek w celu odnalezienia wszystkich pisanek. Na tych, którym uda się je odnaleźć, czekają nagrody – zapowiada Agnieszka Boruch, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Lipska.

Odsłonięcie gigantycznej pisanki zaplanowano na sobotę godz. 17, a później wystąpią: Zespół Regionalny Lipsk, Mirosław Lewko oraz Zespół wokalny Solatium. O godz. 18 odbędzie się potańcówka z zespołem Chłopcy z Nowoszyszek, a godzinę później organizatorzy zapraszają na ognisko.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie