Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na osiedlu TBS może powstać Multicentrum za 900 tys. złotych

(ab)
Przykładowe Multicentrum, czyli Centrum Edukacji Interaktywnej. Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej firmy Rea Design, projektującej i wykonującej tego typu obiekty
Przykładowe Multicentrum, czyli Centrum Edukacji Interaktywnej. Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej firmy Rea Design, projektującej i wykonującej tego typu obiekty
W Multicentrum oprócz tradycyjnych wydawnictw znajdą się multimedia, a nawet elektroniczne programy edukacyjne. Takie są plany Książnicy Podlaskiej. Jednak na utworzenie Multicentrum trzeba będzie poczekać co najmniej dwa lata.

Na tym osiedlu jest ogromna pustynia pod tym względem - mówi Jan Leończuk, dyrektor Książnicy Podlaskiej.

- A tu mogłaby przychodzić młodzież i zamiast podpierać ściany w blokach, zabawić się ucząc - tłumaczy Elwira Śliwińska, zastępca dyrektora Książnicy.

W ten instytucji narodził się biblioteczny pomysł na miarę XXI wieku. Formalnie byłaby to filia biblioteczna, ale jej wnętrze pełne byłoby cudów nauki, techniki i sztuki. Takiego miejsca na Podlasiu jeszcze nie ma.

- Multicentrum to atrakcyjne połączenie edukacji, technologii i rozrywki - opisuje dyrektor Leończuk. - W otoczeniu barw i kształtów oraz zaawansowanych procesów można lepiej zrozumieć nowoczesny świat.
W nowej placówce Książnica chce oprócz księgozbioru w tradycyjnej, papierowej formie stworzyć też multimedialną bibliotekę dla młodych czytelników. W zbiorach multimedialnych znalazłyby się filmy DVD i BLU-RAY, płyty muzyczne, audiobooki, gry PC oraz elektroniczne programy edukacyjne.

- W multimedialnym centrum stanęłyby po prostu moduły, czyli stanowiska z zainstalowanymi programami, uczącymi np. fizyki, chemii i języków - opowiada Elwira Śliwińska.

Moduły przeznaczone są dla osób w każdym wieku, poczynając od lat sześciu, po bardziej zaawansowane dotyczące automatyki/robotyki, przenośne laboratoria pomiarowe a nawet stację meteorologiczną.

Aby jednak te plany zostały zrealizowane, potrzebne jest miejsce i pieniądze na urządzenie wnętrza i zakup sprzętu.

Wstępne rozmowy już trwają. Książnica rozmawia z Komunalnym Towarzystwem Budownictwa Społecznego o znalezieniu odpowiedniego lokalu. Powinien mieć około 300 metrów powierzchni.
W grę wchodzić mogą m.in. pomieszczenia budującej się na osiedlu Bacieczki szkoły. Wtedy Multicentrum mogłoby pełnić jednocześnie funkcję biblioteki szkolnej. Albo kilka lokali użytkowych, które powstaną w nowych blokach TBS, naprzeciwko szkoły. Ale nie wcześniej niż w 2012 roku.

Władzom KTBS wizja Książnicy bardzo się podoba.

- To byłoby świetne - mówi Eugeniusz Zysk, szef KTBS. - W tym rejonie mieszka około osiem tysięcy osób, a nie ma żadnej biblioteki. Jeśli podejmiemy taką decyzję, to będziemy rozmawiać z architektem, żeby zmienił projekt na potrzeby tej placówki.

Eugeniusz Zysk widzi możliwość wygospodarowania nawet 500 metrów powierzchni.

Zanim przyszła siedziba Multicentrum powstanie, trzeba też będzie poszukać sporych pieniędzy na jej urządzenie. Pomysłodawcy chcą utworzyć dwadzieścia stanowisk. A to będzie kosztować kilkaset tysięcy złotych.

- Chcemy startować w unijnych konkursach ogólnokrajowych - zapowiada Elwira Śliwińska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny