Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na giełdach nadal jest niespokojnie

Piotr Walczak [email protected] tel. 85 748 96 60
Panika na giełdzie skończy się szybko, przecież nie może trwać wiecznie – komentuje  Paweł Cymcyk, makler papierów wartościowych i członek zarządu Związku Maklerów i Doradców
Panika na giełdzie skończy się szybko, przecież nie może trwać wiecznie – komentuje Paweł Cymcyk, makler papierów wartościowych i członek zarządu Związku Maklerów i Doradców
Inwestorzy giełdowi wciąż nie mają powodu do radości. Indeksy na warszawskim parkiecie jednego dnia są na plusie, drugiego notują gwałtowne spadki. Kryzys można też zaobserwować na giełdach zachodniej Europy. Stabilizacji nie widać, ale – zdaniem ekspertów – taka sytuacja nie potrwa długo.

– Skończy się szybko, bo panika przecież nie trwa wiecznie – komentuje Paweł Cymcyk, makler papierów wartościowych i członek zarządu Związku Maklerów i Doradców. – Ale kiedy, tego nie da się przewidzieć.

Wyjaśniając niepokoje na giełdzie ekspert tłumaczy, że rynki, a w zasadzie inwestorzy, jeszcze na początku miesiąca oczekiwali dobrego trzeciego kwartału. Tymczasem dane płynące z największych światowych gospodarek nie są optymistyczne.

Zobacz także. Giełda. W co dziś warto zainwestować?

– Wszyscy się spodziewali, że takie silniki jak Chiny, USA i Europa będą się rozpędzały – mówi Paweł Cymcyk. – Okazuje się jednak, że w Chinach jest wysoka inflacja, zmniejszył się też eksport tego kraju. Z kolei w Ameryce i Europie mamy do czynienia z wysokim bezrobociem.

Ostatnie dane Eurostatu (urzędu statystycznego Unii Europejskiej), pokazały, że tempo wzrostu PKB w drugim kwartale w całej UE wyniosło 1,7 proc., w porównaniu z 2,5 proc. kwartał wcześniej. Duże spowolnienie widać zwłaszcza w przypadku Niemiec – z 4,6 do 2,8 proc. PKB. Słabo wypadła też inna duża gospodarka – francuska.

– Okazało się, że te silniki tak naprawdę chodzą nie na czwórce czy piątce, ale na biegu jałowym – mówi Paweł Cymcyk.

Zobacz także. Giełda: akcje podlaskich firm w ciągu miesiąca w dół o średnio 20 procent

Makler dodaje, że suma wszystkich czynników doprowadziła do tego, że inwestorzy się przerazili. W wyniku kiepskich danych, a potem samych spadków na giełdach, zaczęli uciekać z rynków. – To takie błędne koło: emocje – spadki, spadki – emocje – tłumaczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny