Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na dziedzińcu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otwarto wystawę "Pionierki" (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Gabriela Zapolska, Irena Białówna, Klementyna Hoffmanowa, Maria Skłodowska - Curie, Eliza Orzeszkowa - te i wiele innych wybitnych kobiet - pionierek w zawodach i funkcjach publicznych to bohaterki wystawy otwartej w piątek (11.06) na dziedzińcu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku wystawy.

"Pionierki. Kobiety w edukacji i nauce" to wystawa, której celem jest popularyzacja osiągnięć polskich kobiet , które jako prekursorki odkrywały i poznawały możliwości jakie daje edukacja, w tym akademicka, także tych, które były nowatorkami w osiągnięciach naukowych oraz zawodach o szczególnym zaufaniu społecznym.

- Jeszcze 150 lat temu, to wcale nie było takie oczywiste, że kobiety mogą zdobywać edukację, rozwijać się naukowo w obszarach swoich ambicji. Chciałyśmy więc pokazać sylwetki tych kobiet, które przebijając ten szklany sufit , rozpoczynały ścieżkę edukacji i rozwoju dla następnych pokoleń kobiet w Polsce - mówi Patrycja Dajnowicz, jedna z organizatorek wystawy.

Na specjalnych planszach pojawi się 20 niezwykłych kobiet z naszego regionu i kraju, które przyczyniły się do rozwoju różnych sfer życia, zwłaszcza edukacji i nauki. To Gabriela Zapolska, Irena Białówna, Klementyna Hoffmanowa, Maria Skłodowska - Curie czy Eliza Orzeszkowa.

- Nasz Uniwersytet Medyczny w Białymstoku jest uczelnią, gdzie kobiety stanowią większość i osiągają sukcesy w zakresie nauki - podkreśla prof. Adam Krętowski, rektor UMB. - Cieszę się bardzo, że ta wystawa jest u nas. To bardzo ważna inicjatywa, która pokazuje nam wybitne jednostki. A postęp zależy właśnie od pojedynczych osób. I w tym przypadku są to mądre, wspaniałe kobiety. A bez kobiet, nie ma życia.

W ramach otwarcia odbył się też panel dyskusyjny pod przewodnictwem prof. Małgorzaty Dajnowicz, w którym udział wzięli badacze z różnych ośrodków naukowych. Zgormadzeni przed Pałacem Branickich mogli dowiedzieć się więcej o kobietach z wystawy, a także o wielu innych paniach, które przyczyniły si do rozwoju nauki, edukacji czy medycyny na terenie województwa podlaskiego.

Wcześniej, w ubiegłym roku, wystawę "Pionierki" można było oglądać na kampusie UwB. Na dziedzińcu UMB zostanie do końca sierpnia.

Organizator wystawy jest Instytut Studiów Kobiecych, a współorganizatorem Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny