- W dniach 22- 26 grudnia policjanci ruchu drogowego w całej Polsce będą prowadzić wzmożone, ogólnopolskie działania podczas których, będą pilnować bezpieczeństwa ruchu drogowego- tłumaczy w rozmowie z AIP mł. asp. Michał Gaweł, komenda Główna Policji w Warszawie. - Większość z nas będzie pokonywała nawet kilkaset kilometrów, żeby dojechać do bliskich, do rodziny, żeby właśnie z nimi spędzić święta- dodaje.

Podróż w okresie świątecznym wymaga przygotowań. Jeśli planujemy wyjazd samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł, płyny eksploatacyjne i obowiązkowe wyposażenie. Warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka, kamizelka odblaskowa, termos z ciepłym napojem czy koc.

Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto zaplanować sobie więcej czasu na dojazd do celu. Można również pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy wypadkiem, będziemy mogli uniknąć stania w korku.

Jak podpowiadają policjanci, w dłuższą trasę powinno się wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Planując podróż pomyślmy o przerwach, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od jednostajnej pozycji.

Jeżeli w podróż zabierzemy ze sobą dzieci pilnujmy je, aby się nie zgubiły. A jeżeli już do tego dojdzie szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy czy napotkanego policjanta. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców zawsze wróciły do miejsca gdzie ich widziały ostatni raz.

- Policjanci przede wszystkim będą badać trzeźwość kierujących, będą sprawdzać stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów, a głównie najmłodszych i dzieci. Policjanci będą sprawdzali czy są przewożone w specjalnie przystosowanych do tego fotelikach. Dlatego warto samochód przygotować do jazdy, uzupełnić wszystkie płyny i co bardzo ważne, należy zadbać o oświetlenie pojazdu. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu hamulców, o zimowych oponach nie wspominając- podsumowuje mł. asp. Gaweł.

Jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia policjanci będą dbali o nasze bezpieczeństwo. Jednocześnie policja apeluje, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji, czy dziwnie zachowujących się osób, przekazać niezwłocznie tą informację do odpowiedzialnych służb.