Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Bojarach będą tablice o historii. Szlak architektury drewnianej.

Tomasz Mikulicz
Tak ma wyglądać jedna z tablic, jakie w listopadzie pojawią się na Bojarach
Tak ma wyglądać jedna z tablic, jakie w listopadzie pojawią się na Bojarach Fot. archiwum
Informacje o ludziach, którzy kiedyś tam mieszkali, opis tego jak się zmieniały poszczególne domy. Takie ciekawostki pojawią się na nowych tablicach, które staną przy kilku ulicach na Bojarach.

Miasto szlaków

Miasto szlaków

Szlak architektury drewnianej to jeden z pięciu nowych szlaków (rodu Branickich, białostockich świątyń, fabrykantów i kulinarny), które w najbliższym czasie planuje stworzyć magistrat. Dołączą do istniejącego już miejskiego szlaku: esperanto i wielu kultur oraz stworzonego przez magistrat i kurię katolicką szlaku śladami błogosławionego ks. Michała Sopoćki. Na spacer po mieście można się też wybrać szlakiem kultury żydowskiej i architektury PRL-u. Inicjatorem powstania obu były środowiska akademickie.

Przy ulicy Wiktorii 6 w 1905 roku Józef Piłsudski spotkał się z członkami konspiracyjnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Na całych Bojarach w latach II wojny światowej działały punkty tajnego nauczania. O tego typu ciekawostkach mamy się już niedługo dowiedzieć z tablic ustawionych przy kilku bojarskich ulicach.

- Tablice będą miała wymiary 30 na 30 centymetrów. Zostaną umieszczone na niewielkich nóżkach i lekko nachylone. Oznaczenia wejdą w skład szlaku architektury drewnianej. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, powstanie już w listopadzie - mówi Hubert Gonera z firmy Landbrand, która na zlecenie miasta podjęła się stworzenia szlaku.

Podkreśla, że poza Bojarami, tablice staną też m.in. w okolicach ulicy Młynowej, czy przy drewnianym młynie przy ulicy pod Krzywą.

- To bardzo dobrze, że taki szlak powstanie, szkoda tylko, że nikt nas o tym wcześniej nie poinformował - mówi Zbigniew Klimaszewski ze Stowarzyszenia Nasze Bojary.

Pod koniec czerwca stowarzyszenie prosiło magistrat o pomoc w stworzeniu na Bojarach ścieżki edukacyjnej.

- Widzielibyśmy tablice informacyjne przy miejscach z którymi wiąże się jakaś ciekawa historia. Tam gdzie do dziś nie zachowały się dawne domostwa, powstałyby tablice ze zdjęciami archiwalnymi - mówił w czerwcu Klimaszewski.

- Znamy pomysł Naszych Bojar. Nie chcemy przeszkadzać w jego realizacji. My upamiętnimy dzielnicę w sposób bardziej ogólny, na zasadzie jedna ulica - jedna tablica. Oni mogą uszczegółowić prezentowane przez nas informacje i stawiać oznaczenia przy poszczególnych domach - przekonuje Gonera.

Zbigniew Klimaszewski mówi, że na razie jego stowarzyszenie poczeka na tablice stawiane przez firmę Landbrand.

- Jeżeli uznamy, że informacje na nich prezentowane są zbyt szczupłe, będziemy jeszcze raz starać się o dofinansowanie naszej ścieżki. Podejrzewam, że tak będzie. Trudno na jednej tablicy ciekawie opisać historię całej ulicy - zapowiada Klimaszewski.

Szlak architektury drewnianej to jeden z pięciu nowych szlaków (będą jeszcze: rodu Branickich, białostockich świątyń, białostockich fabrykantów i kulinarny), które w najbliższym czasie planuje stworzyć magistrat. Dołączą do istniejącego już miejskiego szlaku: esperanto i wielu kultur oraz stworzonego przez magistrat i kurię katolicką szlaku: śladami błogosławionego ks. Michała Sopoćki.

Na spacer po mieście można się też wybrać szlakiem kultury żydowskiej i architektury PRL-u. Inicjatorem powstania obu były białostockie środowiska akademickie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny