Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na białostockich uczelniach ruszył nowy rok akademicki. Studenci rozpoczęli go stacjonarnie

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Łukasz Nowicki, UwB
Gmachy wydziałów białostockich uczelni ponownie wypełniły się studentami. Stacjonarnie rozpoczął się rok akademicki 2021/2022.

Miesiąc po rozpoczęciu się roku szkolnego, już regularnie słyszymy o szkołach w województwie podlaskim, które w związku z wykrytym wśród uczniów lub nauczycieli zakażeniem wirusem Sars-CoV-2, musiały przejść na nauczanie hybrydowe.

Czy panująca wciąż w kraju pandemia, a szczególnie rosnąca w siłę „czwarta fala” sprawi, że także studenci będą zmagać się z ciągłym przechodzeniem z nauki stacjonarnej na zdalną i z powrotem? Okaże się już niedługo.

Jak na razie władze wszystkich białostockich uczelni nastawiają się na nauczanie w tradycyjnej formie. Każda z nich jest jednak przygotowana na różne możliwe scenariusze.

- Władze rektorskie Uniwersytetu w Białymstoku stoją na stanowisku, że w roku akademickim 2021/2022 kształcenie powinno być realizowane głównie w formie stacjonarnej, w murach wydziałów i instytutów. Do takich zajęć uczelnia jest przygotowana. Oczywiście bardzo ważne jest dla nas także bezpieczeństwo studentów i pracowników, dlatego nie wykluczamy, że w uzasadnionych przypadkach (np. w dużych grupach wykładowych) możliwe będzie realizowanie zajęć w formie hybrydowej lub zdalnej – mówi Katarzyna Dziedzik, rzecznik Uniwersytetu w Białymstoku.

Decyzje zmiany formy kształcenia będą podejmować władze poszczególnych wydziałów.

- W przypadku dość licznych grup wykładowych, na przykład na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku czy na Wydziale Inżynierii Zarządzania dopuszczamy możliwość prowadzenia wykładów w formie zdalnej – mówi prof. Jarosław Szusta, prorektor ds. studenckich Politechniki Białostockiej. - Decyzję będzie podejmował dziekan danego wydziału, bo to on zna najlepiej specyfikę wydziału i wie, w jaki sposób najbezpieczniej przeprowadzić wykłady.

Myśl o ewentualnej zmianie formy kształcenia, towarzyszyła władzom uczelni już przy tworzeniu rozkładów zajęć.

- Zabezpieczyliśmy się, by w razie wprowadzania obostrzeń, można było przejść w tryb kształcenia zdalnego – wyjaśnia prof. Szusta. - Wykłady zostały tak pogrupowane, żeby student mógł przykładowo brać udział w wykładach w poniedziałek i wtorek z domu, a na uczelnię przyjeżdżać na środę, czwartek i piątek, bądź będzie miał wykłady w drugiej połowie tygodnia.

Na każdą ewentualność jest też gotowy Uniwersytet Medyczny w Białymstoku.

- Wraz z rozwojem sytuacji epidemicznej UMB będzie reagował na aktualne rozporządzenia Ministra Zdrowia i Sanepidu odnośnie przeprowadzania zajęć. Uczelnia jest gotowa zarówno na tryb stacjonarny, jak i hybrydowy – przyznaje Marcin Tomkiel, rzecznik UMB.

Tysiące studentów powróci na uczelnie

Na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku w tym roku akademickim kształcić się będzie ponad 5700 studentów (prawie 6 tysięcy razem z doktorantami). Studenci podczas rekrutacji do wyboru mieli 16 kierunków. W tych najbardziej obleganych nie było zaskoczenia. Największym powodzeniem cieszyły się jak co roku kierunek lekarski, kierunek lekarsko-dentystyczny, fizjoterapia, farmacja, kosmetologia i pielęgniarstwo.

Nieco więcej, bo aż 9 tysięcy studentów, doktorantów i uczestników studiów podyplomowych, pojawi się wraz z początkiem października w murach Uniwersytetu w Białymstoku. Chętni na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie mieli do wyboru 33 kierunki, a na nich 2365 miejsc. Najwięcej osób, zarejestrowało się na ekonomię. Sporą popularnością cieszyło się też prawo, filologia angielska, kryminologia i zarządzanie.

W ramach rekrutacji na studia rozpoczynające się od semestru zimowego na Politechnikę Białostocką przyjęto łącznie 2376 kandydatów. W tym roku akademickim na uczelni kształcenie prowadzone będzie w sumie na 29 kierunkach. Największą popularnością wśród przyszłych studentów cieszyła się informatyka, logistyka, budownictwo, zarządzanie, automatyka i robotyka.

Uroczyste inauguracje

Białostockie uczelnie szykują się już do uroczystych inauguracji nowego roku akademickiego. Na UwB tegoroczna uroczystość będzie wyjątkowa, bowiem największa podlaska uczelnia rozpocznie jubileuszowy, 25. rok działalności. Udział w niej zapowiedział Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki. Wydarzenie odbędzie się 6 października. Uroczysta inauguracja roku akademickiego na Politechnice Białostockiej odbędzie się 7 października, a w piątek nowy rok akademicki w Operze i Filharmonii Podlaskiej rozpocznie UMB.

Studenci każdej z białostockich uczelni publicznych, będą mogli uczestniczyć w inauguracjach online, dzięki dostępnym na ich stronach internetowych transmisjach na żywo.

Zobacz też:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny