Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na białostockich uczelniach pojawiają się pierwsi studenci z Ukrainy

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Studenci, którzy uciekli z ogarniętej wojną Ukrainy, szukają miejsc na białostockich uczelniach. Problem stanowią różnice programowe i bariera językowa.

Nieco ponad dwa tygodnie po wybuchu wojny w Ukrainie, w Polsce w życie weszła tzw. specustawa. Wprowadziła ona rozwiązania, dzięki którym funkcjonujące w kraju uczelnie mają możliwość określenia szczególnych zasad ich organizacji i funkcjonowania, w związku z koniecznością umożliwienia odbywania studiów przez uchodźców z Ukrainy.

Dzięki temu pierwsi przybyli ze wschodu studenci zaczęli interesować się białostockimi uczelniami.

Z Uniwersytetem w Białymstoku, do piątku (1.04) skontaktowało się 15 Ukraińców chcących kontynuować tam swoje kształcenie.

Większość z nich rozmawiało z pracownikami naszego Działu Współpracy Międzynarodowej i Działu Spraw Studenckich, dostarczyli lub są w trakcie dostarczania dokumentacji przebiegu swoich dotychczasowych studiów.

Największą przeszkodą na drodze do studiowania w Białymstoku jest jednak fakt, że nie wszystkie kierunki, które ci młodzi ludzie studiowali u siebie, dokładnie pokrywają się z ich polskimi odpowiednikami.

- Występują też spore różnice programowe i dodatkowo bariera językowa. Ponadto za nami już prawie miesiąc zajęć semestru letniego. Władze UwB podjęły więc decyzję, że w tej chwili możemy zaproponować tym żakom studia w systemie non degree: do końca czerwca mogą uczęszczać na zajęcia prowadzone w języku angielskim (z grupami z programu Erasmus) lub polskim (w przypadku, gdy poziom znajomości języka polskiego jest wystarczający). Proponujemy im konkretne plany zajęć. Będą podchodzić do zaliczeń i egzaminów. Zaliczone przedmioty będą uwzględnione np. w przypadku, gdy po wakacjach zdecydują się (jak to teraz deklarują) pozostać na Uniwersytecie w Białymstoku - mówi Katarzyna Dziedzik, rzecznik UwB.

Trzy osoby już chodzą na zajęcia (dwie na Wydziale Nauk o Edukacji i jedna na Wydziale Historii i Stosunków Międzynarodowych). Pięć kolejnych jest jeszcze w trakcie szczegółowych rozmów, ustalania kierunków i planów zajęć - mają dołączyć do zajęć w przyszłym tygodniu lub w kolejnych.

Studenci są zainteresowani przede wszystkim kierunkami humanistycznymi i społecznymi. Na razie największym zainteresowaniem cieszy się Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych, z naciskiem na stosunki międzynarodowe. Jest zainteresowanie pedagogiką, gdzie dwie studentki (obie są posiadaczkami Karty Polaka) zdecydowały się studiować w języku polskim.
Zdarza się i tak, że zgłaszających się kontaktujemy z Politechniką Białostocką - bo interesujący studenta kierunek (lub kierunki pokrewne) są w ofercie tej uczelni, a nie ma ich na UwB - informuje Katarzyna Dziedzik.

Wszyscy, którzy podejmą kształcenie na UwB mogą równolegle uczęszczać na zajęcia z języka polskiego prowadzone przez działającą przy uczelni Szkołę Języka i Kultury Polskiej "Pollando".

Na wydziałach Politechniki Białostockiej pojawiło się pięcioro studentów z Ukrainy. Dwie osoby asymilują się z koleżankami i kolegami na Wydziale Mechanicznym, pojedynczy studenci wyrazili też chęć studiowania na Wydziale Informatyki, Architektury oraz Budownictwa i Nauk o Środowisku. Ze względu na oczywistą barierę językową mogą oni korzystać przede wszystkim z zajęć prowadzonych w języku angielskim.

- Dynamiczna sytuacja w Ukrainie nie pozwala prognozować, czy pozostaną w Polsce i podejmą regularne studia w Politechnice Białostockiej - słyszymy na uczelni.

Z kolei możliwość kontynuowania nauki na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku Ministerstwo Zdrowia zaproponowało 32 polskim studentom kierunków medycznych z Ukrainy. Do tej pory taką chęć wyraziło dwoje z nich.

- Do dzisiaj trwa przyjmowanie dokumentów. Być może ktoś jeszcze się zdecyduje - mówi Marcin Tomkiel, rzecznik UMB.

Na razie żaden ze studentów z Ukrainy nie rozpoczął studiów na UMB.

- Trwa wypracowanie takiej formuły kontynuacji studiów, aby była ona optymalna zarówno dla studentów z Ukrainy, jak i uczelni - dodaje Tomkiel.

I tu problemem są duże różnice programowe, oraz brak znajomości języka polskiego. Być może uczelnia zorganizuje kilkumiesięczne kursy językowe i po nich, jesienią Ukraińcy zaczną studia wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego. Głównie mają to być studenci z kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego.

Zobacz też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny