MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Myślisz o pompie ciepła? Rząd wstrzymał planowany program dotacji do pomp. Jak uzyskać dofinansowanie do ogrzewania?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Pompa ciepła ma wiele zalet, ale nie jest tania. W zakupie może pomóc państwowa dotacja.
Pompa ciepła ma wiele zalet, ale nie jest tania. W zakupie może pomóc państwowa dotacja. 123RF.com
Pompa ciepła to w Polsce coraz popularniejsze urządzenie grzewcze. Niestety, choć rząd planował na jesień 2022 r. nowy program dofinansowania do zakupu pomp, prace nad nim zostały wstrzymane. Nadal można jednak uzyskać dotację na ogrzewanie z „Czystego Powietrza” lub „Mojego Ciepła”.

Spis treści

Nowych dotacji na pompę ciepła nie będzie. Prace nad programem wstrzymane

Latem tego roku ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej padła zapowiedź, że już jesienią uruchomiony zostanie nowy program dopłat do pomp ciepła. Miał on być skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy nie są w stanie skorzystać z już istniejących programów (np. z powodu zbyt wysokich dochodów lub niespełniania innych wymogów).

Jak jednak informuje portalsamorzadowy.pl, NFOŚiGW wstrzymał zapowiadany program, który nie zdążył doczekać się nazwy. Jak nieoficjalnie dowiedział się portal, wstrzymanie nie oznacza całkowitej rezygnacji. Rząd chce bowiem najpierw sprawdzić, czy po zmianach w „Czystym Powietrzu” od 3 stycznia wzrośnie zainteresowanie dofinansowaniem do pomp ciepła – i dopiero na podstawie tych obserwacji podejmie ostateczną decyzję co do losów nowego programu.

Skorzystaj z „Czystego Powietrza”. Są wyższe progi dochodowe i większe dofinansowanie

Wspomniane zmiany w „Czystym Powietrzu” od 3 stycznia 2023 r. znacząco ułatwiają wzięcie udziału w programie, a także pozwalają uzyskać więcej pieniędzy niż dotychczas, np. na pompę ciepła. Jak podał rząd, w tej nowej edycji programu przewidziano większe niż dotąd dotacje oraz wyższe progi dochodowe, które umożliwiają udział w „Czystym Powietrzu”:

  • podstawowy poziom dofinansowania – próg podwyższony ze 100 tys. dochodu rocznie do 135 tys., a dotacja z maksymalnie 30 tys. zł do 66 tys. zł;
  • podwyższony poziom dofinansowania – próg podniesiony z 2189 zł do 2651 zł miesięcznie (gospodarstwo domowe jednooosobowe) oraz z 1564 zł do 1894 zł miesięcznie (wieloosobowe), a dotacja z maksymalnie 47 do 99 tys. zł;
  • najwyższy poziom dofinansowania – próg podwyższony z 1260 do 1 526 zł miesięcznie (gospodarstwo domowe jednoosobowe) oraz z 900 do 1 090 zł miesięcznie (wieloosobowe), a dotacja z maksymalnie 79 do 135 tys. zł.

Jak widać, dzięki zmianom powiększeniu ulega pula osób, które mogą skorzystać z „Czystego Powietrza”, co wcześniej nieraz bywało przeszkodą. Warto przypomnieć, że w programie mogą brać udział wyłącznie właściciele ukończonych domów jednorodzinnych. Dofinansowanie nie przysługuje więc właścicielom domów nowo budowanych.

– Dom nowo budowany to budynek, dla którego zostały uzyskane zgody na rozpoczęcie budowy zgodnie z obowiązującymi przepisami, i który nie został zgłoszony do użytkowania do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie – podaje strona czystepowietrze.eu.

Nawet 21 tys. zł na pompę ciepła w programie „Moje Ciepło”, ale nie dla wszystkich

Dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła można uzyskać także w programie „Moje Ciepło”, działającym od wiosny 2022 r. Do uzyskania jest od 7 do 21 tys. zł. Prowadzony przez NFOŚiGW program jest skierowany do właścicieli nowych (nieukończonych) domów jednorodzinnych. Jak podaje strona programu:

Przez nowy budynek mieszkalny jednorodzinny rozumie się budynek, w przypadku którego na dzień składania wniosku o dofinansowanie: nie złożono zawiadomienia o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub nie złożono wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie (…) albo złożono zawiadomienie o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego jednorodzinnego nie wcześniej niż 01.01.2021 r. lub złożono wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie nie wcześniej niż 01.01.2021 r.

Skorzystanie z dotacji z „Mojego Ciepła” nie jest jednak łatwe z uwagi na surowe wymogi dotyczące energooszczędności, jakie musi spełniać budynek, żeby mógł uzyskać dofinansowanie. Obecnie przepisy nakazują, by każdy nowo budowany dom miał wskaźnik nieodnawialnej energii pierwotnej na poziomie maksymalnie 70 kWh/m2 rocznie. Tymczasem aby wziąć udział w „Moim Cieple”, dom musi mieć ten wskaźnik na poziomie:

  • 63 kWh/m2 rocznie – w 2022 r.,
  • 55 kWh/m2 rocznie – od 2023 r.

W praktyce oznacza to, że w „Moim Cieple” mają szansę wziąć udział tylko właściciele bardzo energooszczędnych budynków, wykorzystujących w dużym stopniu odnawialne źródła energii (np. fotowoltaikę).

Ten wymóg jest tak trudny do spełnienia, że według strony programu od 29 kwietnia do 7 grudnia 2022 r. wykorzystano zaledwie 5 proc. budżetu „Mojego Ciepła” (wypłacono tylko 3 873 dotacji). To właśnie m.in. z tego powodu NFOŚiGW planował nowy program dofinansowania pomp ciepła, który następnie zawieszono.

Sięgnij po energię ze słońca

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Myślisz o pompie ciepła? Rząd wstrzymał planowany program dotacji do pomp. Jak uzyskać dofinansowanie do ogrzewania? - RegioDom.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny