Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka może być lekiem. Działa jak ćwiczenia – poprawia samopoczucie oraz jakość życia i wpływa na odczuwanie dobrostanu

Monika Góralska
Monika Góralska
Być może niedługo muzyka będzie formą leczenia przepisywaną przez lekarza na receptę.
Być może niedługo muzyka będzie formą leczenia przepisywaną przez lekarza na receptę. antonioguillem/1213rf.com
Badania naukowe potwierdzają, że muzyka nie tylko poprawia nastrój, ale jest również w stanie zmienić kliniczny obraz choroby. Wpływa ona bowiem na szeroko pojmowane odczucie dobrostanu zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Naukowcy udowadniają, że śpiewanie, a także słuchanie czy tworzenie muzyki tak samo pozytywnie wpływa na psychikę, jak wykonywanie ćwiczeń czy utrata masy ciała u osób z otyłością.

Śpiewanie, słuchanie lub tworzenie muzyki prowadzi do lepszego samopoczucia i poprawy jakości życia związanej ze zdrowiem. Naukowcy w badaniu opublikowanym w Journal of the American Medical Association Network Open przeanalizowali 26 badań i stwierdzili, że muzyka działała na dobrostan badanych osób i poprawia nastrój w taki sam sposób jak utrata masy ciała u osób z otyłością.

Muzyka wpływa na dorostan człowieka i poprawę jakości życia

Dobrostan (ang. wellbeing) oznacza subiektywne poczucie szczęścia i zadowolenia z życia rozpatrywane zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Pojęcie to obejmuje dobre samopoczucie i komfort psychiczny, zadowolenie z życia rodzinnego, zawodowego, społecznego, a także zdrowie fizyczne. Badania naukowe udowadniają, że na dobrostan człowieka pozytywnie wpływa słuchanie muzyki.

Metaanaliza naukowców obejmująca 26 badań, w których wzięło udział 779 osób m.in. z Wielkiej Brytanii, USA i Australii wykazała, że ​​interwencje muzyczne były związane ze statystycznie i klinicznie istotnymi zmianami w zdrowiu psychicznym. Badania dotyczyły słuchania muzyki, muzykoterapii, śpiewu oraz oddziaływania muzyki gospel.

We wszystkich badaniach zaobserwowano pozytywne działanie muzyki na komfort psychiczny uczestników i poprawę ich samopoczucia. Bez względu na to, czy słuchali oni muzyki, grali czy śpiewali następowała poprawa ich dobrostanu. Każda forma muzyki przynosiła uczestnikom badań takie same korzyści i tak samo pozytywnie wpływała na ich samopoczucie, jak poprawa nastroju w wyniku ćwiczeń fizycznych i utraty masy ciała.

Muzyka jako forma leczenia

Naukowcy sugerują, że muzyka mogłaby stać się formą terapii i wspomagać leczenie chorób psychicznych takich jak depresja lub wspierać osoby po zabiegach chirurgicznych w czasie ich rekonwalescencji. W badaniach dodanie muzyki do standardowego leczenia w przypadku wielu schorzeń wiązało się z istotną poprawą kondycji psychicznej w porównaniu z samym standardowym leczeniem. Efekty były takie same bez względu na rodzaj czy dawkę muzyki.

Sprawdź: Dlaczego muzyka wpada nam w ucho? Kiedy niemożliwość pozbycia się chwytliwej melodii to powód do niepokoju? Neurologia wyjaśnia to zjawisko

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) również podkreśla znaczenie muzyki i zaleca ją jako sposób na poprawę jakości życia, nie tylko poprzez jej słuchanie, ale szczególnie poprzez tworzenie – śpiewanie, granie na instrumentach. Optymalne rodzaje i dawki interwencji muzycznych nie są jednak znane, co utrudnia zalecanie muzyki jako terapii w różnych schorzeniach.

„Potrzebne są przyszłe badania, aby wyjaśnić optymalne interwencje muzyczne i dawki do zastosowania w określonych scenariuszach klinicznych.” – czytamy w artykule.

Ciało i umysł to nieodłączne sfery ludzkiego życia, które przenikają się i uzupełniają. Dobrze jest na co dzień wprowadzić te wskazówki, które pozwolą odpowiednio zatroszczyć się o swój dobrostan psychiczny.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne? Wypróbuj proste sposoby na ...

Najlepsza jakość dźwięku

Materiały promocyjne partnera

Daj się ponieść muzyce!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzyka może być lekiem. Działa jak ćwiczenia – poprawia samopoczucie oraz jakość życia i wpływa na odczuwanie dobrostanu - Strona Zdrowia

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny