Muzyka Mozarta i Bartoka na orkiestrę i klarnet w operze

(ak)
Koncert poprowadzi Wojciech Rajski.
Koncert poprowadzi Wojciech Rajski. Fot. mat. organizatora
Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncert z muzyką Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Beli Bartoka w piątek (8 października) o godz. 19.00

Uwertury Mozarta zajmują od dawna specjalne miejsce w repertuarze koncertów symfonicznych jako samodzielne, efektowne utwory orkiestrowe. Piątkowy wieczór rozpocznie się uwerturą do ostatniej opery Mozarta "Czarodziejski flet". Kolejną pozycją, która wypełni pierwszą część koncertu będzie Koncert na klarnet A-dur KV 622 z towarzyszeniem orkiestry, który skomponowany został przez Mozarta w 1791 roku w Wiedniu i zadedykowany klarneciście Antonowi Stadlerowi.

W drugiej części koncertu usłyszymy Koncert na orkiestrę Bartoka. Utwór ten uznawany jest za jedną z najważniejszych pozycji repertuaru XX-wiecznego.

Wystąpi Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Wojciecha Rajskiego. Na klarnecie zagra Wolfgang Meyer

program:

W.A. Mozart - Uwertura do opery "Czarodziejski flet"
W.A. Mozart - Koncert klarnetowy A-dur KV 622
B. Bartόk - Koncert na orkiestrę

Bilety do nabycia w kasie (poniedziałek-czwartek godz. 10.00-17.00, piątek godz. 10.00-19.00) w cenie: normalny: 30 zł, ulgowy: 25 zł, wejściówka: 15 zł

Wolfgang Meyer, urodzony w Crailsheim w Niemczech, studiował w klasie Otto Hermanna w Stuttgarcie oraz w klasie Hansa Deinzera w Hanowerze. Już w 1969 roku, a następnie w 1971 i 1973 roku otrzymał pierwszą nagrodę w narodowym konkursie "Jugend musiziert".

W 1974 roku został nagrodzony Kranichsteiner Music -Prize, w 1975 roku został zwycięzcą wspólnie z Syriny Quintet na International Music Competition of the ARD w Monachium. Następnie otrzymał pierwszą nagrodę na Competition of the German Colleges of Music w 1976 roku oraz pierwszą nagrodę w 1977 roku na German Music Competition w Bonn. Od 1989 roku Wolfgang Meyer jest profesorem klarnetu w Karlsruhe College of Music, a w latach 2001-2007 roku był dyrektorem tej szkoły (Musikhochschule).

Jako solista Wolfgang Meyer kładzie szczególny nacisk na wykonania muzyki współczesnej, włączając wiele podwójnych koncertów na flet i klarnet Tiberiu Olaha, Jeana Francaixa, Huberta Stuppera, Petera Eötvösa oraz Edisona Denissova.

Od 1996 roku Wolfgang Meyer występował regularnie z Contentus Musicus pod dyrekcją Nicolausa Harnoncourta, a także wspólnie z tym zespołem nagrał płytę z koncertem na klarnet Mozarta dla wytwórni Teldec.
Na polu muzyki kameralnej, Wolfgang Meyer współpracuje z Trio di Clarone, gdzie gra jego siostra Sabine, występuje także z trio wspólnie z Hariolfem Schlichtingiem oraz Rudim Springiem, jak również z Zemlinsky Trio. Co więcej, Wolfgang Meyer, ściśle współpracuje z Carmina Quartet oraz Quatour Mosaiques, z którym nagrał ostatnio wydaną płytę z Mozarts Clarinet Quintet oraz z Kegelstatt Trio na historycznych instrumentach dla wytwórni Astrée. Poza tym, Wolfgang Meyer we współpracy z wytwórnią EMI, nagrał dwie sonaty Brahmsa z orkiestrą. Współpracował także z następującymi wytwórniami: Amati, Bayer Records, Dabringhaus i Grimm oraz Harmonia mundi France.

Od 2004 roku występuje na Lucerne Festival Orchestra pod dyrekcją Claudio Abbado.

Wojciech Rajski jest założycielem i dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Studia dyrygenckie odbył w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. Bogusława Madeya. W czasie studiów prowadził Orkiestrę Symfoniczną Związku Harcerstwa Polskiego, z którą odbył kilka podróży koncertowych po Polsce. Po ukończeniu edukacji w Warszawie, swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych w Kolonii oraz podczas kursów mistrzowskich w Wiedniu.

W roku 1971, zaraz po ukończeniu studiów, Wojciech Rajski rozpoczął pracę w Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie prowadził zarówno przedstawienia baletowe, jak i operowe. W roku 1974, równolegle do pracy w Teatrze Wielkim, objął stanowisko II dyrygenta, później zaś dyrektora artystycznego i naczelnego Filharmonii Poznańskiej. Oprócz koncertów abonamentowych prowadził koncerty w ramach festiwalu "Poznańska Wiosna", koncerty organizowane przez Młodzieżowy Ruch Pro Sinfonica, jak i koncerty Orkiestry Kameralnej Filharmonii Poznańskiej. W latach 1978 - 1981 pełnił funkcję I dyrygenta Theater der Stadt Bonn. Dyrygował zarówno przedstawieniami operowymi, jak i koncertami symfonicznymi Orkiestry Beethovenhalle.

Po powrocie do kraju w 1982 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Opery Bałtyckiej. W tym samym czasie stworzył orkiestrę Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, z którą intensywną pracę rozpoczął koncertami w Monachium, Hanowerze i Berlinie Zachodnim. Z Polską Filharmonią Kameralną odbył tournee koncertowe z operą "Rigoletto" i operą “Sossarme" Händla. Z założonym przez siebie zespołem brał udział w festiwalach: Praska Wiosna, Festiwal Flandryjski, Festiwal Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu, Tivoli Kopenhaga, Festspiele Mecklenburg - Vorpommern, Rheingau Festival, Warszawska Jesień, The International Tamaulipas Festival, Midem Classique Nicea, Festival Musica d'Oggi, Abbaye Saint-Victor de Marseille, Europäisches Musikfest Stuttgart.

W roku 1993 Wojciech Rajski rozpoczął pracę na stanowisku profesora i kierownika artystycznego Opernschule przy Hochschule für Musik w Karlsruhe. Po otrzymaniu propozycji pracy dla Polskiej Orkiestry Radiowej wrócił jednak do Polski i objął stanowisko dyrektora artystycznego Orkiestry POR, które sprawował do roku 2006. Z Orkiestrą Radiową, oprócz regularnych koncertów w Studiu S-1 i systematycznych nagrań (w dużej części nagrań muzyki polskiej), odbył kilka tournee koncertowych w Szwajcarii, Luksemburgu, Niemczech i Włoszech. Z zespołem tym nagrywał również dużo muzyki współczesnej, filmowej, jak i muzyki do słuchowisk radiowych. Do najciekawszych płyt nagranych przez Wojciecha Rajskiego z Polską Orkiestrą Radiową należą z pewnością pierwsze w historii nagranie wszystkich koncertów skrzypcowych Janiewicza z solistą Albrechtem Breuningerem - laureatem Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli, jak i monograficzna płyta z dziełami Wojciecha Kilara oraz nagranie Koncertu Wiolonczelowego oraz IV Symfonii Lutosławskiego.

W roku 1998 Wojciech Rajski otrzymał tytuł profesora w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem i objął klasę dyrygentury, którą prowadzi do dziś. Organizuje ponadto pracę orkiestry akademickiej, która wykonuje koncerty w Sali Koncertowej Hochschule für Musik, w Alte Oper Frankfurt oraz na różnych festiwalach. Z orkiestrą tą odbył tournee w Chinach w 2007r.

W dorobku fonograficznym Wojciech Rajski ma ponad 60 płyt nagranych dla takich wytwórni, jak: EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Sonomaster, Tacet, Midas, Bis, Wifon, KOCH, Amati, Polskie Radio, DUX. Dokonał nagrań dla radia i telewizji w Polsce, jak również dla SAT 1, 3 SAT i ARD w Niemczech.

Wojciech Rajski dyrygował wszystkimi czołowymi orkiestrami w Polsce. Ponadto prowadził gościnnie szereg koncertów w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Meksyku, Anglii, Szwecji, Grecji, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii, Chinach, Japonii, Luksemburgu, Rosji, Holandii, Brazylii. Występował z solistami takimi jak Claudio Arrau, Mścisław Roztropowicz, Krystian Zimerman, Witold Małcużyński, Henryk Szeryng, Sabine Meyer, David Geringas, David Oistrach, Natalia Gutman, Gerhard Oppitz, Misha Maisky, Ivo Pogorelich, Oli Mustonnen, Paul Badura-Skoda, Peter Damm, Kevin Kenner, Christoph Eschenbach, Boris Pergamentschikov, Heinrich Schiff, Julia Fischer, Bernd Glemser, Aleksiej Sultanov, Sergej Nakariakov.

W uznaniu dokonań artystycznych Wojciech Rajski otrzymał szereg wyróżnień i nagród. Pierwszą nagrodą był Złoty Krzyż za Zasługi dla Harcerstwa Polskiego. Kolejne to m.in
1997 Wyróżnienie Radiowej Osobowości Roku Radia Gdańsk
1998 Medal Św. Wojciecha za wybitne zasługi dla Miasta Gdańska
2002 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
2005 Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis
Ponadto Wojciechowi Rajskiemu przyznano tytuł honorowego Ambasadora Miasta Sopotu, a w ubiegłym roku - Pomorską Nagrodę Artystyczną za stworzenie cyklu koncertów z okazji Jubileuszu 25-lecia istnienia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot.

Od roku 2008 Wojciech Rajski prowadzi klasę dyrygentury w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie