Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzyka Mistrzów Baroku. Zespół Muzyki Dawnej Diletto i Schola Gregoriana Sancti Casimiri wykonają utwory Marcina Mielczewskiego

Jerzy Doroszkiewicz
W niedzielę, 12 sierpnia, w starym kościele farnym, zabrzmią kompozycje Marcina Mielczewskiego, kapelmistrza Władysława IV Wazy
W niedzielę, 12 sierpnia, w starym kościele farnym, zabrzmią kompozycje Marcina Mielczewskiego, kapelmistrza Władysława IV Wazy Mat. organizatora
Zespół Muzyki Dawnej Diletto i Schola Gregoriana Sancti Casimiri razem w Starym Kościele Farnym. A wszystko za sprawą Marcina Mielczewskiego, najpopularniejszego w Europie polskiego kompozytora XVII wieku.

- Ze szczególną przyjemnością zapraszamy na koncert, który stanowi nie tylko ucztę estetyczną - jako, że zabrzmią nań wspaniałe kompozycje jednego z największych mistrzów wczesnego baroku polskiego -Marcina Mielczewskiego, ale także wyjątkowe doświadczenie obcowania z ową literaturą muzyczną w sposób najpełniejszy, gdyż oryginalnie dlań przewidziany: jako element XVII - wiecznego nabożeństwa nieszpornego - mówi dr hab. Anna Moniuszko, szefowa Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto".

Marcin Mielczewski (1600 - 1651) był muzykiem w kapeli króla Władysława IV Wazy w której występował do 1644 r., wykonując muzykę religijną i świecką, w tym włoskie opery powstające dla dworskiego teatru króla Władysława IV. Około roku 1645, został kapelmistrzem zespołu, co było najbardziej prestiżowym stanowiskiem muzycznym zajmowanym przez Polaka w ówczesnej Rzeczypospolitej. Sam Mielczewski był także najbardziej znanym w Europie polskim kompozytorem XVII w. Jego utwory znano w ośrodkach niemieckich, w Danii, Gdańsku, na Śląsku, Morawach i Słowacji, Ukrainie, w Rosji i przypuszczalnie w Paryżu.

Jego Vesperae Dominicales (Niedzielne psalmy nieszporne) w stylu koncertującym przeznaczone na solistów, zespół wokalny i orkiestrę, zabrzmią w niezwykłym continuum muzycznym, którego istotną częścią będzie chorał gregoriański. Na potrzeby niniejszej rekonstrukcji historyczno - muzycznej odpowiednie śpiewy chorałowe dobrano z unikalnego zbioru - Antyfonarza Piotrkowczyka (1592), będącego w użyciu po Soborze Trydenckim na ziemiach polskich.

Kompozycje Mielczewskiego wykonają artyści z całej Polski wchodzący w skład Zespołu Muzyki Dawnej "Diletto", zaś części chorałowe zabrzmią w wykonaniu Scholi Gregoriana Sancti Casimiri. Całość poprowadzi dyrygent Anna Moniuszko.

Początek koncertu w starym kościele farnym o godz. 20.30, w niedzielę, 12 sierpnia. Wstęp wolny.

Zobacz też: Imieniny Jana Klemensa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny