Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska szuka pamiątek z Sybiru

Anna Kopeć
Obecnie w muzeum przy ul. Kilińskiego funkcjonuje jedna sala poświęcona Sybirowi. - Mamy tu kilka cennych eksponatów, m.in. od Klary Rogalskiej ze Związku Sybiraków - mówi Anna Danilewicz. Multimedialna wystawa "Na okrutnej ziemi - losy Polaków zesłanych na Sybir od XVIII w. do 1956 roku" przy pomocy różnych rekonstrukcji, multimediów przedstawia przyczyny i metody wywózek oraz losy Polaków na Wschodzie.
Obecnie w muzeum przy ul. Kilińskiego funkcjonuje jedna sala poświęcona Sybirowi. - Mamy tu kilka cennych eksponatów, m.in. od Klary Rogalskiej ze Związku Sybiraków - mówi Anna Danilewicz. Multimedialna wystawa "Na okrutnej ziemi - losy Polaków zesłanych na Sybir od XVIII w. do 1956 roku" przy pomocy różnych rekonstrukcji, multimediów przedstawia przyczyny i metody wywózek oraz losy Polaków na Wschodzie. Fot. Wojciech Oksztol
Fotografie, pamiętniki, listy, przedmioty codziennego użytku, ale także relacje świadków. To wszystko ma się znaleźć w Muzeum Pamięci Sybiru. Trwają właśnie prace nad ideą tego miejsca. Tworzony jest portal internetowy poświęcony historii zsyłek. Muzealnicy zbierają także pamiątki dotyczące Sybiru.

Zależy nam na wszystkim, co ma jakikolwiek związek z Sybirem. Wiele osób takie rzeczy przechowuje na strychach, w piwnicach - mówi Sylwia Trzeciakowska z Muzeum Wojska. - Szukamy pamiętników, maszynopisów, wszelkich przedmiotów, które zesłańcy zabierali ze sobą z domu czy wykonali na zsyłce - fotografii, listów, dokumentów. Także wspomnienia mają dla nas ogromną wartość, czy to spisane ręcznie, czy przekazane ustnie. Czekamy na osoby i ich rodziny, które doświadczyły zsyłek.

Muzeum Wojska tworzy zalążek nowej instytucji, która ma powstać w Białymstoku przy ul. Węglowej. Muzeum Pamięci Sybiru będzie wyjątkowym i jedynym takim miejscem w Polsce. Choć otwarcie planowane jest na 2016 rok, już dziś pracownicy muzeum przygotowują koncepcję nowej instytucji, w całości poświęconej tematyce wywózek i życiu zesłańców. Gotowy jest już projekt specjalnego portalu internetowego. Aby mógł ruszyć, potrzebne są pieniądze. Muzeum zabiega o nie u prezydenta miasta, marszałka województwa i sponsorów.

- Tworzymy portal społecznościowy, który będzie skupiał Sybiraków, ich rodziny, ale także historyków, naukowców, studentów. W tym miejscu dostępne będą wszelkie dokumenty, wyniki badań - mówi Anna Danilewicz z Muzeum Wojska. - Chodzi nam o to, żeby w 2016 roku nie zaczynać od podstaw, żeby Muzeum Pamięci Sybiru było miejscem oczekiwanym, miejscem, gdzie pamięć o tych tragicznych wydarzeniach jest pielęgnowana.

Dlatego muzealnicy apelują o przekazywanie pamiątek dotyczących zsyłek, zarówno z czasów carskich jak i sowieckich. Zainteresowani powinni zgłosić się do Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego w Białymstoku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny