Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska szuka pamiątek z Sybiru

Anna Kopeć
W byłym magazynie wojskowym przy ul. Węglowej przedstawiona będzie dwustuletnia historia zsyłek.
W byłym magazynie wojskowym przy ul. Węglowej przedstawiona będzie dwustuletnia historia zsyłek. Fot. Archiwum
Aby ocalić od zapomnienia. Muzeum Pamięci Sybiru będzie wyjątkowym i jedynym takim miejscem w Polsce. Aby zaczęło działać potrzebuje eksponatów. Dlatego muzealnicy apelują do mieszkańców regionu o przekazywanie pamiątek dotyczących Sybiru.

Zalążek nowej instytucji będzie tworzony przez specjalny zespół pracowników Muzeum Wojska w Białymstoku. Jednym z najważniejszych warunków utworzenia i funkcjonowania takiego muzeum są eksponaty. Dlatego pracownicy Muzeum Wojska apelują do mieszkańców regionu o przekazywanie pamiątek dotyczących zsyłek, zarówno z czasów carskich, jak i sowieckich.

- Obecnie w Muzeum Wojska mamy jedną salę poświęconą Sybirowi z niewielką ilością eksponatów - mówi członek zespołu tworzącego ekspozycję. - Aby mógł ruszyć projekt Muzeum Pamięci Sybiru potrzebujemy znacznie więcej muzealiów.

- Najbardziej nam zależy na fotografiach, listach czy pamiętnikach, - mówi Anna Nowacka z Muzeum Wojska w Białymstoku. - Ale cenne będą wszystkie przedmioty, które miały związek z zsyłkami na Sybir. Czekamy również na osoby, które zechcą podzielić się swoimi wspomnieniami

Część swoich osobistych pamiątek przekazała już Klara Rogalska ze Związku Sybiraków. - Oddałam do depozytu 40 malutkich zdjęć dzieci, które przebywały w sierocińcu na Sybirze - mówi Klara Rogalska. - Dostałam je od ich opiekunki, którą poznałam podczas wycieczki na Białoruś.

Muzeum Pamięci Sybiru, którego otrawcie planowane jest na 2016 rok, ma być bardzo nowoczesne. Na ogromnej przestrzeni w kilku salach ekspozycyjnych, przedstawiona będzie dwustuletnia historia zsyłek. Będzie to jedyne takie miejsce w Polsce, wykorzystujące szeroką gamę nowoczesnych technik muzealniczych oraz różne środki multimedialne. Wokół przyszłego budynku Muzeum Pamięci Sybiru organizowane będą wystawy plenerowe.

- Pamiątek z Sybiru nie ma zbyt wiele, a ludzie, którzy tego wszystkiego doświadczyli nie będą żyć wiecznie - mówi Anna Nowacka. - Dlatego tak bardzo zależy nam tym aby szybko zebrać jak najwięcej muzealiów.

Wszyscy zainteresowani powinni zgłosić się do Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego w Białymstoku. Jednym z elementów poprzedzającym projekt Muzeum Pamięci Sybiru mają być najnowsze wystawy, które od września będzie można zwiedzać w Muzeum Wojska. Będą one ukazywały możliwości i charakter nowoczesnego muzealnictwa.

- Obok eksponatów, fotografii i rekonstrukcji będą też filmy i nagrania dźwiękowe - mówi jeden z twórców wystawy. - Nie chcemy przekazywać suchych, "książkowych" faktów historycznych. Naszym życzeniem jest faktyczne zainteresowanie szerokiej społeczności historią regionu. Drogą do tego celu jest połączenie treści historycznych oraz nowoczesnych technik muzealniczych, działających na emocje zwiedzających.

Dwie wystawy:**
We wrześniu Muzeum Wojska otworzy dwie nowe, ściśle ze do siebie nawiązujące ekspozycje stałe. Pierwsza z nich nosi nazwę "Na okrutnej ziemi" - losy Polaków zesłanych na Sybir od XVIII w. do 1956 r. Za pomocą licznych rekonstrukcji, użyciu multimediów i innych środków przekazu oddziałujących na emocje widzów, pokazane będą na niej przyczyny i metody wywózek oraz losy Polaków na Sybirze.
Druga wystawa - "Przeciw dwóm wrogom". Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956, będzie miała charakter wojskowy, odpowiadający charakterowi placówki. Zaznaczone na niej będą silne akcenty związane z wywózkami, np. geneza wielkich deportacji sowieckich po zajęciu Kresów Wschodnich przez Sowietów, czy też wyjaśnienie zagadnień związanych z II Korpusem gen. Andersa, utworzonym z Polaków wywiezionych na Sybir. Prezentowane będą na niej manekiny w dynamicznych scenkach, gabloty z muzealiami oraz liczne fotografie i multimedia. Obie wystawy zostaną otwarte 2 września.
**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny