Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska - Plany na 2012 rok

Anna Kopeć
W tym roku muzeum będzie realizowało 12 projektów edukacyjnych skierowanych do uczniów i nauczycieli.
W tym roku muzeum będzie realizowało 12 projektów edukacyjnych skierowanych do uczniów i nauczycieli. Wojciech Oksztol/Archiwum
Multimedialne wystawy, mecze rugby, powołanie stowarzyszenia Sybiraków. To tylko niektóre z planów na najbliższe miesiące coraz chętniej odwiedzanego przez białostoczan Muzeum Wojska.

22 tysiące - tyle osób w zeszłym roku zwiedzało wystawy Muzeum Wojska w Białymstoku

Tegoroczne plany Muzeum Wojska koncertują się wokół kilku tematów przewodnich. Będą to działalność edukacyjna oraz naukowa, wolontariat i standardowo działalność wystawiennicza.

Ta ostatnia będzie realizowana 10 lutego. W 72. rocznicę deportacji na Wschód otwarta zostanie nowa multimedialna wystawa czasowa "Sybiracy - Zesłańcy - Deportowani".

- Plansze prezentujące historię zsyłek od czasów XVIII wieku do XX uzupełnione będą trzydziestoma pamiątkami, które w depozyt przekazał nam warszawski Ośrodek Karta - mówi Sylwia Trzeciakowska, kierowniczka referatu dokumentacji zsyłek i deportacji muzeum. - Znajdą się na niej naczynia ceramiczne wykonane w czasie zsyłki, talie kart do gry więźniów, rysunki. Wykorzystamy też najnowsze nagrania z Sybirakami, które kompletujemy w Archiwum historii mówionej. W ciągu trzech miesięcy nagraliśmy 30 wywiadów w większości wideo, są też audio.

Przy okazji wrześniowego marszu pamięci Sybiru, odbędzie się sympozjum naukowe z udziałem rosyjskich profesorów. W tym roku planowana jest też część artystyczna, która odbędzie się prawdopodobnie w amfiteatrze nowej Opery i Filharmonii Podlaskiej. Działania te są powiązane z koncepcją powstającego w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru. Do tych wszystkich działań angażowane będzie nowe Stowarzyszenie Pamięci Zesłańców Sybiru, które właśnie jest na etapie rejestracji.

- Mamy świadomość nieuchronności czasu, stowarzyszenie to będzie przejmowało zakres działań Związku Sybiraków - mówi Robert Sadowski, dyrektor muzeum. - Chcemy, aby pamięć o doświadczeniach tych ludzi przetrwała.

W tym roku muzeum będzie realizowało 12 projektów edukacyjnych skierowanych do uczniów i nauczycieli. Nowością mają być warsztaty dla mam, czyli zajęcia interdyscyplinarne łączące historię z życiem rodzinnym i doświadczeniami wojennymi. Wspólnie z Centrum im. L. Zamenhofa w kwietniu będzie realizowało ciekawy projekt o rugby. Muzeum we współpracy z zagranicznymi instytucjami przygotuje specjalną wystawę poświęconą historii tej dyscypliny sportowej oraz mecz z udziałem osób niepełnosprawnych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny