Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Wojska: Nowa wystawa multimedialna

Anna Kopeć
Postaci polskich żołnierzy zwiedzający mogą oglądać z bardzo bliska. Ich umundurowanie i uzbrojenie zostało przygotowane z ogromną dbałością o najmniejszy szczegół.
Postaci polskich żołnierzy zwiedzający mogą oglądać z bardzo bliska. Ich umundurowanie i uzbrojenie zostało przygotowane z ogromną dbałością o najmniejszy szczegół. Wojciech Oksztol
Historia współczesnego wojska. 13 manekinów naturalnej wielkości. Sala jak garnizon. Wyposażenie i uzbrojenie jednostek wojskowych z Podlasia służących w różnych formacjach w kraju. To nowa multimedialna wystawa stała w Muzeum Wojska.

Prezentujemy ewolucję przemian jakie zachodziły w wojsku polskim od działań w ramach Układu Warszawskiego do współczesności - mówi Łukasz Radulski, jeden z twórców nowej wystawy w Muzeum Wojska. - Pokazujemy problemy związane z wprowadzeniem reformy armii i zmiany na wojsko zawodowe. Sporo miejsca poświęciliśmy także kwestii udziału polskich żołnierzy w misjach bojowych NATO.

W piątek Muzeum Wojska otwiera nową wystawę stałą "Współczesne Wojsko Polskie 1956-2010". Dawna Sala sławy bojowej przeszła prawdziwą metamorfozę. Tradycyjne sztandary, odznaczenia i popiersia zasłużonym zastąpiły nowoczesne eksponaty muzealne. W sali stylizowanej na wojskowy magazyn z odciskami szalunku i kablami elektrycznymi na ścianie, możemy zobaczyć 13 postaci w oryginalnych mundurach z wyposażeniem i uzbrojeniem.

- Żołnierzy chcieliśmy przedstawić w dynamicznych pozach, dlatego manekiny musiały przejść skomplikowany proces łamania kończyn, gipsowania i klejenia tułowia - mówi Dariusz Kołban, współtwórca wystawy.

- To taki nasz białostocki patent. Jesteśmy jedynym muzeum w Polsce, które stosuje taką metodę - dodaje z uśmiechem Łukasz Radulski.
W ciekawy sposób prezentowane są poszczególne eksponaty: broń, naboje, łącznica czy żołnierskie odznaczenia. Umieszczone są w specjalnych podświetlanych gablotach, które także są pewnym zabytkiem - są to oryginalne wojskowe skrzynie. Wystawa wzbogacona jest także o nowoczesne elementy multimedialne. Można tu obejrzeć propagandowy film z lipcowej parady w Warszawie w 1959 roku, gdzie prezentowały się ówczesne i historyczne jednostki wojskowe. W multimedialnym kiosku są do obejrzenia ciekawe zdjęcia muzealników w historycznych mundurach i żołnierzy z białostockiego 18. Pułku Rozpoznawczego wykonane w koszarach i na poligonie. Po kliknięciu wyświetla się dokładny opis wyposażenia żołnierza na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

- Ta wystawa jest kontynuacją założenia jakie podjęliśmy w zeszłym roku, czyli zmiany naszych stałych ekspozycji - mówi Robert Sadowski, dyrektor muzeum.

Otwarcie odbędzie się w piątek, 18 listopada o godz. 18. Wernisaż uświetni występ artystów z białostockiego Studium Wokalno-Aktorskiego. Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli w godz. 9.30-17.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny