Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Galeria Wielkich Polaków. Cztery nowe portrety (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Ryszard Saciuk, kierownik Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego
Ryszard Saciuk, kierownik Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego Anatol Chomicz
Portrety Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, Wacława Sieroszewskiego i Jana Czochralskiego wzbogaciły Galerię Wielkich Polaków w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego.

To ważne postaci w polskiej historii – zaznacza Ryszard Saciuk, kierownik Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Dzisiaj pierwszy raz można było zobaczyć portret Romualda Traugutta w granicie, Wacława Sieroszewskiego w marmurze karraryjskim, odlanego w brązie Jana Czochralskiego i Józefa Piłsudskiego z szkliwionej ceramiki pokrytej złotem.

Traugutt był dyktatorem Powstania Styczniowego, Sieroszewski był i legionistą, i ułanem, zesłańcem na Syberię i szefem Związku Literatów Polskich. Był też współzałożycielem Związku Sybiraków. Ikoną patriotyzmu jest profesor Jan Czochralski.

– Podczas okupacji hitlerowskiej w jego zakładach działała radiostacja do łączności z rządem w Londynie, zatrudniał Żydów, organizował różne formy pomocy, a Karny dostał możliwość odlewania swoich prac z pieniędzy Czochralskiego – opowiada Saciuk. – W 1945 roku komuniści oskarżyli go o kolaborację z Niemcami i w kilka godzin po aresztowaniu już nie żył. Złocony Marszałek to już kolejny portret Józefa Piłsudskiego, który trafił do podlaskich muzealników. Bo początki kolekcji rzeźb Alfonsa Karnego sięgają lat 60. XX wieku. Dzięki programom ministerialnym w ciągu dwóch lat kolekcja wzbogaciła się o dziewięć rzeźb za łączną kwotę 400 tys. zł. W tym roku zakupy wsparł urząd marszałkowski.
Muzeum planuje zmianę Galerii Wielkich Polaków, tak by każdą rzeźbę można było obrócić i dokładnie obejrzeć przy okazji odsłuchując archiwalnych nagrań głosu, informacji historycznych lub w przypadku Fryderyka Chopina - fragmentu utworu.

– Karny rozpoczynając tworzenie galerii sławnych Polaków, a później wielkich Polaków, zbudował nam dobrą wystawę na 100. rocznicę odzyskania niepodległości – śmieje się Saciuk, podkreślając, że artysta bezbłędnie wybierał obiekty swojej sztuki, także pod względem historycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny