Nasza Loteria

Muzeum Podlaskie. Fotografia subiektywna w sztuce polskiej 1956 – 1969

(dj), mat. prasowe
Fotografia kolodionowa za darmo!
Fotografia kolodionowa za darmo! Muzeum Podlaskie
"Fotografia subiektywna w sztuce polskiej 1956 – 1969" to kolejna wystawa, jaka zostanie otwarta w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Białystok Interphoto 2019. Wernisażowi towarzyszy akcja "kolodion dla przechodnia".

Pojęcie „fotografia subiektywna” przywołane w tytule wystawy, ma charakter symboliczny, przejęty z nazwy krakowskiej ekspozycji zorganizowanej w 1968 r. przez Zbigniewa Dłubaka i Zbigniewa Łagockiego.

Wówczas artyści użyli tego określenia w nawiązaniu do stworzonego w latach 50. przez Ottona Steinerta międzynarodowego ruchu fotografii subiektywnej „kładącego nacisk na impuls twórczy indywidualnego fotografa”. Wystawa pokazuje jak artyści-fotografowie, wykorzystując właściwości światła i technologiczne możliwości materiału, stopniowo niwelowali sztucznie wyznaczone granice między poszczególnymi dziedzinami sztuki. Przedstawione prace przybliżają wybrane awangardowe zdarzenia artystyczne, które w okresie powtórnych narodzin nowoczesności w sztuce polskiej po okresie socrealizmu, znacząco wpłynęły na obraz współczesnej fotografii. Fotografia wychodząc w przestrzeń, podejmując równolegle do innych dziedzin artystycznych zagadnienia organizowania struktury form, wniknęła w równym stopniu do malarstwa i rzeźby jak wideo i filmu. Stała się dla sztuki współczesnej niezbędnym środkiem wyrazu.

Anna Zagrodzka artystka multimedialna, kuratorka, autorka publikacji: „Fotografia subiektywna w sztuce polskiej 1956 – 1969” (Galeria Labirynt, Lublin 2016); Rytm chłodnego rozsądku w: „NOT.FOT. Notatnik fotograficzny Władysława Hasiora” (Muzeum Tatrzańskie, Zakopane 2017). Odbyła staże w Whitworth Art Gallery, Manchester Museum i w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.


Akcja "kolodion dla przechodnia"

W godz. od 16-18 przed wernisażem wystawy "Fotografia Subiektywna w Sztuce Polskiej 1956 – 1969" w ramach akcji "kolodion dla przechodnia", każdy przechodzień będzie miał szansę otrzymać swój portret wykonany w dawnej technice kolodiodowej / ambrotypii.

Andrzej Górski rozstawi na dziedzińcu Muzeum Podlaskiego przenośną ciemnię kolodionową, dzięki temu będzie można podpatrzeć cały proces na żywo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lipko

Nie brakuje teraz ciekawych miejsc do oglądania polskiej sztuki XX/XXI wieku - chociaż w Wielkopolsce, z której pochodzę istnieje chyba tylko V.A. Gallery - jedno takie miejsce z gwarancją zadowolenia z wizyty :)

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny