Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru włącza się w pomoc ocalania dóbr kultury i dziedzictwa narodowego Ukrainy

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
fragment wystawy czasowej o Wielkim Głodzie na Ukrainie, którą przedstawiciele Muzeum Hołodomoru przywieźli do Białegostoku w 2019 r.
fragment wystawy czasowej o Wielkim Głodzie na Ukrainie, którą przedstawiciele Muzeum Hołodomoru przywieźli do Białegostoku w 2019 r. mat. prasowy
Konflikt zbrojny na Ukrainie wciąż trwa. Miasta, szpitale, budynki cywile są nieustannie od 13 dni bombardowane. W całej Polsce trwają akcie pomocowe poszkodowanym Ukraińcom. Muzeum Pamięci Sybiru również włącza się w pomoc ocalania dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. W tym celu został utworzony Komitet Pomocy Muzeom Ukrainy.

Wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego. Liczba rannych i zabitych wzrasta z dnia na dzień, trudno na ten moment oszacować także straty dóbr kultury. Muzeum Pamięci Sybiru postanowiło wyjść na przeciw potrzebom ochrony dziedzictwa narodowego Ukrainy.

- Polska jak żaden inny kraj ma świadomość, czym wojna kończy się dla narodowego dziedzictwa: zabytków, zbiorów muzealnych i bibliotecznych - mówi dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru, prof. dr hab. Wojciech Śleszyński. - W czasie II wojny światowej jako naród straciliśmy - w wyniku zniszczeń i grabieży - bezcenne skarby naszej kultury, narodowe pamiątki i dziedzictwo pokoleń. Mamy świadomość, że w takiej sytuacji jest dzisiaj Ukraina. Gdy żołnierze walczą z agresorem, lekarze ratują rannych, a ochotnicy wspomagają ludność cywilną - pracownicy kultury usiłują zabezpieczyć zabytki, muzealne zbiory i dokumentację.

Do zadań Komitetu Pomocy Muzeom Ukrainy będzie należało między innymi wsparcie ukraińskich muzeów i instytucji kultury w zabezpieczaniu i ukrywaniu zabytków oraz pamiątek kultury, w digitalizacji i inwentaryzowaniu zbiorów, a także w dokumentowaniu niszczenia i grabieży cennych pamiątek.

Do współpracy w ramach Komitetu włączyły się też inne Muzea z Polski, które przekażą w tym celu materiały potrzebne do zabezpieczania i ewakuowania zbiorów.

Jak zapewnił dyrektor Śleszyński, muzea ukraińskie zgłaszają potrzebę przekazania akcesoriów, sprzętu do pakowania, czy banków pamięci zewnętrznych do zgrywania danych. Pilnie potrzebne są także gaśnice, niepalne koce, wełna mineralna - wszystko to, co choć odrobinę zabezpieczy zbiory muzealne czy drewniane elementy.

Muzeum Pamięci Sybiru jest cały czas w kontakcie z kijowskim Muzeum Hołodomoru - Wielkiego Głodu – wywołanej przez władze sowieckie klęski głodu, która pochłonęła w latach 1932-33 kilka milionów ukraińskich istnień.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny