Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Rzeźba Matki Sybiraczki (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz
Julita Januszkiewicz
Tak wygląda zwycięska koncepcja pomnika Bohaterskiej Matki Sybiraczki. Ma stanąć na terenie powstającego właśnie Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej
Tak wygląda zwycięska koncepcja pomnika Bohaterskiej Matki Sybiraczki. Ma stanąć na terenie powstającego właśnie Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej Wojciech Wojtkielewicz
W piekle Syberii narażały życie, by wykarmić dzieci, uczyły je modlitwy. Takie były Matki Sybiraczki. Ich Golgotę upamiętni pomnik, którzy stanie tuż obok Muzeum Pamięci Sybiru.

Rozstrzygnięto konkurs rzeźbiarsko-architektonicznego na opracowanie jego koncepcji. Pierwszą nagrodę zdobyła praca Katarzyny i Ryszarda Piotrowskich z Warszawy. Rzeźba przedstawia matkę tulącą do piersi maleńkie dziecko. Obok niej stoi dwoje starszych. Kobieta w ręku trzyma to, co udało się jej zabrać z domu. Bo na spakowanie się zesłańcy mieli tylko chwilę.

- Ta praca spełnia wszystkie kryteria. Ma dobrą formę, jeśli chodzi o rzeźbę, bardzo mocne metaforyczne przesłanie. W ogólnej dyskusji przeważyła jako ta, która znajdzie satysfakcję w środowisku Sybiraków oraz artystów i architektów. Ta prace w pełni nadaje się do realizacji. Jest naprawdę ciekawą, bardzo atrakcyjną w swojej formie wypowiedzią artystyczną, odrobinę romantyczną - ocenia prof. Jarosław Perszko z Politechniki Białostockiej, artysta rzeźbiarz, przewodniczący sądu konkursowego.

- Mówiąc o Sybirze musimy brać pod uwagę całość - nie tylko ten ostatni okres, bo zsyłki zaczęły się dużo wcześniej, w XIX wieku. Ten romantyzm więc wcale nie jest złą formułą - dodaje juror.

Autorzy zwycięskiej koncepcji otrzymają 10 tys. zł i zostaną zaproszeni do negocjacji. Rzeźba ma stanąć tuż obok powstającego Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej. Wiadomo, że będzie miała trzy metry wysokości.

- Ta praca wygrała nie kompromisem, ale takim ważeniem wartości, które w sobie zawiera. - uzasadnia prof. Perszko.

Budowa pomnika Bohaterskiej Matki Sybiraczki to inicjatywa białostockiego Związku Sybiraków.

- Nasze matki w nieludzkich warunkach, w piekle musiały bronić swoich dzieci, opiekować się nimi. Gdyby nie one, nie byłoby dziś nas Sybiraków. Poświęcały się, narażały swoje życie. To spowodowało, że jednak część z nas wróciła z domu niewoli, z piekła, jaki Pan Bóg pozwolił nam oglądać za życia, by po powrocie dać świadectwo prawdzie - mówi Tadeusz Chwiedź prezes Związku Sybiraków w Białymstoku.

Konkurs był adresowany do dyplomowanych artystów rzeźbiarzy. Do departamentu urbanistyki w białostockim magistracie wpłynęło 30 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie. Ostatecznie zgłoszono 14 prac.

Dane autorów były zaplombowane. W piątek, podczas rozstrzygnięcia wyników odkodowano je.

Drugą nagrodę przyznano pracy Marcina Mielczarka oraz Magdaleny Walczak z Łodzi - za niekonwencjonalne podejście do tematu upamiętnienia.

Muzeum Pamięci Sybiru

Powstaje ono w jednym z dawnych magazynów przy ul. Węglowej. To stąd w czasie wojny deportowano Polaków na Wschód. Pierwszy etap budowy siedziby muzeum rozpoczął się w 2016 roku. Wtedy wykonano stan zerowy obiektu, ściany piwnic wraz ze stropem. Kosztowało to niecałe 2,5 mln zł. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2019 r. Na potrzeby ekspozycji zostanie przebudowany magazyn wojskowy. Zostanie też wybudowana nowa część o powierzchni prawie 2,4 tys. mkw. Obecnie muzeum ma tymczasową siedzibę przy ul. Sienkiewicza. W jego zbiorach jest już około 4 tys. eksponatów.

Zobacz też:
Wypadki drogowe - pierwsza pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Rzeźba Matki Sybiraczki (zdjęcia) - Plus Kurier Poranny

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny