Muzeum Pamięci Sybiru coraz bardziej realne

  Muzeum Pamięci Sybiru coraz bardziej realne

  Anna Kopeć

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Wizualizacja Muzeum Pamięci Sybiru.

  Wizualizacja Muzeum Pamięci Sybiru.

  Jest już projekt architektoniczny i pozwolenie na budowę. Do 2014 roku ma być gotowa koncepcja scenariusza i aranżacji ekspozycji nowego muzeum. Termin składania ofert - 8 marca.
  Wizualizacja Muzeum Pamięci Sybiru.

  Wizualizacja Muzeum Pamięci Sybiru.

  Przed nami najbardziej intensywny okres pracy - tworzenie wystaw, czyli tego co dla zwiedzających jest najbardziej interesujące - mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska, które tworzy Muzeum Pamięci Sybiru. - Pracuje już nad tym zespół ekspertów złożony m.in. z profesorów Uniwersytetu w Białymstoku oraz pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego.

  Miasto właśnie ogłosiło przetarg na koncepcję i projekt scenariusza oraz aranżacji wystaw i pomieszczeń Muzeum Pamięci Sybiru.

  - Liczymy na zespoły, które są doświadczone w projektowaniu powierzchni muzealnych - mówi Barbara Kokoszkiewicz z białostockiego magistratu. - To bardzo specyficzny projekt wnętrzarski, który ma dokładnie określać, czego widz będzie doświadczał zwiedzając muzeum, poznając eksponaty.

  Oferty można składać do 8 marca. Powinny nawiązywać do projektu architektonicznego całego budynku, który stworzył Jan Kabac.

  Na opracowanie wyglądu wnętrza muzeum ministerstwo kultury przeznaczyło 300 tys. zł. Scenariusz zwiedzania i aranżacja ekspozycji ma być gotowa do końca 2014 roku. Do tego czasu ma także powstać portal internetowy z informacjami o wywózkach i problematyce Sybiru.

  Wsparcie dla nowego białostockiego muzeum zadeklarował producent filmu "Syberiada Polska". Jak już informowaliśmy, obiecał, że 1 procent wpływów ze sprzedaży biletów przekaże na powstanie placówki. Odda także muzeum elementy filmowej scenografii i rekwizyty.

  Nowym muzeum interesują się nie tylko białostoczanie. Do konkursu na logo portalu sybir.com.pl, a w przyszłości także muzeum, ponad 400 osób z całej Polski zgłosiło prawie tysiąc projektów. Zwycięzcę poznamy z końcem lutego.

  Muzeum na Węglowej ma kosztować ok. 35 mln zł. Miasto liczy, że trzy czwarte tej kwoty zdobędzie z programów unijnych.

  Muzeum Pamięci Sybiru ma zostać otwarte w 2016 roku. Zajmie powierzchnię prawie 5 tys. mkw. w dawnych magazynach wojskowych przy ul. Węglowej. Będzie pierwszym w Polsce archiwum i ośrodkiem badawczym kompleksowo zajmującym się tematyką Sybiru. Ma dokumentować historię Polaków deportowanych na Wschód, a także badać losy tych, którzy przesiedlali się tam dobrowolnie.


  Czytaj e-wydanie »
  Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nowy kodeks drogowy

  Poranny.pl poleca

  Oto lista najbardziej popularnych ginekologów - Białystok, woj. podlaskie

  Oto lista najbardziej popularnych ginekologów - Białystok, woj. podlaskie