Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru. Ciągle opóźnia się jego budowa

Julita Januszkiewicz
Tak ma wyglądać Muzeum Pamięci Sybiru. Pomysł jego budowy pojawił się w 2010 r. Minęło sześć lat i nadal możemy oglądać wizualizacje.
Tak ma wyglądać Muzeum Pamięci Sybiru. Pomysł jego budowy pojawił się w 2010 r. Minęło sześć lat i nadal możemy oglądać wizualizacje. UM Białystok
Firmy, która zajmie się budową, miasto miało szukać już w lipcu. Teraz planuje ogłosić przetarg we wrześniu bądź na początku października. Inwestycja ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Miasto zwleka z rozpoczęciem przetargu, gdyż zmieniły się przepisy prawa zamówień publicznych.

- Weszły one w życie dopiero pod koniec lipca. Nasi pracownicy musieli i muszą zapoznać się ze zmianami, by móc przygotować odpowiednio specyfikację przetargową - wyjaśnia Rafał Rudnicki, wiceprezydent Białegostoku.

Jeszcze w czerwcu zapewniał nas, że otwarcie ofert zainteresowanych firm nastąpiłoby w sierpniu. Wiceprezydent deklarował też, że wykonawcy weszliby na plac budowy w październiku. Teraz Rafał Rudnicki znowu podaje kolejne terminy. Miasto planuje ogłosić przetargi we wrześniu, albo na początku października.

- Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku - zapewniał nas Rafał Rudnicki.

Muzeum ma powstać w jednym z dawnych magazynów wojskowych przy ul. Węglowej. To stąd deportowano Polaków na Wschód. Ale zanim rozpocznie się budowa prawdziwego muzeum, będzie można obejrzeć ekspozycję poświęconą deportacjom. Zostanie otwarta w punkcie przy ul. Sienkiewicza 26. Wyznaczono już termin na 30 sierpnia. Pierwsza wystawa czasowa ma tu być zaprezentowana 8 września. Wpisze się ona w tegoroczne obchody Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Drugą wystawę czasową zaplanowano na 8 grudnia. Będzie tu można zobaczyć niezwykłe zdjęcia autorstwa Roberta Rienta. Jego dziadka deportowano w 1940 na Syberię. Stworzeniem punktu Muzeum Pamięci Sybiru zajęło się Muzeum Wojska. Bo to pod jego pieczą powstaje instytucja, która ma upamiętnić wywózki Polaków na Sybir.

- Przez sześć lat zbieraliśmy dokumenty, zdjęcia i przedmioty związane z deportacjami Polaków w głąb Związku Sowieckiego. Przeprowadziliśmy wywiady z żyjącymi jeszcze Sybirakami - mówi Robert Sadowski, dyrektor Muzeum Wojska.

Od 1 stycznia 2017 r. Muzeum Pamięci Sybiru będzie już samodzielną placówką. O jej oddzieleniu od Muzeum Wojska zdecydowali w czerwcu miejscy radni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny