Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Pamięci Sybiru chce oswajać z trudnym tematem najmłodszych. Instytucja rusza z ofertą edukacyjną

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
"Syberyjskie przygody Chmurki", "Walizka pełna historii" czy "Syberia – kraina tajemnic" – to tylko niektóre tytuły zajęć dla uczniów przygotowanych przez edukatorów z Muzeum Pamięci Sybiru. Białostocka instytucja rusza z ofertą dla najmłodszych.

Od połowy września zeszłego roku, białostoczanie i wszyscy przyjezdni mogą korzystać z oferty nowopowstałego Muzeum Pamięci Sybiru. Po kilku miesiącach od oficjalnego otwarcia, instytucja rusza z kolejnym etapem swojego funkcjonowania.

- Przez ten cały okres od otwarcia pracowaliśmy na tą ofertą i jest to najlepsza oferta, jaką mogliśmy przygotować - mówi Wojciech Śleszyński, dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru. - Dzisiaj wszyscy powinniśmy być nauczycielami historii. Dzisiaj to odwiedzenie Muzeum Pamięci Sybiru i udział w zajęciach edukacyjnych to nie jest wycieczka szkolna, to nasz obowiązek.

Od samego otwarcia pracownicy testowali wszystkie możliwe rozwiązania, starając się reagować na zmieniające się ograniczenia pandemiczne.

- W tej chwili kiedy są one luzowane wychodzimy naprzeciw z przygotowaną przetestowaną i bardzo wszechstronną ofertą edukacyjną. Jest skierowana do różnych grup wiekowych, dostosowana do potrzeb nawet najmłodszych dzieci - zaznacza dr Piotr Popławski, kierownik Działu Edukacji i Wydarzeń Kulturalnych.

Zajęcia mają wprowadzać dzieci w trudną tematykę tak, by nie wywołać u nich żadnej traumy. Będą dotyczyły nie tylko historii, ale też biologii, geografii i języka polskiego.

- To możemy tu znaleźć, będzie związane z przebogatym dorobkiem osób zesłanych i deportowanych na Syberię, badaczy tej krainy - mówi Popławski.

Zajęcia będą prowadzone nie tylko w salach edukacyjnych, ale też na wystawie stałej. Pracownicy muzeum przygotowali specjalne tematyczne ścieżki edukacyjne, które poprowadzą po niej zarówno uczniów podstawówek, jak i licealistów.

Uczniowie znajdą tam nie tylko eksponaty. Będzie też historia mówiona.

- To autentyczne opowieści naszych sybiraków. To im oddajemy głos. Są nieocenioną pomocą i to oni najlepiej wprowadzą młodzież w realia tego, co się działo - zaznacza Popławski.

W przyswajaniu wiedzy pomogą specjalne tablety - przewodniki multimedialne. Działają w dwóch trybach. Jeden służy do realizacji zajęć w salach., drugi to przewodnik po wystawie. Dzięki skanowaniu umieszczonych przy eksponatach kodów QR, przeniesiemy się do wirtualnego świata, który rozszerzy dany fragment wystawy. Są także okulary VR, które pozwolą przenieść się od świata tajgi i stepu.

- Staraliśmy się jednak, by ta oferta była zrównoważona. By nie było tak, że osoby które przyjdą do muzeum, zamkną się w tym elektronicznym świecie - podkreślają pracownicy muzeum.

Szkoły, które chciałyby wziąć udział w zajęciach organizowanych w Muzeum Pamięci Sybiru, mogą zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej instytucji bądź telefonicznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny