Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne wzbogaciło się o stuletnie portrety miejskich urzędników

(ak)
Czarno-biała fotografia, w drewnianych ramach, wiele lat leżała w zapomnieniu. Niebawem zwiedzający muzeum przy ul. Warszawskiej 37 będą mogli zobaczyć jak wyglądali pierwsi białostoccy urzędnicy.
Czarno-biała fotografia, w drewnianych ramach, wiele lat leżała w zapomnieniu. Niebawem zwiedzający muzeum przy ul. Warszawskiej 37 będą mogli zobaczyć jak wyglądali pierwsi białostoccy urzędnicy. Wojciech Wojtkielewicz
Zbiory Muzeum Historycznego wzbogacił unikatowy obraz pierwszych niepodległościowych władz miasta.

To niezwykle cenna rzecz i fantastyczny świadek historii - mówi Lucyna Lesisz, kierowniczka białostockiego Muzeum Historycznego. - Informacje o tym, kto wchodził w skład pierwszego białostockiego urzędu miejskiego czerpaliśmy z dokumentów, ale dotąd nigdy nie mieliśmy wizerunków tych osób. Teraz można zobaczyć jak wyglądali ci, którzy tworzyli historię naszego miasta.

Unikatową fotografię muzeum kupiło od białostoczanina, który przypomniał sobie o niej podczas generalnych porządków w domu. Historyczne zdjęcie przedstawia urzędników białostockiego magistratu, którzy zarządzali miastem od 12 lutego do 25 października z 1919 roku.

- To był pierwszy niepodległościowy samorząd, który ukonstytuował się po tym, jak miasto opuścili Rosjanie. To były wyjątkowo trudne czasy - mówi Lucyna Lesisz. - Taki obraz zapewne wisiał w siedzibie magistratu. Także mógł być pewnym prezentem dla urzędników.

W centralnej części fotografii znajduje się wizerunek prezydenta miasta Józefa Karola. Są tu także portrety członków tymczasowego komitetu miejskiego i poszczególnych departamentów. Łącznie 74 osoby.

- Wielu z nich to znani z historii działacze niepodległościowi w czasie zaborów i I wojny światowej - podkreśla Lucyna Lesisz.

Prawie 100-letnia fotografia jest w bardzo dobrym stanie. Mimo to wymaga fachowej konserwacji. W pierwszej kolejności zostanie oczyszczona z zabrudzeń. Specjaliści naprawią drobne zniszczenia i otarcia, odrestaurują także oryginalną ramę, w której fotografia jest umieszczona. Następnie pojedyncze portery pierwszych białostockich urzędników najprawdopodobniej będą wykorzystywane na wystawach czasowych. Eksponat będzie także prezentowany w trakcie lutowych obchodów odzyskania niepodległości przez Białystok, które w naszym mieście są równie ważne jak święto 11 Listopada.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny