Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne. Białystok wkracza w Niepodległość (zdjęcia)

(dor)
Muzeum Historyczne. Białystok wkracza w NiepodległośćOd lewej: Andrzej Lechowski, Lucyna Lesisz, Joanna Januszkiewicz, autorka zeszytu edukacyjnego
Muzeum Historyczne. Białystok wkracza w NiepodległośćOd lewej: Andrzej Lechowski, Lucyna Lesisz, Joanna Januszkiewicz, autorka zeszytu edukacyjnego Jerzy Doroszkiewicz
Dziś w Muzeum Historycznym otwarcie wystawy "'Białystok wkracza w Niepodległość". Można kupić zeszyt edukacyjny i zaopatrzyć się w pamiątkowy plakat projektu Piotra Sawickiego seniora.

Wojsko polskie weszło do Białegostoku dopiero 19 lutego 1919 r. Co sprawiło, że musieliśmy tak długo czekać na wolność? Zwiedzając wystawę "'Białystok wkracza w Niepodległość" znajdziemy odpowiedź na to pytanie, a także dowiemy się o trudnych warunkach życia mieszkańców w trakcie działań wojennych i pierwszych miesiącach po odzyskaniu niepodległości.

Ponad sto lat niewoli odcisnęło się głębokim piętnem na naszej tożsamości, wiele instytucji trzeba było budować od początku. Dzięki uporczywej pracy osób od lat zaangażowanych w podtrzymywanie polskości, działalności kulturalnej, oświatowej oraz samorządowej ten proces przebiegał, nie bez pewnych trudności, dosyć szybko. Białostoczanie witający radośnie polskich żołnierzy, byli pełni nadziei na lepszą przyszłość. Te różne aspekty pierwszych lat w niepodległej Polsce, na wystawie ilustrowane wieloma dokumentami i fotografiami dotychczas nieznanymi lub rzadko pokazywanymi. Komentarzem do niełatwych lat wojny są fragmenty pamiętników uważnego obserwatora tamtych wydarzeń, wówczas ucznia szkoły średniej Mieczysława Galskiego.

Dopełnieniem ekspozycji w Muzeum Historycznym będzie prezentowana przed białostockim Ratuszem do 16 grudnia 2018 r. wystawa plenerowa „Ludzie niepodległości”. Przybliży ona sylwetki lokalnych działaczy społecznych, polityków, wojskowych, osób duchownych, których działalność umożliwiła włączenie Białegostoku w granice niepodległego państwa polskiego oraz budowę nowych władz samorządowych. Wśród prezentowanych postaci będą zarówno osoby znane Białostoczanom jak i te, które zostały nieco zapomniane.

Zeszyt edukacyjny - Białystok wkracza w niepodległość

Zeszyt edukacyjny „Białystok wkracza w niepodległość” to najnowsze wydawnictwo popularnonaukowe Muzeum Podlaskiego w Białymstoku przygotowane z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Stanowi kompendium wiedzy dotyczącej wyzwolenia Białegostoku. Skupia się nie tylko wokół najważniejszych wydarzeń z tamtego okresu, ale także na przeżyciach samych mieszkańców, którzy musieli zmierzyć się z wieloma trudnościami.
Zeszyt edukacyjny przeznaczony jest dla dzieci powyżej 10 roku życia.

Publikacja w sposób przystępny pokazuje uczniom, dlaczego białostoczanie mogli się cieszyć wolnością dopiero w 1919 roku. Zawiera opisy wydarzeń, jakie miały miejsce w mieście tuż po odzyskaniu niepodległości – uroczyste przekazanie władzy wojskowej czy wyjątkowa premiera spektaklu. Uczniowie dowiedzą się z niej między innymi, jak zmieniły się granice miasta i jakie decyzje podejmował pierwszy samorząd miejski.

Zeszyt edukacyjny został opracowany na bazie unikatowych fotografii oraz zdjęć zabytków ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku związanych z opisywanymi wydarzeniami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny