Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Musimy poznać prawdę o Katyniu

Rozmawiała Alicja Zielińska

Kurier Poranny: Instytut Pamięci Narodowej wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. Czego możemy się spodziewać po tej decyzji.
Prof. Cezary Kuklo, dyrektor białostockiego oddziału IPN: - Podjęcie śledztwa przez IPN oznacza, że strona polska wzięła w swoje ręce sprawę bestialskiego mordu na oficerach i cywilach polskich wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę, 17 września 1939 roku. Wiemy przecież dobrze, że zamordowano 22 tys. osób. Tymczasem śledztwo prowadzone przez 14 lat przez Główną Prokuraturę Wojskową w Rosji nie przyniosło rezultatów, zostało umorzone we wrześniu tego roku i nikomu nie postawiono zarzutów. Dlatego wydaje się ze wszech miar celowe i uzasadnione podjęcie przez polskich prokuratorów swojego niezależnego śledztwa.

l Co ono może jeszcze wnieść do sprawy katyńskiej. Ujawni sprawców?
- Do końca lat 80 panowała zmowa milczenia wokół Katynia, chociaż w ośrodkach na Zachodzie, jak również w Polsce historycy na miarę swoich sił i możliwości w tym czasie, prowadzili badania. Po 1990 roku nasza wiedza została znacznie poszerzona, ale nadal znamy przede wszystkim sprawców, którzy podjęli tę okrutną decyzję. A przecież jej wykonawcami były konkretne osoby, nie robili tego członkowie Biura Politycznego. Jestem przekonany, że podjęte przez IPN śledztwo ujawni także sprawców bezpośrednich, wyjaśni okoliczności tej ogromnej operacji technicznej: wywózki do lasu, mordowanie Polaków w budynkach NKWD.

l Rosjanie nie uznają mordu katyńskiego za ludobójstwo, ale za zbrodnię, która ulega przedawnieniu. Mogą teraz utrudniać śledztwo, na przykład nie wydać akt?
- Mam nadzieję, że tak nie będzie i strona rosyjska dotrzyma obietnicy przekazania IPN wszystkich tomów akt. Ale oczywiście może pozostać przy swoim stanowisku, że nie było to ludobójstwo. Dla nas Polaków taka klasyfikacja prawna tego czynu jest to nie do przyjęcia.

l A jak, Pana zdaniem, śledztwo wpłynie na nasze stosunki z Rosją? Ulegną one pogorszeniu?
- Osobiście uważam, że nie. Chociaż strona rosyjska zapewne będzie się starała pozostać przy swoim stanowisku i na Katyń będzie miała inne spojrzenie. Ale my Polacy nie możemy się z tym zgodzić. Nie chodzi o rewanże, tylko o zwykłą ludzką sprawiedliwość, że była to zbrodnia ludobójstwa.

l Spodziewa się Pan procesu i postawienia winnych przed sądem?
- Bardzo trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, nie jestem prokuratorem. Ale nie ulega wątpliwości, że ci co brali udział w morderstwie powinni być osądzeni. Czy to się uda, za wcześnie o tym mówić.
l Dziękuję za rozmowę.

SPRAWA KATYNIA

Śledztwo ma dotyczyć mordów dokonanych od 5 marca do bliżej nieokreślonego dnia 1940 roku w Moskwie, Charkowie, Smoleńsku, Katyniu, Kalininie (obecnie Twer) i innych miejscach na terytorium ZSRR przez jego funkcjonariuszy państwowych. Na mocy rozkazu Stalina NKWD zamordowało w 1940 roku około 22 tys. oficerów i policjantów, a także osób cywilnych, wziętych do niewoli po napaści ZSRR na Polskę 17 września 1939.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny