Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Musimy i możemy zwiększyć nakłady na badania i rozwój w regionie

maryla
Korzystanie tylko z funduszy europejskich dostępnych w regionie nie zagwarantuje sukcesu. Jeśli chcemy wspierać innowacje, musimy skutecznie pozyskiwać pieniądze z programów krajowych – mówi Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego objął patronatem tegoroczną edycję rankingu Innowacje Kuriera Porannego. Rozumiem, że nie był to przypadek. Czy Pana zdaniem promowanie innowacyjności wśród firm regionu może procentować przyspieszeniem jego rozwoju?

Zobacz też: Innowacje 2014 - poznajcie laureatów tegorocznego rankingu (zdjęcia)

Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego: - W latach 2014-2020 Komisja Europejska zdecydowanie stawia na rozwój oparty na współpracy biznesu z nauką. To właśnie z niej rodzą się innowacje, a więc nowe produkty i usługi, które mają szanse podbić rynek i sprawić, że Podlaskie stanie się bardziej konkurencyjne. Musimy więc wspierać współpracę rodzimych przedsiębiorców z naukowcami, bo ona może stać się ważnym impulsem do przyspieszenia rozwoju naszego regionu.
Co ważne, w latach 2014-2020 aż 85 procent pieniędzy na innowacje znajduje się w programach krajowych, a około 15 procent w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podlaskiego.Przeznaczyliśmy w nim aż 362 mln zł na wsparcie sfery badawczo-rozwojowej. Trzeba jednak pamiętać, że skorzystanie tylko z funduszy dostępnych w RPOWP nie zagwarantuje sukcesu. Bo jeśli chcemy rzeczywiście zwiększyć nakłady na badania i rozwój, a tym samym wspierać innowacje, musimy skutecznie pozyskiwać pieniądze z programów krajowych.

Czy w RPOWP są fundusze, które mogą bezpośrednio wesprzeć firmy gotowe podejmować ryzyko innowacyjności?
- Tak, oś I programu regionalnego w całości poświęcona jest wspieraniu innowacyjności i konkurencyjności podlaskiej gospodarki. Zarezerwowaliśmy na to aż miliard złotych. W ramach tej osi wsparcie będą mogły uzyskać firmy, które np. będą chciały prowadzić działalność badawczo-rozwojową i innowacyjną.

Jakie branże mają największe szanse na wsparcie funduszami europejskimi z RPO?
- Przedsiębiorczość to priorytet RPOWP. Przedsiębiorcy będą więc mogli liczyć na znaczną pomoc. Należy jednak mieć na uwadze, że przy ubieganiu się o wsparcie na działalność badawczo-rozwojową preferencyjnie będą traktowane projekty wpisujące się w regionalne inteligentne specjalizacje, a więc takie dziedziny, w których województwo wykazuje ponadprzeciętny potencjał. Są one określone w „Programie rozwoju inteligentnych specjalizacji i przedsiębiorczości w województwie podlaskim na lata 2015-2020+”.
Te nasze podlaskie atuty, czyli wiodące specjalizacje to: przetwórstwo rolno-spożywcze, przemysł maszynowy, sektor usług medycznych, także w kontekście starzejącego się społeczeństwa oraz ekoinnowacje, w tym dotyczące odnawialnych źródeł energii.

Zobacz także: Na tym portalu wszystko o funduszach europejskich dla regionu do roku 2020

Kiedy można spodziewać się ogłoszenia pierwszych konkursów?

- Zgodnie ze wstępnym harmonogramem ogłaszania konkursów, w tym roku przedsiębiorcy, którzy zamierzają rozwijać działalność badawczo-rozwojową, będą mogli starać się o dotacje w sierpniu i we wrześniu. Natomiast w listopadzie i grudniu planujemy ogłoszenie konkursu na wsparcie ekoinnowacji w przedsiębiorstwach.

inno

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny