Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Złocisty napój - to jest to

(wak)
fot. DiGiTouch
Czy piwo to napój orzeźwiający czy alkoholowy. Sprawa wydaje się prosta - dla ludzi z rozumem jest to napój orzeźwiający, dla pozostałych alkoholowy.

Tradycja warzenia piwa sięga kilka tysięcy lat. Już starożytni Sumeryjczycy znali recepturę jego wytwarzania. W Babilonie napój ten był doskonałym środkiem płatniczym. Natomiast w Egipcie piwo było pite przy każdej ważnej uroczystości.

Dlaczego piwo?

Zalet piwo ma wiele, także zdrowotnych. Znajdują się w nim witaminy z grupy B, a także magnez, fosfor, węglowodany i białka. Piwo ma silne działanie moczopędne, ułatwia trawienie pokarmów węglowodanowych, pobudza pracę żołądka, dzięki substancjom goryczkowym i kwasowi węglowemu.

Zawarty w piwie chmiel ma działanie uspokajające, natomiast składniki chronią przed rozwojem mikroorganizmów patogennych. Nie od dziś wiadomo, że rozsądne picie zmniejsza ryzyko zachorowań na serce.

Ale piwo nie jest dla wszystkich. Nie powinni go pić chorujący na cukrzycę, wrzody żołądka, dwunastnicy czy zapalenie trzustki. No i jak każdy alkohol, uzależnia. Inne wady? Może podwyższać ciśnienie, poza tym jest bardzo kaloryczne - litr to około 450 kcal.

Jak się je robi?

Od wieków napój ten produkuje się z różnych surowców. Obecnie najczęściej używa się jęczmienia i chmielu, choć produkuje się go także z dodatkiem ziemniaków, pszenicy, ryżu, czy kukurydzy. W produkcji piwa wyróżniamy kilka etapów:

1 Produkcja słodu. Najczęściej wykorzystywany jest słód jęczmienny. Ziarna podlegają kiełkowaniu, a następnie są mielone i mieszane z wodą. Dojrzewanie słodu trwa około tygodnia. Przy piwach ciemnych słód jest niekiedy poddawany karmelizacji. Do słodu dodaje się też pszenicę, grykę czy kukurydzę.

2 Warzenie. Słód i inne zmielone surowce zalewa się ciepłą wodą. Po kilku dniach filtruje i uzyskaną tzw. brzeczkę, gotuje się z dodatkiem chmielu. Po schłodzeniu, dodaniu drożdży i napowietrzeniu, napój trafia do fermentacji.

3 Fermentacja. Trwa od 7 do 12 dni i wtedy wytwarza się m.in. alkohol etylowy.

4 Leżakowanie. Po fermentacji, przez około tydzień piwo jest leżakowane. W tym czasie klaruje się i nabiera tzw. bukietu. Jednak w wiele browarach warzenie i leżakowanie odbywa się jednocześnie , w tzw. unitankach.

5 Filtracja. By piwo było przejrzyste i klarowne, trzeba je poddać filtracji czyli oczyszczeniu z różnego rodzaju zawiesin i dodatków.

6 Pasteryzacja. Większość piwa, które trafia do sklepów jest pasteryzowana czyli podgrzewana do temperatury 70 st. C i schładzana. Dzięki temu ginie wiele bakterii, które powodowałyby szybkie psucie się napoju. Ale pasteryzacja niszczy wiele dodatków mineralnych i zubaża smak. Dlatego małe browary nie pasteryzują piwa. Jest ono tym samym smaczniejsze i bardziej bogate w witaminy. Po pasteryzacji piwo jest jeszcze raz filtrowane i trafia do butelek lub beczek.

Jak pijemy?

Piwo powinno być zimne lub lekko schłodzone. Jasne podaje się w wysokich, przeźroczystych kielichach, w przypadku piw wysoko pieniących się kielich powinien być lekko zwężający się ku górze. Ciemne - w kielichach na wysokiej nóżce, co zapobiega ogrzaniu dłonią zawartości kufla.

Nasze browary

Lubuskie też ma swoje browary, np. w Witnicy, który jako jedyny ocalał z kilku browarów, które przed laty tworzyły Zielonogórskie Zakłady Piwowarskie oraz mały browar EDI w Nowej Wsi pod Wschową.

Współwłaścicielka EDI Maria Wilk powiedziała nam, że jej browar produkuje dwa gatunki piwa jasnego, o 12 i 16 procentach ekstraktu.- Jest to piwo niepasteryzowane, które trafia do położonych w pobliżu lokali np. we Wschowie.

Prezes browaru Boss w Witnicy Zdzisław Czyrka powiedział nam: - Najbardziej znanym naszym piwem jest Porter Witnicki, który trafia nawet do USA, Szwecji czy Irlandii. To ciemne piwo, natomiast z jasnych najbardziej ceniony jest Wit. Produkujemy je w dwóch odmianach, jako lekkie i mocne. Oba browary będą na Lubuskich Dniach Żywności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska