Mural powstał na ścianie budynku przy Alei Piłsudskiego 19/1 w październiku 2015 roku w ramach programu „Różnorodność – podaj dalej!”. Program ten prowadziło Stowarzyszenie 9dwunastych. Malowidło było efektem trzydniowych warsztatów odbywających się w ramach projektu Fundacji Klamra „Mow@ Miłości". Zostało stworzone pod okiem artysty Dariusza Paczkowskiego, prezesa „Klamry”.
Niestety malowidło trzy razy zostało zniszczone: w styczniu 2018 roku oraz dwukrotnie w czerwcu tego roku. Wtedy na muralu pojawił się napis "STOP 447". To nawiązanie do słynnej amerykańskiej ustawy 447, która, według opinii niektórych, ma zmusić Polskę do wypłaty Żydom odszkodowań.
Mural "Utkany Wielokulturowością" zostanie odnowiony. Będzie też monitoring (zdjęcia)
Dzięki współpracy miasta i Fundacji „Klamra” z autorem malowidła Dariuszem Paczkowskim mural został odnowiony.
Czy więcej nie będą potrzebne takie działania?
Teraz w ochronie malowidła ma pomóc m.in. antygraffitowa powłoka oraz zamontowany w pobliżu monitoring.
– Nie ma w Białymstoku miejsca na przejawy nienawiści. Szanujemy tradycje wielokulturowości i pokazujemy, że nie zgadzamy się na obrażanie uczuć ludzi różnych kultur. Mural został odnowiony po raz kolejny i mam nadzieję, że taka potrzeba była już ostatni raz – mówił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Mural „Utkany wielokulturowością” nawiązuje do wielokulturowej historii miasta. Miał być odpowiedzią na hejt, jaki pojawia się w internecie i w przestrzeni publicznej. Przypomina wielobarwną tkaninę, na której znajdują się słowa w różnych językach i wizerunki przedmiotów związanych z różnymi kulturami.