Mundial 2022. W piątek zakończyła się faza grupowa. Zobacz podsumowanie!

Piotr Rutkowski
Kylian Mbappe to jeden z najlepszych napastników fazy grupowej mundialu w Katarze. W sumie zdobył 3 bramki. Do tego zaliczył jedną asystę Noushad Thekkayil/PAP/EPA
Niewątpliwie faza grupowa tegorocznego mundialu dostarczyła wielu wrażeń. Jak zwykle były piękne gole i sensacyjne rozstrzygnięcia. Zobacz podsumowanie fazy grupowej!

Spis treści

Najlepszy mecz

Kamerun - Serbia 3:3

Spotkanie w grupie G dostarczyło nam niesamowitych wrażeń i zwrotów akcji. Serbowie prowadzili już 3:1, by ostatecznie tylko zremisować. Kapitalną bramką popisał się Vincent Aboubakar:

Obu drużyn niestety nie zobaczymy już na mundialu w Katarze.

Najgorszy mecz

Urugwaj - Korea Południowa 0:0

Dość powiedzieć, że w całym spotkaniu nie padł ani jeden celny strzał. Pomimo tego, że w obu drużynach wystąpili napastnicy klasy światowej, Luis Suarez, Darwin Nunez czy Son Heung-min. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nazwiska nie grają.

Najlepszy bramkarz

32-letni Polak obronił aż dwie jedenastki w fazie grupowej (jedną w meczu z Arabią Saudyjską, a drugą z Argentyną). Do tego miał wiele innych znakomitych interwencji, które w dużym stopniu przyczyniły się do pierwszego od 36 lat awansu Biało-Czerwonych do 1/8 finału.

Najlepszy obrońca

Theo Hernandez (Francja)

Od początku mundialu nie był pierwszym wyborem Didiera Deschampsa. Kontuzja jego brata, Lucasa, spowodowała, że to on występuje w wyjściowej jedenastce Francji. 25-letni lewy obrońca "Trójkolorowych" zdążył już zaliczyć dwie asysty.

Najlepszy pomocnik

Bruno Fernandes (Portugalia)

28-latek to główny kreator gry w zespole Fernando Santosa. Przy jego aktualnej dyspozycji ma zdecydowanie większy wpływ na grę niż Cristiano Ronaldo. Dość powiedzieć, że zdobył już 4 punkty w tzw. klasyfikacji kanadyjskiej (2 bramki + 2 asysty).

Najlepszy napastnik

Kylian Mbappe (Francja)

23-latek jest w kosmicznej formie. Zdobył 3 bramki, do tego zaliczył jedną asystę.

Największe odkrycie

Cody Gakpo (Holandia)

23-letni napastnik zdobył po jednej bramce w każdym z meczów Oranje na tegorocznym mundialu. Czy podtrzyma tą passę w fazie pucharowej?

Największe rozczarowanie

Dania

Półfinaliści ubiegłorocznego EURO nie dość że nie wyszli z jednej z najsłabszych grup na mundialu, to na dodatek w trzech meczach zdobyli zaledwie jedną bramkę...

Największe zaskoczenie

Odpadnięcie Belgii

"Złote" pokolenie, podobnie jak wspomniana wcześniej Dania, zdobyło jedną bramkę w trzech meczach. Jednak w przeciwieństwie do Skandynawów wielu zawodników z pierwszej jedenastki najlepsze lata ma za sobą.

Największe sensacje

1. Porażka Argentyny z Arabią Saudyjską (1:2)

Argentyńczycy pomimo przygniatającej przewagi w pierwszej połowie nie potrafili wyjść na przynajmniej dwubramkowe prowadzenie. W drugiej połowie dostali dwa potężne ciosy, przez co w kolejnych spotkaniach nie mogli już sobie pozwolić na porażki. Co jak wiemy im się powiodło.

2. Porażka Niemiec z Japonią (1:2)

Pierwsza połowa totalnie nie wskazywała na to, że "Niebiescy Samurajowie" mogą odwrócić losy spotkania z mistrzami świata z 2014 roku. Jednak zmiany personalne oraz systemu gry spowodowały, że to właśnie oni cieszyli się z trzech punktów.

Najlepsi strzelcy

• Cody Gakpo (Holandia)
  • Kylian Mbappe (Francja)
  • Alvaro Morata (Hiszpania)
  • Marcus Rashford (Anglia)
  • Enner Valencia (Ekwador)

Wszyscy wymienieni wyżej zawodnicy mają po 3 bramki, z tym że jeden z nich (Enner Valencia) nie poprawi już swojego dorobku. Ekwador bowiem nie awansował do dalszej fazy.

Najwięcej bramek zdobytych przez drużynę

9 - Anglia i Hiszpania

Synowie Albionu szczególnie zaimponowali skutecznością w starciu z Iranem, gdzie zdobyli 6 bramek. Wyczyn La Roja był jeszcze bardziej imponujący. W spotkaniu z Kostaryką zafundowali rywalom aż 7 goli.

Najwięcej asyst

Harry Kane (Anglia, 3)

Najwięcej strzałów w światło bramki

Niemcy - 24. Czerwoną latarnią w tej klasyfikacji jest ekipa Czesława Michniewicza, która w trzech spotkaniach oddała zaledwie cztery celne strzały. Tylko co z tego, skoro to my, a nie nasi zachodni sąsiedzi jesteśmy w 1/8 finału MŚ.

Najwięcej żółtych kartek w jednym meczu

11 - w starciu Serbii ze Szwajcarią. To najwięcej od finałowego starcia Hiszpanii z Holandią w 2010 roku, kiedy żółtych kartek było w sumie 12, ale wówczas odbyła się dogrywka.

Najwięcej żółtych kartek ogółem

Arabia Saudyjska (14): Abdulelah Al-Amri (2), Abdulelah Al-Malki (2), Saud Abdulhamid, Nawaf Al-Abed, Ali Al-Bulayhi, Salem Al-Dawsari, Ali Al-Hassan, Mohamed Al-Owais, Saleh Al-Shehri, Hattan Bahebri, Abdullah Madu, Hassan Tambakti.

Najwięcej podań w jednym meczu

1000 - tyle podań wymienili piłkarze Hiszpanii w spotkaniu z Kostaryką (7:0). Żadna inna drużyna w historii MŚ nie miała ich tak wiele w ciągu jednego meczu bez dogrywki.