Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muchomor sromotnikowy niesie śmierć. Uważaj na grzybobraniu.

Martyna Tochwin
Muchomor sromotnikowy niesie śmierć
Muchomor sromotnikowy niesie śmierć Fot. Wikipedia
Zbierajmy i jedzmy tylko te, które dobrze znamy. Bo w naszych lasach aż roi się od trujących grzybów. Najgroźniejszy jest muchomor sromotnikowy.

Zgłoś się do lekarza

Zgłoś się do lekarza

Zatrucia grzybami objawiają się bólami głowy, brzucha, nudnościami i biegunką. W takich sytuacjach należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Warto wiedzieć, że przy zatruciu muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtowanie się pogarsza.
Zgłoszenie się w porę do szpitala może uratować życie - mówią lekarze.

Zbieram tylko te grzyby, które znam: prawdziwki, maślaki, rydze, zielonki, podgrzybki. Ale niedoświadczeni grzybiarze łatwo mogą się pomylić. Bo muchomorów w tym roku jest wyjątkowo dużo - ostrzega pan Henryk z Sokółki . Jest zapalonym grzybiarzem.

Takich jak on są setki. Jeżdżą w sprawdzone od lat miejsca. Do Szyndziela, Gliniszcza, Zadworzan. To prawdziwe grzybowe zagłębia na naszym terenie.

Specjaliści jednak ostrzegają. W tym roku obrodziły grzyby trujące. Łatwo się pomylić, szczególnie jeśli nie ma się doświadczenia i wiedzy. Tak było w przypadku rodziców 6-letniego Tomka, któremu lekarze musieli przeszczepić wątrobę po zatruciu muchomorem sromotnikowym. Na szczęście w naszym powiecie w tym roku nie zanotowano zatrucia grzybami, ale sezon dopiero się zaczął.

- Pamiętam przypadek zatrucia piestrzenicą kasztanowatą. Ma działanie podobne do muchomora sromotnikowego. Najpierw atakuje wątrobę, później rozszerza się na inne organy - mówi dr. Mirosław Tarasiuk z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.

Odróżnienie muchomora od grzyba jadalnego może być bardzo trudne. - Śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy ma smak łagodny, niewyróżniający się niczym szczególnym. Dlatego nie oceniajmy grzybów nam nieznanych na podstawie smaku - ostrzega Anna Szebiotko z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sokółce.

To właśnie muchomor sromotnikowy powoduje najwięcej zatruć. Łatwo pomylić go z jadalną kanią. Z wyglądu są bowiem niemal identyczne. Na spodzie kapeluszy mają tzw. blaszki. Jeśli nie mamy absolutnej pewności, nie zbierajmy.

Sanepid przestrzega też przed przesądami i chałupniczymi metodami na sprawdzenie jadalności grzybów. - Nie wierzmy w ciemnienie cebuli i czernienie srebrnej łyżeczki, włożonych do potraw z grzybów. Nie jest prawdą, że to świadczy o tym, czy grzyby są jadalne czy trujące - przestrzega Anna Szebiotko.

Grzyby są ciężkostrawne. Z tego powodu nie wolno ich podawać małym dzieciom, ludziom w podeszłym wieku oraz osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego. A jeżeli już przygotowujemy potrawy z grzybami, musimy pamiętać o tym, żeby zjeść je świeże, bezpośrednio po przyrządzeniu.

Zobacz, co wydarzyło się w Sokółce. Kliknij na MM Sokółka

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny