MŚ siatkarzy. Polska - Australia 3:0

Wojciech Konończuk wkononczuk@poranny.pl
MŚ siatkarzy. Polska - Australia 3:0 sxc.hu
W swoim drugim meczu na mistrzostwach świata polscy siatkarze bez kłopotów wygrali we Wrocławiu z Australijczykami 3:0.

Biało-czerwoni nie zawodzą swoich kibiców. Po wygranej z Serbami, znów grali z polotem, od początku zdominowali wydarzenia na parkiecie i zwyciężyli zasłużenie, rewanżując się Australijczykom za niespodziewaną porażkę z Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku.

Po inauguracyjnym pogromie z Serbią, sympatycy siatkówki zastanawiali się, czy to gospodarze byli tacy mocni, czy ekipa z Bałkanów taka słaba. Odpowiedź dali sami Serbowie, pokonując we wtorek bez większych problemów Argentynę 3:1. Biorąc to pod uwagę można z wielką dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że Polska awansuje dalej z pierwszego miejsca z grupy A i to z kompletem zwycięstw.
Co prawda Polaków we wrocławskiej Hali Stulecia wspierało dziewięć razy mniej kibiców, niż w starciu z Serbami na Stadionie Narodowym w Warszawie (7 tys.), ale i tak ich żywiołowy doping na początku zdeprymował Australijczyków. W pierwszej piłce Mariusz Wlazły zablokował Luke'a Smitha, za moment as Kangurów Thomas Edgar nadepnął przy ataku na linię 3. metra, a Smith posłał piłkę w aut i było 3:0. Goście pilnowali na prawym skrzydle Wlazłego, ale na lewym szalał Mateusz Mika. Po jego dwóch atakach zrobiło się 10:5.

Do końca partii biało-czerwoni dobrze przyjmowali, co pozwalało Pawłowi Zagumnemu na różnorodne rozegranie i przeciwnicy byli bezradni. Ugrali tylko 17 oczek, kończąc seta zepsutą zagrywką. 25:17.
Druga odsłona wyglądała inaczej. Australijczycy postanowili wszystko, co się dało, kierować do Edgara, a mierzący 212 cm siatkarz często atakował ponad polskim blokiem. Do tego nasi gorzej spisywali się w kontrach i rozgorzała zacięta walka. W pewnym momencie Kangury wyszły nawet na jedyne w całym meczu prowadzenie (13:12), po przełożeniu rąk nad siatką przez Zagumnego. Ale za moment dwie akcje skończył Wlazły, dołożył do tego bardzo dobrą zagrywkę i na drugiej przerwie technicznej było już 16:13 dla gospodarzy.

Australia jeszcze nie spasowała i ze stanu 17:20 wyciągnęła na 19:20. Nerwowej końcówki jednak nie było, bo sprawy w swoje ręce wziął Michał Winiarski. Kapitan naszej drużyny obijał ręce rywali w ataku, do tego biało-czerwoni wzmocnili zagrywkę i blok. Wywalczyli pięć punktów z rzędu. Ostatni efektownym blokiem zdobył środkowy Piotr Nowakowski.

W trzecim secie Polacy odskoczyli od przeciwników przed drugą przerwą techniczną, kiedy po asie Winiarskiego prowadzili 16:13. Co prawda przy wyniki 24:19 straciliśmy kilka oczek z rzędu, ale w końcu mecz skończył atakiem z krótkiej Karol Kłos.

W czwartek gramy z Wenezuelą. Początek o godz. 20.15.