MŚ. Polska - Arabia Saudyjska 27:24. Biało-Czerwoni grają dalej!

Filip Bares
Filip Bares
PAP/Zbigniew Meissner
Reprezentacja Polski w piłkę ręczna wygrała w poniedziałek w Katowicach z Arabią Saudyjską 27:24 i awansowała do fazy zasadniczej mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i Szwecji. Biało-Czerwonych do zwycięstwa poprowadzili Arkadiusz Moryto i Szymon Sićko, którzy łącznie zdobyli aż 17 bramek.

Polscy piłkarze ręczni zaczęli udział w turnieju od dwóch porażek - z Francją 24:26 i ze Słowenią 23:32. W poniedziałek czekał ich ostatni mecz fazy grupowej z Arabią Saudyjską, który był tzw. "meczem o wszystko", bo tylko zwycięzca przechodził do kolejnej rundy.

Polska - Arabia Saudyjska

Biało-Czerwoni byli zdecydowanym faworytem tego starcia, ale początek na to nie wskazywał. Po wyjściu na prowadzenie 2:1, Saudyjczycy zdobyli dwie bramki z rzędu i w dodatku musieliśmy odrabiać straty w osłabieniu. Przez większość pierwszej połowy żaden z zespołów nie był w stanie odskoczyć rywalom. To udało się dopiero drużynie gości, gdy objęli prowadzenie 10:8. Podopieczni Patryka Rombela złapali jednak wiatr w żagle w kluczowym momencie i wygrali końcówkę 5:2 i pierwsze pół godziny 13:12. Duża w tym zasługa Arkadiusza Moryto, który w pierwszej odsłonie zdobył prawie połowę naszych bramek (6).

Po przerwie Polacy szybko zdobyli dwie bramki i prowadzili już trzema "oczkami" (15:12). Saudyjczycy zaczęli odrabiać straty, gdy grali w przewadze i zbliżyli się na jedną bramkę (16:15). Kiedy Biało-Czerwoni wrócili do gry w pełnym składzie zdobyli cztery z kolejnych pięciu bramek, wyszli na prowadzenie 20:16 i trener gości musiał brać przerwę na żądanie by "ostudzić" naszych szczypiornistów.

Podopieczni Patryka Rombela kontynuowali swój napór (22:18), ale w końcówce wdarło się trochę nerwowości. Tym razem to Saudyjczycy rzucili cztery z kolejnych pięciu bramek i przewaga zmalała do jednego oczka (23:22). Biało-Czerwoni zagęścili jednak zasieki i odskoczyli ponownie na trzy bramki.

Ostatecznie Polacy wytrzymali do końca i wygrali mecz 27:24.

Polska - Arabia Saudyjska 27:24 (13:12)

Polska: Adam Morawski, Jakub Skrzyniarz – Michał Daszek 1, Piotr Jędraszczyk 1, Michał Olejniczak 2, Krzysztof Komarzewski 1, Patryk Walczak, Bartłomiej Bis, Szymon Sicko 8, Ariel Pietrasik, Jan Czuwara 1, Arkadiusz Moryto 9, Przemysław Krajewski 2, Maciej Gębala 2, Szymon Działakiewicz, Piotr Chrapkowski,

Arabia Saudyjska: Mohammad Al-Salem, Mohammed Amro – Abdullah Al-Abbas 5, Hussain Al-Tarouti 1, Hassan Al-Janabi 3, Hadi Quraish, Abdullah Al-Hammad, Ahmad Al-Abdulali 3, Abdulrahman Almuwallad, Mahdi Al-Salem 3, Abdullah Al-Hulaili 1, Mohammed Al-Abas 2, Mojtaba Al-Salem 2, Hassan Al-Turaiki, Marhoon Almaa 2, Sadiq Almohsin 2.

Kary: Polska – 14 minut; Arabia Saudyjska – 2 minut.

Polscy piłkarze ręczni grają dalej!

Dzięki zwycięstwu Biało-Czerwoni awansowali do fazy zasadniczej mistrzostw świata. Teraz w grupie I zagrają z trzema najlepszymi zespołami z grupy A z fazy wstępnej - Hiszpanią, Czarnogórą i Iranem. Wraz z Francją i Słowenią drużyny stworzą 6-zespołową grupę, z której wyjdą dwa zespoły z największą liczbą punktów z fazy wstępnej jak i zasadniczej turnieju.