Nie dość, że opłaty rosną to jeszcze nakłada się na nas nowe obowiązki. Mamy przy domu – w linii ogrodzenia od ulicy - altany na kosze. Bramka jest otwarta. Teraz okazuje się, że to ja mam wyciągnąć kosze na chodnik. Jestem ciekaw na jakiej podstawie prywatna firma której płacę zajmująca się odbiorem śmieci ma takie przywileje, że wszyscy mieszkańcy muszą jej pomaga - denerwuje się nasz Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).
A wszystko przez dwa zdania umieszczone na ulotce MPO informującej o harmonogramach odbioru odpadów: "Pojemniki i worki należy udostępnić w dniu odbioru , prosimy o ich wystawienie przed posesję. Nie udostępnienie pojemników lub worków danej frakcji w dniu odbioru nie może stanowić reklamacji, w takich przypadkach odbiór realizowany będzie zgodnie z następną datą wynikającą z harmonogramu".
Dzieje się w Białymstoku
- Jest to przecież sprzeczne z uchwałą rady miasta z dnia 24 września 2018 r., gdzie czytam, że pojemniki lub worki należy ustawić w granicach nieruchomości której służą, w miejscu wydzielonym, zabezpieczonym przed zbieraniem się wody, błota i innych zanieczyszczeń - podkreśla nasz Czytelnik.
- Informacja, która znajduje się na harmonogramach odbioru odpadów z budynków jednorodzinnych, to jedynie prośbą ze strony wykonawcy usługi – w tym przypadku firmy MPO – o wystawienie worków przed posesję - mówi Zbigniew Gołębiewski, rzecznik miejskiej spółki Lech (odpowiada za gospodarkę odpadami). - Mieszkańcy mają obowiązek stosowania się przede wszystkim do regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Białystok. Regulamin ten stanowi, że odpady muszą być udostępnione w dniu odbioru odpadów określonym w harmonogramie, który otrzymują mieszkańcy.
Dodaje, że rozmieszczenie każdego z pojemników powinno gwarantować nieutrudniony dostęp do nich osobom korzystającym z nieruchomości oraz przedsiębiorcy odbierającemu z niej odpady komunalne.
- W terminie odbioru odpadów komunalnych właściciele nieruchomości umieszczają pojemniki i worki wypełnione odpadami w miejscach umożliwiających ich swobodny odbiór. Jeżeli właściciel posiada altankę w linii ogrodzenia, wymóg dostępności zostanie spełniony, gdy w dniu odbioru altanka będzie otwarta i będzie możliwy dostęp do odpadów przez pracowników firmy odbierającej odpady - mówi.
Podkreśla, że jeśli zdarzyłoby się tak, że pracownik firmy odbierającej odpady nie chciał ich odebrać tłumacząc, że nie zostały wystawione przed posesję, mieszkańcy proszeni są o kontakt z Biurem Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi przy ul. Kamiennej 17 w Białymstoku (tel. 85 741 79 83). Wówczas pracownicy spółki Lech wyjaśnią taką sytuację.
- Przy okazji zachęcam mieszkańców do korzystania z aplikacji ECO Harmonogram, która m.in. przypomina nam o terminach zbliżających się odbiorów odpadów - mówi Zbigniew Gołębiewski.
Więcej na temat aplikacji znajdziesz TUTAJ
Czytaj też: Nowe zasady segregacji śmieci w Białymstoku. Zaczynają obowiązywać od poniedziałku 1 października
Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?