Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MPEC włączy ogrzewanie. Wpólnoty i spółdzielnie ogrzeją mieszkania

(dor) na podst. MPEC Białystok
Pierwsze spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe rozpoczynają sezon grzewczy.
Pierwsze spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty mieszkaniowe rozpoczynają sezon grzewczy. mpec.bialystok.pl
Rozpoczyna się sezon grzewczy w Białymstoku. Pierwsze spółdzielnie mieszkaniowe zdecydowały się na ogrzewanie swoich zasobów od 27 września. W ubiegłym tygodniu na ogrzewanie swoich pomieszczeń zdecydowało się ponad dwadzieścia wspólnot mieszkaniowych zarządzających pojedyńczymi budynkami.

W tym tygodniu sezon rozpoczynają też najwięksi administratorzy zasobów mieszkaniowych w mieście:

- 27 września - rozpocznie się rozruch urządzeń w zasobach Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej (m.in. os. Białostoczek, Tysiąclecia, Przyjaźń)

- 27-28 września - w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczny Stok (os. Słoneczny Stok, Leśna Dolina, Zielone Wzgórza).

Do MPEC wpływa też coraz więcej wniosków o ogrzewanie od kolejnych wspólnot mieszkaniowych.

MPEC oferuje ciepło systemowe przez cały rok

- Ciepło Systemowe jest produktem oferowanym przez MPEC Białystok przez cały rok - przypomina rzecznik MPEC Białystok Zbigniew Gołębiewski. - Stale do budynków dostarczana jest ciepła woda użytkowa. Podobnie może być też z ogrzewaniem, którego dostawami mogą sterować nowoczesne urządzenia automatyki pogodowej. W tej sytuacji nie byłaby potrzebna każdorazowa decyzja administratorów o włączaniu ogrzewania.

Automatykę pogodową mają niemal wszystkie budynki ogrzewane przez MPEC w Białymstoku. Urządzenia po ustawieniu odpowiednich parametrów uzgodnionych z mieszkańcami i administratorem, mogą sterować dopływem ogrzewania do mieszkań w zależności od temperatury zewnętrznej. Takie rozwiązanie jest bardzo dogodne dla mieszkańców. Kiedy przychodzą wiosenne i przed jesienne chłody, lokatorzy budynków mają trudności z suszeniem ubrań i kąpielą. Szczególnie jest to dotkliwe dla osób mających małe dzieci.

Aby uniknąć takich sytuacji, mieszkańcy powinni składać wnioski do swoich administratorów o wcześniejsze włączanie ogrzewania i korzystanie z automatyki pogodowej.

Koszt utrzymania urządzeń cieplnych w gotowości jest niewielki. Dużo mniejszy niż dogrzewanie się elektrycznymi dmuchawami. Do budynków ciepła woda płynie bowiem przez cały rok. Wystarczy decyzja administratora, czy wspólnoty, by odblokować zawór, który odcina jej dopływ od instalacji grzewczej.

Tymczasem wczesne wyłączanie ogrzewania wiosną lub zbyt późne włączanie jesienią to tylko pozorne oszczędzanie. W ten sposób do całkowitego wychłodzenia doprowadzane są elementy konstrukcyjne, które trzeba następnie ponownie ogrzać, aby temperatura odczuwalna w pomieszczeniach była odpowiednia. Wiąże się to ze zdecydowanie większym poborem ciepła, a co za tym idzie większymi kosztami, niż w sytuacji, gdy do takich wychłodzeń nie dopuścimy.

Wymierną korzyścią jest też zachowanie budynku w dobrym stanie technicznym: bez wilgoci, która może powodować pleśń i zagrzybienie.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny