Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możesz wypić nawet 4 litry! Upał zawsze groźny. (zdjęcia)

Katarzyna MIchałowska
Na plaży możemy tracić nawet kilka litrów wody dziennie.
Na plaży możemy tracić nawet kilka litrów wody dziennie. Fot. Bogusław F. Skok
Wysoka temperatura jest jedną z najczęstszych przyczyn odwodnienia organizmu. Dlatego w czasie upałów pijmy dużo wody mineralnej. Wakacje to czas wyczekiwanych urlopów. Można wreszcie poleżeć na plaży, popływać, pochodzić po górach. Jednak gdy tym beztroskim chwilom towarzyszą upały, możemy tracić nawet kilka litrów wody dziennie.

[galeria_glowna]

Wszystko o wodzie

Wszystko o wodzie

Polacy piją za mało wody, a ich wiedza na ten temat jest bardzo niska.
Tylko 44% Polaków deklaruje, że pije wodę codziennie.
Statystyczny Europejczyk pije ok. 106 litrów naturalnych wód butelkowanych rocznie, a Polak tylko 65 litrów.
Dorosła Polka powinna wypijać 2700ml płynów, zaś Polak 3700ml.
Bez wody człowiek może przeżyć w klimacie umiarkowanym 7 dni, natomiast bez pożywienia ponad 2 miesiące.
Jeżeli chcemy wykorzystać wodę butelkowaną do gotowania napojów i pokarmów, należy wybrać wodę z niższą zawartością wapnia (ok. 50mg/dm3) i magnezu (poniżej 30mg), aby uniknąć wytrącania się osadów tych pierwiastków podczas gotowania.
Utrata wody sięgająca 3% masy ciała powoduje obniżenie wydajności fizycznej o 20%. Przy utracie wody 20-22% masy ciała następuje śmierć organizmu.
Naturalne wody mineralne wyróżniają się stabilnym i bardzo zróżnicowanym składem mineralnym mającym znaczenie dla procesów fizjologicznych przebiegających w organizmie człowieka.
Naturalne wody źródlane mają niższą zawartością składników mineralnych. Mogą być stosowane w codziennej diecie przez wszystkich bez względu na wiek czy obciążenia zdrowotne.
Woda stołowa jest wodą otrzymywaną z mieszaniny wód o różnej mineralizacji.

Nasz organizm traci średnio od 2 do 2,5 litra wody dziennie. Ta ilość znacznie wzrasta w trakcie upałów oraz podczas wysiłku fizycznego. Często sięgamy po wodę dopiero w momencie, kiedy odczuwamy pragnienie. A pragnienie jest już pierwszą oznaką odwodnienia. Aby nasz organizm pracował prawidłowo, codziennie powinniśmy dostarczać mu tyle płynów, ile traci.

Bóle głowy i zmęczenie

Brak wody w organizmie może powodować nie tylko chroniczne zmęczenie, bezsenność, pogorszenie koncentracji, zaburzenia pamięci, bóle głowy i przesuszenie skóry. Powoduje też kłopoty z trawieniem i sercem. Chroniczny niedobór wody w organizmie może prowadzić do kamicy nerkowej i trwałego zwyrodnienia stawów.

- Niedobór wody może się odbijać nie tylko na pracy narządów wewnętrznych, ale również na naszym wyglądzie. Nierzadko szara, łuszcząca się, matowa, tak zwana pergaminowa skóra jest objawem niewystarczającej ilości wody - podkreśla dr Małgorzata Kozłowska - Wojciechowska.

W takim przypadku nie pomogą żadne kremy i maseczki - musimy pić. Właściwa ilość wody korzystnie wpływa na cerę. Dzięki niej z organizmu usuwane są produkty przemiany materii. Są one bardzo szkodliwe, gdy zalegają w organizmie.

4 litry dziennie!

Odpowiednie nawodnienie jest niezmiernie istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podczas upałów i w klimacie wilgotnym, zapotrzebowanie na wodę w naszym organizmie, wzrasta nawet do 4 litrów dziennie! Dlatego też, picie odpowiedniej ilości wody, jest tak istotne podczas letnich wypraw.

Źródłem wody, oprócz napojów, pokrywających 62% dziennego zapotrzebowania, są również stałe pokarmy. Owoce i warzywa to drugie co do wielkości źródło wody dla organizmu. Zapewniają one około 18% dziennego spożycia wody.
Źródłem wody może być również pieczywo oraz produkty zbożowe dostarczające ok. 8% wody, a nawet mięso i jego przetwory (ok. 2%).

Zabezpieczenie przed zatruciem

Stosowanie naturalnej wody butelkowanej w podróży pozwala również zabezpieczyć się przed chorobami takimi jak zatrucia czy biegunki.
Szczególnie na terenach, gdzie woda wodociągowa nie budzi naszego zaufania, dobrze jest używać wody butelkowanej nie tylko do picia, ale także do mycia owoców, warzyw, a nawet zębów.

Czytaj etykiety

Podczas wymarzonych wakacji pamiętaj o odpowiedniej dla Ciebie wodzie. Czytaj etykiety! Inna woda będzie korzystna dla osoby zdrowej, inna dla chorego na nadciśnienie tętnicze, a inna dla osoby z osteoporozą.

Osoby z kamicą nerkową powinny unikać wody o dużej zawartości wapnia, a osoby z osteoporozą powinny preferować ten typ wody. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny pić wody niskosodowe. Podczas upałów zalecane jest picie wody z większą ilością potasu i sodu.
Osoby z dolegliwościami żołądkowymi, jak owrzodzenia i nadkwasota, nie powinny pić wody wysokonasyconej dwutlenkiem węgla, zwłaszcza w większej jednorazowej dawce. Dla tych osób wskazane jest natomiast picie systematyczne przez dłuższy czas (3 x dziennie) wód alkalicznych, zawierających powyżej 1200mg/dm3 wodorowęglanów sodu.

Do przygotowywania napojów i mieszanek pokarmowych dla niemowląt i małych dzieci odpowiednie są jedynie wody niskozmineralizowane z niską zawartością sodu, siarczanów i chlorków (poniżej 20 mg/dm3).
W suchym i chłodnym miejscu

Nie powinno się trzymać butelki PET z wodą w miejscu nasłonecznionym, bo może zmienić smak. Powinna być ona przechowywana w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu.

Okres przydatności wody do spożycia podany jest na opakowaniu, ale jej jakość zależy też od tego, czy woda jest przechowywana w zalecanych warunkach.

Wodę z odkręconej butelki najlepiej wypić możliwie szybko. Po otwarciu woda zachowuje swoje właściwości tylko przez kilkanaście godzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny