Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Możemy budować lotnisko. Jest raport środowiskowy.

Marta Gawina
Czy to krok bliżej w stronę budowy lotniska?
Czy to krok bliżej w stronę budowy lotniska? Fot. sxc. hu
Zastrzeżenia parków narodowych i ekologów nie potwierdzają się. Możemy budować lotnisko w gminie Tykocin - mówi wicemarszałek Bogusław Dębski. I taka odpowiedź trafiła właśnie do dyrekcji ochrony środowiska.

Na stronie internetowej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku jest już raport środowiskowy dotyczący budowy lotniska między miejscowościami Saniki, Sawino, Bagienki.

- W najbliższych dniach pojawi się też pismo inwestora. Urząd marszałkowski musiał odpowiedzieć na zastrzeżenia, które zgłosiły parki narodowe, organizacje ekologiczne - mówi Małgorzata Wnuk, rzeczniczka RDOŚ w Białymstoku.

Odpowiedź każdy będzie mógł przeczytać i wysłać ewentualne uwagi. Czekamy na nie 14 dni - dodaje Małgorzata Wnuk.

To właśnie RDOŚ ma wydać decyzję środowiskową w sprawie lotniska. I to do niej trafiły uwagi m.in. od Biebrzańskiego i Narwiańskiego Parku Narodowego, Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Zastrzeżenia były podobne. Raport środowiskowy, który przygotowało konsorcjum Arup/Ekoton, wymaga uzupełnienia. Brakuje w nim wpływu inwestycji na Naturę 2000 i pobliskie parki.

Chodzi m.in. o zagrożenie, że samoloty będą za nisko latać nad terenami chronionymi.

Kolejna sprawa to ptaki, a szczególnie skupiska gęsi, które można zaobserwować w dolinie Narwi.

- Od trzech do czterech tysięcy ptaków w ciągu doby. To też może mieć wpływ na działanie lotniska - przypomina Jerzy Kostrzewski, zastępca dyrektora narwiańskiego parku.

- Uwagi parków i ekologów nie są zasadne. Takie wyjaśnienie dostaliśmy od konsorcjum. Wynika z niego jasno, że lotnisko nie zagraża Naturze 2000 - mówi wicemarszałek województwa podlaskiego Bogusław Dębski, odpowiedzialny za budowę lotniska.

Zdaniem inwestora, samoloty nie będą przeszkadzały Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu. Bo jest możliwe takie schodzenie do lądowania, by maszyny nie pojawiały się nad terenem zakazu lotów.

Co z ptakami? W odpowiedzi urzędu czytamy, że konsorcjum zrobiło badania zgodnie z wymogami. Natomiast obliczenia narwiańskiego parku wykonano 16 kilometrów od lokalizacji inwestycji. - Tam nie jest przewidziany ruch lotniczy - informuje Małgorzata Wnuk.

- Nie czytałem jeszcze oficjalnej odpowiedzi urzędu marszałkowskiego. My nie negujemy sposobu liczenia ptaków. Tylko dysponujemy innymi badaniami. I na pewno nie chodzi o 16 kilometrów - komentuje Jerzy Kostrzewski.

Kto ma rację, rozstrzygnie RDOŚ. Decyzję środowiskową ma wydać w pierwszym kwartale tego roku.

A już w tym tygodniu urząd marszałkowski ogłosi przetarg na studium wykonalności. Chodzi m.in. o analizę ruchu lotniczego, koszty utrzymania lotniska.

- Przetarg powinien być rozstrzygnięty w ciągu dwóch miesięcy - dodaje marszałek Dębski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny