Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morawiecki po głosowaniach sejmu ws. akcesji Szwecji i Finlandii do NATO: Finlandia i Szwecja są dla Polski bardzo ważnymi partnerami

Maciej Białobrzeski
Maciej Białobrzeski
- Rozszerzone NATO, to poszerzona i pogłębiona perspektywa bezpieczeństwa dla Polski  - zauważył Mateusz Morawiecki
- Rozszerzone NATO, to poszerzona i pogłębiona perspektywa bezpieczeństwa dla Polski - zauważył Mateusz Morawiecki fot. Adam Jankowski/ Polska Press
To historyczna i bardzo ważna decyzja, potwierdza, że Finlandia i Szwecja są dla Polski bardzo ważnymi partnerami - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki po przyjęciu przez Sejm ustaw wyrażających zgodę na ratyfikację przez prezydenta Andrzeja Dudę akcesji obu krajów do NATO.

W głosowaniu nad projektem ustawy dotyczącym ratyfikacji akcesji Szwecji do NATO posłowie zgłosowali niemal jednomyślnie. Za zagłosowało 442 posłów, czyli wszyscy, którzy brali udział w głosowaniu. W drugim głosowaniu, w sprawie przystąpienia do NATO Finlandii, za było 440 posłów. Jeden poseł - Robert Winnicki (Konfederacja) był przeciw, a drugi poseł Konfederacji - Grzegorz Braun wstrzymał się od głosu.

Morawiecki: Morze Bałtyckie stanie się morzem NATO

- To historyczna i bardzo ważna decyzja, bardzo cieszę się z tej praktycznie jednomyślności naszego Sejmu, to potwierdza, że Finlandia i Szwecja są dla Polski bardzo ważnymi partnerami, a teraz, wraz z ich wejściem już wkrótce do NATO, Morze Bałtyckie stanie się wewnętrznym morzem NATO - przekazał premier dziennikarzom po głosowaniach.

Prezes rady ministrów podkreślił, że "rozszerzone NATO, to rozszerzone bezpieczeństwo Polski". - To też bardzo ważne dla wszystkich Polaków, że w tej dobie dramatycznej, zbrodniczej agresji Rosji na Ukrainę mamy dodatkową kartę w talii naszego bezpieczeństwa - zaznaczył.

Morawiecki przypomniał, że ostatnio odbył rozmowy z szefowymi rządów Finlandii i Szwecji. - Prosiły nas o nasze zabiegi w kontekście wcześniejszej obstrukcji po stronie Turcji. Te nasze zabiegi też okazały się skuteczne. Otrzymaliśmy wyrazy wdzięczności ze strony Finlandii i Szwecji. To też pokazuje, jak działa solidarność w praktyce - podkreślił premier.

- Rozszerzone NATO, to poszerzona i pogłębiona perspektywa bezpieczeństwa dla Polski - zauważył Mateusz Morawiecki.

Jak wygląda akcesja do NATO

Żeby nowe kraje mogły przystąpić do liczącego obecnie 30 członków NATO, każde państwo członkowskie Sojuszu musi wyrazić na to zgodę. W przypadku Polski zgoda na ratyfikację w formie ustawy uchwalana jest w Sejmie przy zwykłej większością głosów, ale przy obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Ustawa później trafia pod obrady Senatu. Następnie trafia do prezydenta. Po jej podpisaniu przez głowę państwa i wejściu w życie, prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.

Źródło: PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny