Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Morawiecki: Musimy znaleźć odpowiedzi na wiele problemów, które się pojawiają związanych z tradycyjnym rozumieniem bezpieczeństwa

Maciej Badowski
Maciej Badowski
W Karpacz premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy.
W Karpacz premier Mateusz Morawiecki spotkał się z premierem Ukrainy. Adam Jankowski/ Polska Press
W Karpaczu trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem. Jak poinformowała Kancelaria Premiera, szefowie rządów omawiają bieżące kwestie współpracy dwustronnej i sytuację międzynarodową. - Morawiecki: Musimy znaleźć odpowiedzi na wiele problemów, które się pojawiają związanych z tradycyjnym rozumieniem bezpieczeństwa - mówił szef polskiego rządu. Z kolei premier Ukrainy przyznał, że "dialog między naszymi krajami będzie sprzyjać dobru naszych narodów i naszych państw".

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek 9 września wziął udział w XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Jedną z aktywności szefa rządu było spotkanie z premierem Ukrainy Denysem Shmyhalem.

- Musimy znaleźć odpowiedzi na wiele problemów, które się pojawiają związanych z tradycyjnym rozumieniem bezpieczeństwa ale także z zagrożeniami o charakterze hybrydowym, z prowokacjami. Bardzo wiele z nich wiąże się z nowymi, pojawiającymi się coraz częściej zagrożeniami, a także aspiracjami imperialnymi ze strony Rosji- powiedział premier Morawiecki podczas wspólnego briefingu prasowego z premierem Ukrainy.

- Jedną z naszych wspólnych odpowiedzi jest platforma krymska. Poprzez tę platformę dajemy wyraz naszego szacunku dla prawa międzynarodowego, dla suwerenności państw - w tym przypadku też dla integralności państwa ukraińskiego- mówił.

Jak tłumaczył Morawiecki, metod, którymi posługuje się Rosja w Europie, jest "niestety wiele". - To dezinformacja, różnego rodzaju prowokacje, cyberprzestępczość, a ostatnio także ćwiczenia wojskowe na największą skalę od czterdziestu lat- wyliczał.

- Dlatego ważne jest wsparcie dla suwerenności państw wokół nas. Polska jest pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy- przypomniał szef rządu. - Dziś to ważne, żeby w ramach polityki która się rozgrywa w Brukseli, Waszyngtonie, naszych stolicach, żebyśmy szacunek do prawa międzynarodowego, do suwerenności wszystkich państw trzymali bardzo wysoko na naszej agendzie- dodał Morawiecki.

Premier przyznał, że "łamanie zasad u granic Unii Europejskiej, aneksja Krymu, walki w Donbasie, to absolutnie niedopuszczalne przykłady łamania prawa międzynarodowego". - My w NATO i UE jesteśmy przekonani, że wspólne bezpieczeństwo musi się wiązać z uznaniem suwerenności i integralności państw- stwierdził. Morawiecki dodał, że to jest jedyną drogą "do wolności, dobrobytu, utrzymania demokracji i suwerenności państw". - Wszelkie imperialne żądze, które pojawiają się ostatnio coraz częściej, także kryzys białorusko- polski, białorusko- litewski. Rozmawialiśmy o tym z premierem Ukrainy w kontekście potencjalnych ruchów reżimu Łukaszenki wobec Ukrainy. Staramy się uspójniać nasze działania dla utrzymania bezpieczeństwa naszych obywateli- przyznał.

Premier przyznał, że część rozmów dotyczyła także Nord Stream 2. Premier przyznał, że ta "forma współpracy między Rosją a Niemcami, która prowadzi do zmniejszenia roli tranzytu przez Ukrainę i Polskę". - Nasze wygrane spory z Niemcami przed TSUE dot. gazociągu OPAL uniemożliwiły monopolizację przesyłu gazu przez Gazprom, przez Rosję- powiedział i przyznał, że "to dobre decyzje".

Jak wyjaśnił, "te te decyzje pozwolą wypracowywać mechanizmy utrzymania strategii Polski jako hubu gazowego". - Gazociąg bałtycki, terminal w Świnoujściu, interkonektory i krajowe wydobycie- wymieniał.

Premier przyznał także, że "mamy też wiele trudnych tematów". - Muszą zostać umożliwione ekshumacje i wyjaśnienia związane z ludobójstwem na Wołyniu. To taka niezabliźniona rana. Bardzo trudny temat od którego my nie ustąpimy, bo musimy tę prawdę historyczną ujawnić- zapowiedział.

- Dialog między naszymi krajami będzie sprzyjać dobru naszych narodów i naszych państw- przyznał premier Ukrainy i uznał dzisiejsze rozmowy za bardzo "konstruktywne". - Omówiliśmy szereg naszych dwustronnych relacji partnerstwa strategicznego. mogę powiedzieć, że Polska, była, jest i pozostanie przyjacielem Ukrainy, który w pełni wspiera integralność terytorialną i suwerenność naszego państwa. jest gotowa wyciągnąć pomocną dłoń w duchu solidarności- przyznał Denys Shmyhal.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Morawiecki: Musimy znaleźć odpowiedzi na wiele problemów, które się pojawiają związanych z tradycyjnym rozumieniem bezpieczeństwa - Portal i.pl

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny