Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Montaż blachodachówki panelowej

.
Blachodachówka jest najczęściej wybieranym materiałem budowlanym służącym do pokrycia dachu. Bogaty wybór kolorów, duża trwałość oraz odporność na warunki atmosferyczne to główne cechy wyróżniające ją spośród innych surowców. Waga jednego arkusza blachodachówki wynoki około 4,5 kilogramów, dzięki czemu konstrukcja nie obciąża dachu. Współcześnie renomowanym producentem blachodachówki jest firma traffic-blachy. Oferuje ona szeroki wybór przeróżnych gatunków blachodachówek i zaspokaja najbardziej wyrafinowane gusta klientów.

Producenci blachodachówki oferują przeróżne rozwiązania technologiczne oraz ogromny wybór materiału pod względem jakości. Niektóre z blachodachówek są kosztowniejsze, zaś inne wymagają niskiego nakładu kapitału. Każda osoba planująca pokrycie dachu blachodachówką może znaleźć surowiec odpowiedni na swoją kieszeń. Firma traffic-blachy dzięki doświadczeniu potrafi doskonale zająć się montażem każdego rodzaju blachodachówek. Ekipy wykonawcze Traffic-blachy oprócz montażu wykonują także konserwacje oraz czyszczenie dachów.

Blachodachówka dostępna jest w dwóch rodzajach: arkusze i panelo-moduły. Montuje się ją na ruszcie składającym się z łat, kontrałat oraz folii dachowej. Należy pamiętać, że przed rozpoczęciem montażu trzeba właściwie przygotować podłoże. Prawidłowe zainstalowanie blachodachówki zapewnia jej długoletnią trwałość.
Montaż blachodachówki panelowej wymaga stosowania listwy startowej. Dzięki niej można odpowiednio przygotować okap, który będzie zapewniać właściwą wentylację całej połaci dachu oraz główny element rozpoczynający montaż arkuszy blachodachówki.
Jak przygotować podłoże pod montaż blachodachówki?

Montaż blachodachówki rozpoczyna się od wcześniejszego przygotowania podłoża. Początkowo należy ułożyć folię dachową, zaczynając w sposób poziomy od okapu nad krokwiami dachowymi. Właściwie ułożona folia powinna wystawać około 200 mm poza szczyt i ścianę obok okapu. Najlepiej przymocować ją do krokwi za pomocą zszywacza, a następnie przybić tzw. kontrłaty czyli drewniane listwy. Folia znajdująca się pomiędzy krokwiami nie powinna być zbyt napięta. Kolejnym krokiem jest odpowiednie zajęcie się kalenicą. Zazwyczaj do zakupu blachodachówki dołączana jest instrukcja producenta, zawierająca informacje odnośnie kalenicy. Folia powinna być ułożona w taki sposób, aby następne pasy zachodziły na siebie na łączeniu poziomym. Można także wydłużyć układanie folii, rozkładając ją na krokwiach i utrzymując około 100 mm zakładki. Później należy zamontować łaty oraz listwy dystansowe wykonane z drewna. Najniższa łata powinna być około 1 cm grubsza niż standardowa. Łaty układa się tak samo jak folię rozpoczynając od okapu. Następnie montuje się deski czołowe okapu, powinny być umieszczane na równi z wysokością profilu nad łatami. Potem należy zająć się zainstalowaniem pasu nadrynnowego. Przymocowanie jego należy zacząć od pierwszej łaty przy wykorzystaniu ocynkowanych gwoździ lub śrub. Trzeba pamiętać żeby pas nadrynnowy były wyrównany z linią okapu.
Kolejne kroki montażu blachodachówki

Blachodachówka w arkuszach, modułach czy też panelach powinna być montowana od strony lewej do prawej lub prawej do lewej. Nidy nie należy umieszczać blachodachówki od góry do dołu czy odwrotnie. Pierwszy arkusz montowany od strony lewej należy unieść do góry i wsunąć kolejną blachę pod spód. Taki montaż spowoduje zablokowanie się arkusza i dzięki temu będzie trzymał się stabilnie. Arkusze umieszcza się za pomocą wkrętów, przykręcając je do łat w najniższych punktach pod przetłoczeniem poprzecznym. Najlepiej rozpoczynać od końca szczytu i zmierzać w stronę kalenicy. Główny arkusz musi wystawać poza okap nawet 40 mm i zamontowany być powinien jednym wkrętem zarówno do kalenicy jak i okapu. Kolejne arkusze trzeba zamocować na złączu zakładkowym w najwyższym punkcie profilu, wówczas można usunąć tymczasowy wkręt z kalenicy. Na koniec warto oczyścić wszystkie arkusze miękką szczotą.

W przypadku blachodachówki modułowej należy zamontować dwa pasy nadrynnowe i obrobić krawędzie boczne dachu. Trzeba pamiętać, aby szerokość okapu umożliwiała montaż listy startowej mającej wymiar około 250 mm. Powinno się zaznaczyć na całej długości pasa odpowiednią odległość od krawędzi obróbki. Listę startową montuje się po jej całej długości za pomocą wkrętów, zaczepiając ją o górną krawędź drugiego pasa nadrynnowego. Listy startowe powinny być osadzone równolegle w stosunku do okapu. Po wykonanych pracach przygotowujących można rozpocząć mocowanie pierwszych arkuszy blachodachówki modułowej. Trzeba w odpowiedni sposób zaczepić arkusz o listwę startową i mocno go docisnąć. Po kolei należy mocować arkusze do łaty wykorzystując zakładki z otworami monażowymi. Tak zwane łączniki najlepiej wkręcać w sposób prostopadły, tak aby po jego dokręceniu dociągnął arkusz do listwy startowej. Najkorzystniej jest umieścić pierwszy rząd paneli od czoła z listwą startową przy użyciu wkrętów. Można zamalować wkręty odpowiednią farbą zaprawową w kolorze paneli, aby uzyskać bardziej estetyczny wygląd pokrycia. Warto zaopatrzyć się w gumowy młotek, który pozwoli na delikatniejszą pracę i ograniczy prawdopodobieństwo powstania jakichkolwiek porysowań. Stabilne mocowanie kolejnych arkuszy paneli zapewni wcześniejsze mocne dokręcenie pierwszego rzędu arkuszy przebiegających wzdłuż listy startowej.

Przed rozpoczęciem układania pokrycia warto skonsultować się z projektantem dachu oraz zaznajomić się z instrukcją montażu. Korzystając z firmy Traffic-blachy możesz mieć pewność, że Twoja blachodachówka położona zostanie w sposób właściwy i będzie służyć Ci jak najdłużej.
Krycie Dachów – Traffic-Blachy
ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok
tel.: 85 678 54 80
fax: 85 676 13 44

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny