Monaster w Supraślu. Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy ma freski na filarach nawy głównej (zdjęcia)

OPRAC.:
Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Supraśl. Cerkiew Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy ma nowe freski Sławomir Kiryluk
Nowe freski pojawiły się w cerkwi obronnej Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy w monasterze prawosławnym w Supraślu. To między innymi postaci czterdziestu ośmiu świętych wojowników, którzy męczeńsko oddali swoje życie za Chrystusa.

Z końcem października w Supraskim Monasterze ukończone zostało odtwarzanie fresków na dwóch filarach nawy głównej. Przedstawione zostały tam postaci czterdziestu ośmiu świętych wojowników, którzy męczeńsko oddali swoje życie za Chrystusa.

Wśród świętych przedstawionych na filarach są męczennicy dobrze znani większości wiernych – jak chociażby św. wlk. męcz. Jerzy Zwycięzca, św. Dymitr z Tesalonik – ale i święci, których imiona i żywoty są znane o wiele mniej.

Mowa chociażby o pięciu wojownikach-męczennikach, których pamięć Cerkiew obchodzi 13/26 grudnia – Eugeniuszu, Eustracjuszu, Auksencjuszu, Mardariuszu i Oreście.

Na freskach pojawili się także męczennicy Sergiusz i Bachus (7/20 października) czy św. Akacjusz Setnik z Kapadocji (7/20 maja). Wspomniani święci pochodzą, tak jak większość męczenników przedstawionych na filarach, z III-IV wieku.

Wyjątkowe miejsce zajmują w tym gronie święci z I wieku chrześcijaństwa. Mowa o męczennikach Leoncjuszu i Hipacym (18 czerwca/1 lipca). Do wczesnych męczenników należy także św. Wiktor z Damaszku (11/25 listopada) z II wieku. Wszystkich czterdziestu ośmiu świętych łączy silna niezachwiana wiara i gotowość do oddania życia za wyznanie Chrystusa. Święci byli wojownikami, którzy zachowali mężność.

Malowidła na filarach zwieńczyły rekonstrukcję fresków w nawie głównej cerkwi Zwiastowania. W tym roku przewidziane są prace rekonstrukcyjne w kolejnych częściach świątyni. Freski o łącznej powierzchni ok. 700 m2 powstaną jeszcze w rozbudowanym narteksie (przedsionku) i pomieszczeniu dla chóru. Prace wykonywane będą wyłącznie ze środków własnych.

Dotychczasowe prace powstały ze środków własnych i dzięki dofinansowaniom – kopuła i tubus (środki własne), sklepienie (dotacja z MKiDN), część ołtarzowa (środki własne), południowa ściana nawy głównej (dotacja z MKiDN), część zachodniej ściany (dotacja z Funduszu Kościelnego), północna i wschodnia ściany nawy głównej (dotacje z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i Gminy Supraśl).

Święci męczennicy, którzy dzielnie przecierpieliście i zostaliście ukoronowani, módlcie się do Pana, aby zmiłował się nad naszymi duszami.

Wielka jest siła orędownictwa modlitewnego świętych męczenników. Oni bowiem oddali Chrystusowi swoje życie, nie bojąc się przelać krwi za wyznanie wiary. Modlitwa do świętych męczenników rozbrzmiewa na wielu nabożeństwach, a ich obecność na freskach w świątyni dodatkowo inspiruje wiernych do niezachwianej wierności Bogu.

Bracia supraskiej wspólnoty zwracają się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętne wspólne dzieło odbudowy Monasteru. Zapewniają o codziennej modlitwie za wszystkich ofiarodawców podczas Św. Liturgii i przed cudotwórczą Supraską Ikoną Bogurodzicy – by Miłosierny Pan Bóg zapisał imiona darczyńców Monasteru w Księdze Życia i zachował ich w zdrowiu duchowym i cielesnym.

Nocne nabożeństwa w Supraślu

Zwykle modlimy się każdego dnia rano i wieczorem. W ciągu dnia modlą się tylko niektórzy z dzisiejszych chrześcijan, a nocą tylko nieliczni. Apostoł Paweł zaleca, by modlić się nieustannie (1 Kol 5,17). Nocną modlitwę szczególnie lubił Jezus Chrystus – oddalał się w nocy na modlitewną rozmowę z Bogiem Ojcem. Nocą lubili modlić się także święci.

Święty Sobór Biskupów PAKP w swoim przesłaniu z 3 listopada br. zaleca: „Oddawajmy się więcej modlitwie, tej indywidualnej i tej wspólnotowej”. Monaster Zwiastowania Bogurodzicy w Supraślu pragnie zaprosić wiernych na trzy nocne nabożeństwa (agrypnie), podtrzymujące piękną starą tradycję modlitwy w nocy, kiedy to wysiłek modlitewny jest szczególną ofiarą złożoną Bogu. Podczas nabożeństw będziemy w sposób szczególny modlić się w intencji ustania epidemii.

Piątek 13.11/Sobota 14.11
Nabożeństwo ku czci świętych darmo leczących lekarzy Kosmy i Damiana

Piątek 20.11/Sobota 21.11
Nabożeństwo ku czci świętego archanioła Michała i wszystkich mocy niebiańskich

Piątek 27.11/Sobota 28.11
Nabożeństwo ku czci św. Paisjusza Wieliczkowskiego, rozpoczęcie Postu przed Bożym Narodzeniem

Wszystkie trzy nabożeństwa rozpoczną się o godzinie 21.00. Po małym powieczerzu z czytaniem kanonu przed Eucharystią sprawowane będzie całonocne czuwanie, podczas którego – na początku jutrzni – przeczytane zostaną modlitwy przed Eucharystią. Nocne nabożeństwo zwieńczy Św. Liturgia (początek o północy).

Agrypnie będą dobrą okazją do przystąpienia do sakramentów spowiedzi i Eucharystii. Podczas nabożeństw czytana będzie reguła modlitewna przed św. Eucharystią, a duchowni będą spowiadać. We wszystkich trzech przypadkach kolejny dzień po nocnej modlitwie to sobota – dla wielu osób dzień wolny od pracy i nauki.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie