Mój pomysł, Mój biznes. Zwycięzcy konkursu ułatwimy start w świat biznesu

Wojciech Jarmołowicz
Mój pomysł, Mój biznes. Zwycięzcy konkursu ułatwimy start w świat biznesu
Mój pomysł, Mój biznes. Zwycięzcy konkursu ułatwimy start w świat biznesu
Z Andrzejem Parafiniukiem, prezesem Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, rozmawia Wojciech Jarmołowicz

Kurier Poranny: Na Podlasiu nie ma formalnie działających struktur tzw. aniołów biznesu. Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnego – przy okazji konkursu Mój pomysł, Mój biznes – przyjęła taką rolę. Dlaczego zdecydowaliście się na taki krok?
Andrzej Parafiniuk:
Właściwie to nie zgodziłbym się ze stwierdzeniem, że nie ma u nas aniołów biznesu. Bo właśnie taki anioł - inwestor działa od blisko 20-tu lat w strukturze fundacji, a jest nim Podlaski Fundusz Kapitałowy. Fakt, że nie jest to biznesmen na emeryturze, inwestujący wolne fundusze w ciekawe pomysły biznesowe, ale jest to z pewnością inwestor, który na bardzo klarownych zasadach inwestuje własne pieniądze w projekty biznesowe umożliwiające powstawanie lub rozwój firm. Dodatkowo mając tak ciekawe, wielowątkowe i wieloletnie doświadczenia w pomocy w rozwiązywaniu problemów przedsiębiorców, nie mogliśmy postąpić inaczej, tylko włączyć się do tego świetnego przedsięwzięcia.

Będziecie mieli dostęp do wszystkich złożonych biznesplanów. Czy to oznacza, że – prócz pomysłów wyróżnionych – będziecie wspierać każdy wartościowy i realny biznes?
– Oczywiście tak, konkurs sam w sobie jest rewelacyjnym sposobem na dotarcie z ideą przedsiębiorczości do młodych ludzi i pobudzenie do kreatywności. Nasza zaś w tym rola, by pobudzoną kreatywność z jednej strony, a zalążki myślenia o własnej firmie z drugiej, podsycać i pielęgnować. Tak więc każdy racjonalny biznesowo pomysł będziemy traktować jako potencjalną firmę, w której założeniu i prowadzeniu powinniśmy pomóc. To jest część naszej misji.

Jest obawa, że chętni do wzięcia udziału w konkursie będą mieć problemy z wypełnieniem części finansowej biznesplanu. Co im pan radzi?
– Po pierwsze, należy do tego podchodzić ze spokojem i na początku w takim stopniu szczegółowości, na jaki uczestników konkursu będzie samodzielnie stać. Jeśli zaś ten poziom nie będzie dla uczestników satysfakcjonujący w sensie: „wiem, jak ekonomicznie uzasadnić mój pomysł przed kapitułą i sobą samym”, wtedy nic innego, tylko trzeba się zgłosić do pracowników fundacji, którzy także w tej materii pomogą postawić odpowiednie pytania i znaleźć na nie odpowiedź.

Konkurs składa się z dwóch etapów – najpierw z przysłanych biznesplanów, zostanie wybranych 10 najbardziej interesujących. Co fundacja ma im do zaoferowania?
– Wszechstronną pomoc w rzetelnym ich przeanalizowaniu pod kątem realności biznesowej oraz ewentualnego dalszego rozwoju. Mamy ogromne zasoby informacyjne, możliwość dotarcia i przeanalizowania ewentualnych rynków zbytu, poszukiwania odpowiednich technologii, identyfikacji potencjalnych partnerów biznesowych, wyjaśnienia kwestii prawnych itp., a to tylko w ramach ośrodka Enterprise Europe Network. W zależności od pomysłu, pomożemy znaleźć najlepsze dla niego źródła finansowania, w tym także udostępnić własne zasoby finansowe – pożyczki, poręczenia, kapitał.

Z tych dziesięciu pomysłów kapituła wybierze trzy najlepsze, a PFRR wskaże zwycięzcę głównej nagrody. To duża odpowiedzialność.
– Ogromna. Choć nikogo do szczęścia bycia biznesmenem nie zmusimy, to jednak w przypadku dobrego pomysłu, mającego potencjał realnego funkcjonowania i rozwoju, a jeszcze poparty charakterem i determinacją autora tego pomysłu, zrobimy wszystko, by ułatwić zwycięzcy podjęcie decyzji o swoistym uwolnieniu się i uzależnieniu od samego siebie – decyzji o byciu przedsiębiorcą. Dlatego też, jeśli taka decyzja zostanie podjęta, przez okres roku otoczymy go wszelkim możliwym i racjonalnym wsparciem. Tak jak w fazie wstępnej, tak na etapie prowadzenia firmy pomożemy mu stawiać sobie biznesowe pytania, a następnie znajdywać na nie odpowiedzi. Dotyczyć to będzie także rozwiązywania problemów, które przynosić będzie gospodarcza codzienność. Sądzę, że taka roczna opieka będzie wystarczająca, by nauczyć się biznesowej samodzielności.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

w
wonski

ale o czym wogóle Państwo piszą... podajcie 1 przykład 1 - a konkursów było wiele, gdzie pomogliście zwycięzcy rozwinąć biznes!

Dodaj ogłoszenie