Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój pomysł – Mój biznes. Jakość biznesplanów jest jeszcze lepsza niż tych ubiegłorocznych.

Agata Sawczenko [email protected] tel. 85 748 96 59
Prof. dr hab. Henryk Wnorowski, Uniwersytet w Białymstoku
Prof. dr hab. Henryk Wnorowski, Uniwersytet w Białymstoku
Na konkurs wpłynęło 106 biznesplanów. Spośród nich wybraliśmy 10 najlepszych. Ich autorzy już jutro o swoich pomysłach opowiedzą kapitule. 24 kwietnia poznamy nazwiska zwycięzców.

Mój pomysł – Mój biznes realizujemy wspólnie z Wydziałem Zarządzania Politechniki Białostockiej. Partnerem konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego – Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego. W akcję włączyły się również białostockie uczelnie ekonomiczne oraz przedsiębiorcy. Wszyscy mówią to samo: warto promować przedsiębiorczość wśród młodych, bo własna firma i odważne realizowanie mądrych pomysłów to szansa na dobrą karierę zawodową.

Do udziału w konkursie zapraszaliśmy młodych ludzi: białostockich uczniów i studentów – nie tylko kierunków biznesowych. Bo jak pokazuje życie – również humaniści mogą dobrze radzić sobie w biznesie.

Zobacz także. Mój pomysł – Mój biznes. Pierwszy krok do swojej firmy.

Nie zawiedliście nas. Do oceny przysłaliście 106 biznesplanów.

– I to na naprawdę wysokim poziomie – chwali uczestników naszego konkursu dr Iwona Piekunko-Mantiuk z Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej, która wraz z dr Wiesławem Urbanem z politechniki oraz dr Jolantą Koszelew, dyrektorem Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego, dokonała wstępnej selekcji wszystkich biznesplanów. Jutro autorzy 10 najlepszych zaprezentują swoje pomysły kapitule konkursu, która potem spośród nich wybierze zwycięzcę. Poznamy go 24 kwietnia, na gali wręczenia nagród.

Dr Iwona Piekunko-Mantiuk przyznaje, że jakość przysłanych biznesplanów jest jeszcze lepsza niż tych ubiegłorocznych.

– W ubiegłym roku sporo było pomysłów robionych ad hoc. A w tym roku pomysły są przemyślane, po biznesplanach widać, że zaistniały one w głowach już o wiele wcześniej. Widać, że uczestnicy konkursu budowali swoje pomysły na tym, co jest ich pasją, co naprawdę chcieliby robić w przyszłości – mówi.

Przysyłaliście bardzo różne pomysły: i bardzo proste, których realizację można by praktycznie zacząć już teraz, bo nie wymagają wielkich nakładów finansowych, ale i bardzo zaawansowane, związane z informatyką, z nowymi technologiami, z ochroną środowiska.

– Zdecydowanie trudniej było wyłonić tę finałową dziesiątkę, bo poziom wszystkich biznesplanów był bardzo wyrównany – mówi Iwona Piekunko-Mantiuk.

Zobacz także. Mój pomysł – Mój biznes. Nagrodzimy kreatywnych.

W konkursie wzięli udział studenci wszystkich podlaskich uczelni.

– Ale mamy również pomysły studentów, którzy są mieszkańcami województwa podlaskiego, tu zamierzają prowadzić swój biznes, ale uczą się na przykład w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu – mówi Iwona Piekunko-Mantiuk. – I są to reprezentanci nie tylko biznesowych kierunków. Często jako pierwszy stopień studiów wybierali kierunek techniczny, natomiast drugi stopień to jest zarządzanie, bądź ekonomia, czyli biznesowe. Oni już na starcie wybierając ten drugi poziom studiów, mieli w głowie myśl, że raczej pójdą w biznes. Bo planują przygotowanie stricte techniczne plus przygotowanie finansowe, związane z zarządzaniem.

– Oczywiście wiadomo, że nie wszyscy są przedsiębiorczy. I bardzo dobrze – uśmiecha się prof. Henryk Wnorowski z Uniwersytetu w Białymstoku, który na finałowej gali opowie o tym, dlaczego warto być przedsiębiorczym. – Przedsiębiorczość to szczególna cecha, szczególny dar ludzi kreatywnych, którzy szybciej od innych zauważają pojawiające się rynkowe szanse i wykorzystują je. Budują swoje projekty biznesowe i starają się odpowiedzieć na istniejące potrzeby swoimi produktami bądź usługami, wytwarzając je w taki sposób, żeby znaleźć na nie nabywców za cenę wyższą niż zaangażowane w to pieniądze. I wtedy jest już pełen sukces.

Do tego, by na ten sukces zaczynać pracować jak najwcześniej, będzie przekonywał – również na gali – Robert Tołopiło, z pochodzenia białostoczanin, który dziś prowadzi firmy internetowe.

Nagrody, o które toczy się walka, to 10, 7,5 oraz 5 tys. zł i vouchery o wartości trzy, dwa i tysiąc zł na działalność w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym i symboliczny czynsz w Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości i Wybranych Nowych Technologii Politechniki Białostockiej.

Oni mają szansę Jutro przed kapitułą zaprezentują się autorzy 10 najlepszych biznesplanów. W kolejności alfabetycznej:

Ewelina Ambrożej i Beata Białek, Patryk Krzysztof Bruliński, Krzysztof Czarniecki i Roman Antypiuk, Paweł Czepiel, Michał Doroszko, Natalia Grześ, Katarzyna Mosiej i Paweł Romanowicz, Marcin Piesiak i Michał Wasilewski, Tomasz Wejda, Maciej Żytowiecki.

Opinia
Prof. dr hab. Henryk Wnorowski, Uniwersytet w Białymstoku:
Przedsiębiorczość w rozumieniu prowadzenia własnego przedsiębiorstwa daje prawdziwą niezależność, w tym także niezależność finansową. Jeśli chcesz być prawdziwie wolnym, realizować swoje pomysły, swoje zamierzenia, to możesz to robić tylko na swoim, kiedy jesteś właścicielem firmy. No, a jeśli twoje koncepcje są atrakcyjne, to dosyć szybko powinno przynosić efekty finansowe. I wtedy możesz się realizować pod każdym względem.

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny