Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modny ubogi zen i bogata secesja

Janka Werpachowska [email protected]
Secesyjny plafon stylizowany na dzwonki konwalii – stworzony do tradycyjnego wnętrza
Secesyjny plafon stylizowany na dzwonki konwalii – stworzony do tradycyjnego wnętrza
Chcemy stworzyć w mieszkaniu atmosferę jak najbardziej odpowiadającą naszym upodobaniom. Szukamy mebli i dodatków utrzymanych w określonej konwencji.

Podstawą aranżacji modnych, nowoczesnych wnętrz są zdecydowane kontrasty. Dzięki nim bowiem pomieszczenie nabiera charakteru i zyskuje na wyrazie. Producenci oświetlenia coraz częściej zasadą tą kierują się już na etapie projektowania oryginalnych źródeł światła. Dlatego nawet do spokojnego, stonowanego wnętrza możemy sobie sprawić kinkiet bądź lampę stojącą, która sama w sobie tworzyć będzie element przykuwający uwagę - właśnie dzięki temu, że projektant nie bał się kontrastów.
Chociaz w aranżacjach wnętrz też do głosu dochodzą chwilowe mody, jednak przyznać trzeba, że od kilku lat na tym polu panuje dość duża dowolność. A że rynek dostarcza nam wszystko, czego dusza zapragnie, w myśl zasady "dla każdego coś miłego", coraz rzadziej mamy do czynienia ze zjawiskiem tak niegdyś powszechnym: mieszkania były niemal identycznie urządzone; w każdym powtarzał się ten sam schemat.

Styl etno trzyma się dobrze

Od kilku co najmniej sezonów nie przemija moda na stylizację mieszkania w duchu etno. Niekoniecznie musi się ona odwoływać do konkretnych kultur i stron świata. Najczęściej polega to na tym, że w mieszkaniu urządzonym dość tradycyjnie pojawia się jeden lub kilka akcentów nawiązujących do stylu etno.
Doskonale nadaje się do tego właśnie oświetlenie. Kształt żyrandola, kinkietu, lampki nocnej lub stojącej może być inspirowany sztuką z dalekich egzotycznych stron. Podobnie wzory na abażurach bądź materiał, z którego wykonano oprawy. Drewno gatunków egzotycznych o oryginalnej barwie i wzorze słojów może sprawić, że nawet prosta lampka nabierze charakteru pamiątki przywiezionej z dalekiej podróży.
Jednym z ulubionych motywów wśród tych, po które sięgają projektanci stylu etno, są desenie pochodzące z futer dzikich zwierząt, zamieszkujących sawanny i dżungle. Cętki geparda czy lamparta, pasy zebry lub tygrysa pojawiają się nie tylko na tkaninach. Mogą ozdobić na przykład abażur nocnej lampki.

Zen dla uporządkowanych

Minimalizm w wystroju mieszkań często zwany jest wymiennie stylem zen - może dlatego, że to właśnie oszczędne, niemal pozbawione sprzętów wnętrza japońskich domów były inspiracją dla projektantów.
Ten styl upodobali sobie szczególnie podobno samotni mężczyźni, ceniący fakt, iż utrzymanie porządku w takim mieszkaniu nie zabiera zbyt wiele czasu.
Surowe wnętrze, w którym nie ma żadnych zbędnych przedmiotów, bibelotów, drobiazgów zbierających kurz rzeczywiście łatwo i szybko się porządkuje. Jednak i ono wymaga kilku detali, które zasugerują dalekowschodnie korzenie.

Od minimalizmu do secesji

Lampion w kulturze wielu narodów Azji od tysiącleci pełnił ważną rolę. I najczęściej właśnie do tej formy nawiązują projektanci oświetlenia stworzonego w stylu zen. A że ważny jest nie tylko kształt, ale i materiał, z którego powstaje taka lampa, w prezentowanym na sąsiedniej stronie lampionie oprócz naturalnego drewna wykorzystany został prawdziwy pergamin, odpowiednio wzmocniony, przystosowany do wieloletniej eksploatacji.
Na kontrze do tych współczesnych trendów w projektowaniu wnętrz stoi secesja. Po ponad stuleciu znów zdobywa nasze serca. A że najłatwiej roślinne motywy, kolory i kształty podkreślić grą świateł, styl ten króluje wśród żyrandoli i ozdobnych kinkietów. Takie przedmioty najlepiej wyglądają we wnętrzu klasycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny