Modlitwa w intencji ojczyzny. Procesja z flagami narodowymi do Krzyża-Pomnika przy ul. Gen. Stanisława Maczka (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
W niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku odbyła się msza i potem była modlitwa w intencji ojczyzny i pomordowanych mieszkańców Białegostoku przy Krzyżu-Pomniku
W niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku odbyła się msza i potem była modlitwa w intencji ojczyzny i pomordowanych mieszkańców Białegostoku przy Krzyżu-Pomniku Wojciech Wojtkielewicz
W 100-lecie Bitwy Białostockiej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku w niedzielę odprawiona została uroczysta msza święta. Po nabożeństwie rozpoczęła się modlitewna procesja z flagami narodowymi do Krzyża-Pomnika przy ul. Gen. S. Maczka (przejście z parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku oraz z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku).

Po mszy zgromadzeni wyruszyli pod Krzyż-Pomnik przy ulicy Generała Stanisława Maczka. Odbyła się modlitwa w intencji ojczyzny i pomordowanych mieszkańców Białegostoku przy Krzyżu-Pomniku, który jest poświęcony 16 ofiarom wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Potem był śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafialnego „Omni Die" i Chóru Dziecięcego „Passeres Dei" z Parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku oraz wszystkich uczestników spotkania modlitewnego.

Krzyż-Pomnik przy ul. Gen. S. Maczka został odsłonięty w 1931 roku. Autor projektu Rudolf Macura oddał w ten sposób cześć pomordowanym przez sowietów obywateli Białegostoku. Monument został wzniesiony dokładnie w miejscu dokonania mordu. W 1939 roku wkraczający do Białegostoku Rosjanie zburzyli go. Jedynie żelazny krzyż wieńczący pomnik udało się ocalić i przechować do bezpiecznych czasów. W 1990 roku z inicjatywy Stanisława Marczuka, seniora Rzeczypospolitej i legendarnego przewodniczącego białostockiej "Solidarności", pomnik został odbudowany, a krzyż, który przez te lata stał na cmentarzu farnym, znowu zwieńczył betonowy monument.

W 2016 roku na ścianie pomnika pojawiła się dodatkowa tablica, która upamiętnia polskich żołnierzy - mieszkańców Gminy Białostoczek - poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920. Widnieją na niej nazwiska pięciu mężczyzn: Romualda Brysiewicza, Jana Horodeńskiego, Antoniego Piechowskiego, Wacława Wysockiego, Franciszka Zalewskiego. Przed II wojną światową tablica ta była umieszczona w budynku będącym siedzibą ówczesnej Gminy Białostoczek. W 1939 roku została zdemontowana i przechowywana przez rodzinę Tomasza Stanisława Kiercela. Właściciel zgłosił fakt posiadania tablicy Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i przekazał ją miastu.

Czytaj też:
Archikatedra Białostocka. Msza święta w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą (zdjęcia)

iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie