Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modlitwa w intencji ojczyzny. Procesja z flagami narodowymi do Krzyża-Pomnika przy ul. Gen. Stanisława Maczka (zdjęcia)

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
W niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku odbyła się msza i potem była modlitwa w intencji ojczyzny i pomordowanych mieszkańców Białegostoku przy Krzyżu-Pomniku
W niedzielę w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku odbyła się msza i potem była modlitwa w intencji ojczyzny i pomordowanych mieszkańców Białegostoku przy Krzyżu-Pomniku Wojciech Wojtkielewicz
W 100-lecie Bitwy Białostockiej w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku w niedzielę odprawiona została uroczysta msza święta. Po nabożeństwie rozpoczęła się modlitewna procesja z flagami narodowymi do Krzyża-Pomnika przy ul. Gen. S. Maczka (przejście z parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku oraz z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Białymstoku).

Po mszy zgromadzeni wyruszyli pod Krzyż-Pomnik przy ulicy Generała Stanisława Maczka. Odbyła się modlitwa w intencji ojczyzny i pomordowanych mieszkańców Białegostoku przy Krzyżu-Pomniku, który jest poświęcony 16 ofiarom wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku.

Potem był śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Parafialnego „Omni Die" i Chóru Dziecięcego „Passeres Dei" z Parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku oraz wszystkich uczestników spotkania modlitewnego.

Krzyż-Pomnik przy ul. Gen. S. Maczka został odsłonięty w 1931 roku. Autor projektu Rudolf Macura oddał w ten sposób cześć pomordowanym przez sowietów obywateli Białegostoku. Monument został wzniesiony dokładnie w miejscu dokonania mordu. W 1939 roku wkraczający do Białegostoku Rosjanie zburzyli go. Jedynie żelazny krzyż wieńczący pomnik udało się ocalić i przechować do bezpiecznych czasów. W 1990 roku z inicjatywy Stanisława Marczuka, seniora Rzeczypospolitej i legendarnego przewodniczącego białostockiej "Solidarności", pomnik został odbudowany, a krzyż, który przez te lata stał na cmentarzu farnym, znowu zwieńczył betonowy monument.

W 2016 roku na ścianie pomnika pojawiła się dodatkowa tablica, która upamiętnia polskich żołnierzy - mieszkańców Gminy Białostoczek - poległych podczas wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919-1920. Widnieją na niej nazwiska pięciu mężczyzn: Romualda Brysiewicza, Jana Horodeńskiego, Antoniego Piechowskiego, Wacława Wysockiego, Franciszka Zalewskiego. Przed II wojną światową tablica ta była umieszczona w budynku będącym siedzibą ówczesnej Gminy Białostoczek. W 1939 roku została zdemontowana i przechowywana przez rodzinę Tomasza Stanisława Kiercela. Właściciel zgłosił fakt posiadania tablicy Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa i przekazał ją miastu.

Czytaj też:
Archikatedra Białostocka. Msza święta w 100. rocznicę Cudu nad Wisłą (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny