MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Modele pracy zdalnej i hybrydowej wciąż trzymają się mocno. Jednak coraz mocniej widoczny jest trend powrotu do biur

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Ekspertka podaje, że obecnie 28 proc. pracujących Polaków deklaruje pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym. Natomiast w marcu ubiegłego roku było to 34 proc.
Ekspertka podaje, że obecnie 28 proc. pracujących Polaków deklaruje pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym. Natomiast w marcu ubiegłego roku było to 34 proc. Arkadiusz Wojtasiewicz/ Polska Press
Modele pracy zdalnej i hybrydowej wciąż trzymają się mocno. Natomiast bazując na danych wynikających z naszego badania coraz wyraźniej widzimy tendencję powracania do biur – mówi nam Aleksandra Skwarska, Pracuj.pl. Jednocześnie zaznacza, że głośno zapowiadane powroty do pracy stacjonarnej nie wpłynęły znacząco na zmianę modeli wykonywania obowiązków od czasów wybuchu pandemii. Z raportu Cushman&Wakefield wynika, że polski rynek nieruchomości biurowych wchodzi w okres stabilizacji.

Spis treści

Modele pracy zdalnej i hybrydowej trzymają się mocno

– Bazując na danych wynikających z badania Pracuj.pl, coraz wyraźniej widzimy tendencję powracania do biur. Warto zaznaczyć, że głośno zapowiadane powroty do pracy stacjonarnej nie wpłynęły znacząco na zmianę modeli wykonywania obowiązków od czasów wybuchu pandemii – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Aleksandra Skwarska, managerka w Pracuj.pl.

Jak podaje, aktualnie 28 proc. pracujących Polaków deklaruje pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym. Natomiast w marcu ubiegłego roku było to 34 proc. – Wciąż jednak liczba ta w skali kraju i Unii Europejskiej pozostaje na tyle duża, że w zgodzie z wymogami unijnej dyrektywy work-life balance, praca zdalna zostanie na stałe wprowadzona do Kodeksu Pracy – mówi i przypomina, że przepisy w Polsce wejdą w życie 7 kwietnia tego roku.

Praca zdalna poszukiwana

Skwarska podaje, że dla prawie 40 proc. respondentów umożliwienie pracy zdalnej jest magnesem do aplikowania na daną ofertę pracy. Natomiast jeśli oferta wymaga wykonywania obowiązków wyłącznie z biura, to 23 proc. Polaków jest mniej chętnych do aplikowania na takie stanowisko.

– Pandemia bez wątpienia nauczyła pracodawców elastycznego podejścia. W wielu przypadkach dowiodła ona, że pracownicy w swoim domowym zaciszu są w stanie pracować bardziej efektywnie. Nic więc dziwnego, że duża część badanych nie wyobraża sobie pełnego powrotu do biura – tłumaczy ekspertka.

– Spośród naszych respondentów wykonujących swoje obowiązki zdalnie lub hybrydowo, tylko 8 proc. chciałoby wrócić do pracy wyłącznie w siedzibie firmy. Największa liczba badanych wskazuje, że w ciągu najbliższego roku lub 2 lat chciałaby pracować hybrydowo z uwzględnieniem obecności w firmie minimum raz w tygodniu – wymienia. – Nieznacznie mniej, bo 30 proc. pracujących Polaków chciałoby pojawiać się w firmie 2-3 razy miesięcznie. Natomiast na pracę w pełni zdalną stawia obecnie 28 proc. respondentów – dodaje.

Co dalej z pracą zdalną?

Zdaniem Skwarskiej, w najbliższej przyszłości będziemy w stanie ocenić, jak na preferencje Polaków wpłyną nowe regulacje i wynikające z nich nowe zasady. W jaki sposób odnajdą się w nich lokalni pracodawcy i jak zbudują oni regulaminy organizacji w tym zakresie.

Najbliższe miesiące z pewnością będą ponownie kształtować modele pracy w Polsce. Dla nas to będzie istotny aspekt do obserwacji w nadchodzącym czasie, a także podstawa do dalszych badań rynku w tym zakresie – podsumowuje.

Rynek nieruchomości biurowych wchodzi w okres stabilizacji

Jak wynika z raportu Cushman&Wakefield, po trzech latach zawirowań polski rynek nieruchomości biurowych wchodzi w okres stabilizacji. – W 2023 r. mijają trzy lata od początku pandemii Covid-19, od roku jesteśmy świadkami agresji Rosji w Ukrainie. Branża nowoczesnych nieruchomości biurowych obawiała się, czy kumulacja tych wydarzeń nie zdestabilizuje polskiego rynku bardziej niż kryzys finansowy w 2008 roku – wskazują autorzy raportu.

– W tamtym czasie łączne zasoby nowoczesnych powierzchni biurowych w Polsce były jednak trzykrotnie mniejsze niż obecnie. W 2022 roku na siłę rynku biurowego w Polsce wpływały transakcje podmiotów obecnych już od wielu lat. Pomimo braku wspólnego wzorca na decyzje podejmowane przez organizacje, ich działania pozwoliły na wyjście z okresu destabilizacji obronną ręką – tłumaczy Michał Galimski, Head of Regional Markets, Cushman & Wakefield, cytowany w komunikacie.

– Aktywność rynku mierzona łączną skalą transakcji najmu z uwzględnieniem renegocjacji, ekspansji i relokacji przekroczyła 1,4 mln mkw. Był to poziom porównywany z wynikami z ostatnich ośmiu lat. Wbrew pozorom absorpcja również nie należała do niskich, a łączna wielkość nowych umów i ekspansji pozostała jedynie 10 proc. niższa niż w okresie przed pandemią, co pozwala patrzeć z optymizmem na najbliższe kwartały – prognozuje.

Jego zdaniem droga do dalszej stabilizacji rynku będzie prowadzić „przez wiele ciekawych zjawisk, których możemy spodziewać się w tym oraz kolejnych latach”. Jak podaje, na pierwszym planie zarysowują się różnice w kondycji rynku biurowego między poszczególnymi miastami oraz spodziewane wyhamowanie podaży w Warszawie w 2023 i w perspektywie dla miast regionalnych w 2024.

– W bieżącym roku spodziewamy się również dalszych podwyżek czynszów biurowych, co będzie szczególnie widoczne w centrach miast i wpłynie na dynamikę całego rynku - tłumaczy Galimski.

Zasoby biurowe zmierzają do 13 milionów mkw.

Na koniec IV kw. 2022 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na dziewięciu największych rynkach w Polsce przekroczyły 12,7 miliona mkw. W okresie od października do grudnia nowa podaż w Warszawie wyniosła zaledwie 8,7 tys. mkw. w jednym projekcie, a w całym 2022 roku blisko 237 tys. mkw. powierzchni i była o 10 proc. niższa od pięcioletniej średniej.

Z kolei w miastach regionalnych w IV kw. oddano do użytku dwanaście budynków biurowych o łącznej powierzchni prawie 74 tys. mkw. Największe ukończone w tym czasie projekty to kompleksy biurowe zlokalizowane w Krakowie. Całkowita podaż nowej powierzchni w regionach w ubiegłym roku była o 5 proc. niższa od średniej z pięciu ubiegłych lat i wyniosła ponad 405 tys. mkw.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Modele pracy zdalnej i hybrydowej wciąż trzymają się mocno. Jednak coraz mocniej widoczny jest trend powrotu do biur - Strefa Biznesu

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny