MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mobilna wystawa w rocznicę deportacji na Sybir

Anna Kopeć
Takie plansze możemy zobaczyć w ponad 70 autobusach komunikacji miejskiej. Prezentują je (na zdjęciu od lewej) Sylwia Trzeciakowska – kierownik działu badań zsyłek i deportacji w muzeum, Dariusz Ciszewski – prezes białostockiego KPKM i Piotr Januszek – adiunkt w Muzeum Wojska.
Takie plansze możemy zobaczyć w ponad 70 autobusach komunikacji miejskiej. Prezentują je (na zdjęciu od lewej) Sylwia Trzeciakowska – kierownik działu badań zsyłek i deportacji w muzeum, Dariusz Ciszewski – prezes białostockiego KPKM i Piotr Januszek – adiunkt w Muzeum Wojska.
Teraz Podczas podróży po mieście można oglądać miniekspozycje dotyczące drugiej wywózki Polaków na Wschód w 1940 roku. W ten sposób Muzeum Wojska chce uczcić pamięć Sybiraków, zachęcić do odwiedzenia wystawy i dzielenia się wspomnieniami.

Mieszkańców korzystający z komunikacji miejskiej czeka niespodzianka. Na sufitach białostockich autobusów można oglądać specjalne plansze z fotografiami opatrzonymi informacjami o tej historii.

- W autobusach codziennie przewijają się tysiące osób, to idealne miejsce, by dotrzeć z naszym komunikatem do mieszkańców i zapoznać ich z naszymi działaniami - mówi Anna Danilewicz z Muzeum Wojska w Białymstoku.

Priorytetowym projektem placówki jest tworzenie Muzeum Pamięci Sybiru, które do 2016 ma powstać w jednym z magazynów na Węglowej. Co ważne miejsce to mogą tworzyć także mieszkańcy.

- Wspomnienia, wszelkie pamiątki świadków i ich najbliższych mogą posłużyć nam do wyposażenia tego miejsca - dodaje Sylwia Trzeciakowska z muzem. - Bardzo nam zależy na takich eksponatach, poznaniu ich losów, z pewnością nie trafią na śmietnik, a pomogą w rozszerzaniu wiedzy o Sybirze.

O tym projekcie ma przypominać miniekspozycja w białostockich autobusach. Z opisów na planszach można dowiedzieć się, kto był deportowany, w jakich warunkach żyli wywiezieni na Wschód. Prezentowane są też fotografie Sybiraków, najnowsze pamiątki muzeum.

Miniwystawa prezentowana jest w ramach akcji "Doznanie na żądanie", organizowanej od kilku lat przez Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Jest także namiastką, ale i pewnym rozwinięciem, ekspozycji czasowej w Muzeum Wojska "Zesłańcy - Sybiracy - Deportowani", która czynna jest do 14 czerwca.

Data rozpoczęcia akcji w autobusach nie jest przypadkowa. Przypada właśnie przypada 72. rocznica drugiej masowej wywózki mieszkańców naszego regionu na Sybir.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny