Mobilna aplikacja POLCOVID-19 potwierdziła skuteczność izolacji. Stworzyli ją m.in. naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

opr. Andrzej Matys
POLCOVID-19. To aplikacja stworzona przez naukowców, m.in. z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Internetowe narzędzie pomaga zidentyfikować objawy zakażenia koronawirusem i wskazuje stopień ryzyka zakażenia na podstawie samooceny dokonywanej przez użytkowników. Aplikacja tworzy też mapę Polski wskazującą rejony, w których jest najwięcej osób z objawami zakażenia.
POLCOVID-19. To aplikacja stworzona przez naukowców, m.in. z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Internetowe narzędzie pomaga zidentyfikować objawy zakażenia koronawirusem i wskazuje stopień ryzyka zakażenia na podstawie samooceny dokonywanej przez użytkowników. Aplikacja tworzy też mapę Polski wskazującą rejony, w których jest najwięcej osób z objawami zakażenia. Polcovid-19/mat. prasowe
Czy faktycznie Polacy dystansowali się społecznie w okresie tzw. lockdownu? Kto najczęściej odczuwał objawy choroby? Na te pytania odpowiada aplikacja POLCOVID-19 stworzona przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz firmy IMAGENE.ME. Tysiące użytkowników przez dwa miesiące największej izolacji odpowiadało na pytania o występujące u nich objawy tj. kaszel i gorączka oraz podejmowanych aktywności. Okazało się, że dolegliwości najczęściej odczuwali, ci którzy nie stosowały się do oficjalnych zaleceń.

Stworzona przez m.in. białostockich naukowców darmowa aplikacja webowa POLCOVID-19 miała pomóc Polakom w przeprowadzeniu samooceny swojego stanu zdrowia bez wychodzenia z domu. Na podstawie wypełnionych ankiet w aplikacji powstała wirtualna mapa, która pokazała występowanie objawów mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem w najbliższej okolicy. Ponieważ użytkownicy odpowiadali także na pytania dotyczące swoich aktywności, naukowcy byli w stanie je połączyć i z otrzymanych w ten sposób danych wyciągnąć wnioski.

- Ostatnie miesiące pokazały, że wiele osób kwestionowało skuteczność izolacji. Wyniki zebrane przez aplikację POLCOVID-19 udowodniły istnienie silnej korelacji między występowaniem objawów infekcji, a przestrzeganiem podstawowych zasad izolacji i dystansu społecznego. Im więcej ostrożności było w naszym zachowaniu, tym mniej objawów chorobowych odczuwaliśmy - podkreśla dr hab. Mirosław Kwaśniewski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i prezes firmy IMAGENE.ME.

Najwięcej objawów wśród osób korzystających z transportu publicznego

Użytkowników aplikacji pytano m.in. o występowanie objawów charakterystycznych dla COVID-19. Dane za okres 7 kwietnia – 15 czerwca 2020 roku pokazują, że wśród użytkowników aplikacji POLCOVID-19 (deklarujących, że nie potrzebują izolowania się i nie zrezygnują z normalnych aktywności), aż 21 proc. stanowiły osoby, które wskazywały na wystąpienie gorączki lub stanu podgorączkowego.

Przełożenie na wyniki miał także wybierany przez użytkowników sposób transportu. 27 proc. osób korzystających z transportu publicznego stanowiły osoby deklarujące występowanie kaszlu. To znacznie wyższy wynik w indywidualnych srodkach transportu (zalecanych podczas izolacji). Dla samochodu odsetek ten nie przekraczał 15 proc.

- Ostatnie miesiące pokazały, że wiele osób kwestionowało skuteczność izolacji. Wyniki zebrane przez aplikację POLCOVID-19 udowodniły istnienie silnej korelacji między występowaniem objawów infekcji, a przestrzeganiem podstawowych zasad izolacji i dystansu społecznego. Im więcej ostrożności było w naszym zachowaniu, tym mniej objawów chorobowych odczuwaliśmy. To oznacza, że w kontekście nawracającego cyklicznie zagrożenia epidemicznego COVID-19 (ale także takich chorób, jak grypa, musimy przemyśleć codzienne nawyki. Naturalnie, niepoważne byłoby zniechęcanie do korzystania z transportu publicznego czy zachowanie absolutnej izolacji. Warto jednak pamiętać o maseczkach czy korzystaniu z rękawiczek i płynów do dezynfekcji rąk - radzi dr hab. Mirosław Kwaśniewski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i prezes firmy IMAGENE.ME.

Kto się izolował, a kto nie?

Na izolację zdecydowały się zwłaszcza osoby starsze, powyżej 60. roku życia. Tylko 4 proc. z nich podało w ankiecie POLCOVID, że wychodziło do sklepu czy apteki równie często jak przed epidemią. Aż 30 proc. nie wychodziło z domu w ogóle lub wychodziło sporadycznie, unikając skupisk ludzi.

Naukowcy z UMB stworzyli aplikację, która pozwala sprawdzić objawy koronawirusa on-line

Wysokie wskaźniki izolacji były zauważalne także wśrod młodzieży. Aż 68 proc. osób młodych, między 15 a 19 rokiem życia ograniczyło wychodzenie z domu do minimum, co było prawdopodobnie skutkiem zakazu wychodzenia z domu osób do 18. lat bez opieki dorosłego.

Najmniej zdyscyplinowaną grupą okazały się osoby w wieku od 40 do 49 lat. Tylko 18 proc. z nich na pytanie „Jaki zasięg kontaktów z innymi osobami zachowujesz w obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego?” odpowiedziało „wcale nie wychodzę” lub „wychodzę sporadycznie, ale unikam skupisk ludzi”.

*Źródło: Aplikacja POLCOVID-19, www.polcovid.pl; dane za okres 07.04-15.06.2020 dla 5031 ankietowanych; analizy własne Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i IMAGENE.ME SA

Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny
Dodaj ogłoszenie